Przekarmianie niemowlaka - dietetyk radzi, jak temu zapobiec
Jeżeli chcesz zapobiec nadwadze swojego dziecka, nie zakłócając jednocześnie jego rozwoju, przeczytaj wskazówki dietetyka - dr dr Haliny Weker.
- Joanna Kieniewicz-Górska
Nadwaga i kłopoty z nią związane stają się coraz powszechniejsze. Problem w coraz większym stopniu dotyczy dzieci, także niemowląt.
Pediatra oceni, czy dziecko ma nadwagę
Jednak ocenę tego, czy niemowlę rzeczywiście za dużo waży, najlepiej pozostawić doświadczonemu pediatrze. Zważy, zmierzy dziecko oraz sprawdzi na siatce centylowej, w jakich granicach mieści się jego wzrost i waga. Jeśli mieści się między 10. a 90. centylem – wszytko jest w porządku. A gdy okaże się to konieczne, skoryguje jego dietę (niemowląt się nie odchudza!).
Zmiany w jadłospisie dziecka będą polegać na ustaleniu prawidłowych ilości oraz proporcji pokarmów białkowych, węglowodanów i tłuszczy. Jeżeli chcesz zapobiec nadmiernemu przybywaniu na wadze swojego niemowlaka, nie zakłócając jednocześnie jego rozwoju, przeczytaj wskazówki naszego dietetyka dr Haliny Weker.
Jak zapobiec nadwadze u dziecka - radzi dietetyk
1. Przez pół roku karm dziecko wyłącznie piersią
Badania potwierdziły, że dzieci, które w pierwszych 6 miesiącach otrzymują wyłącznie mleko mamy, znacznie rzadziej niż dzieci karmione sztucznie mają w przyszłości kłopoty z nadwagą.
2. Karmiąc na żądanie, poczekaj, aż dziecko da znać, że jest głodne
W pierwszym półroczu ilość posiłków zależy od dziecka. W 7. miesiącu dziecko karmione naturalnie powinno otrzymywać 5-6 posiłków na dobę (w tym karmienie piersią), a karmiony butelką 5, w tym 3 mleczne.
Oczywiście, odstępstwa od tej reguły nie są niczym nagannym. Niektóre dzieci wolą po prostu jadać częściej, ale w mniejszych porcjach. Jednak pewnych granic przekraczać nie wolno... Do Poradni Gastroenterologicznej IMiD w Warszawie zgłaszają się mamy niemowląt z nadwagą (masa ciała powyżej 97. centyla), które jadły co godzinę!
3. Nie podawaj dziecku wody z glukozą
...chyba że zaleci to lekarz. W pierwszym półroczu dzieci karmione piersią w ogóle nie muszą być dopajane. Starsze niemowlęta warto przyzwyczajać do picia wody (wybierz przeznaczoną dla najmłodszych dzieci, przegotuj ją). Dobra jest też herbatka z róży, aronii, lekki, niesłodki kompot. Jeśli musisz go dosłodzić, dodaj mniej cukru niż do kompotu dla reszty rodziny.
4. Płacz dziecka nie zawsze oznacza, że chce jeść
Staraj się nie pocieszać go niczym słodkim. Przytul, pobaw się z nim, spróbuj odwróć jego uwagę. Przecież kontakt mamy i dziecka nie powinien sprowadzać się tylko do karmienia!
5. Nie przesadzaj z ilością soków
Wystarczy, by dziecko piło je 1-2 razy dziennie (w sumie 150 ml, najlepiej przecierowych). Gotowe soki są tak słodkie i sycące, że niektóre maluchy chętnie zastąpiłyby nimi obiadek!
6. Przyzwyczajaj dziecko do różnych smaków
Upodobania żywieniowe kształtują się przecież już we wczesnym dzieciństwie! Nie wyrabiaj więc w dziecku przekonania, że dobre jest tylko to, co słodkie. Jeśli nie chce zupy lub kaszki, nie dosładzaj ich!
7. Nie odchudzaj niemowlęcia!
To nie mały dorosły i posiłki bez dodatku tłuszczu po prostu są dla niego niezdrowe. Tłuszcze, czyli oleje i masło, to nośniki witamin A, D, E i K. Dzięki nim rozwija się układ nerwowy, a wielonienasycone kwasy tłuszczowe wpływają pozytywnie na rozwój wzroku i inteligencji.
Jeżeli dzieckiem zajmuje się babcia lub niania, spokojnie wyjaśnij, dlaczego nie wolno go przekarmiać. Na spacerze nie musi jeść słodkiej bułeczki, a jeśli między posiłkami poczuje się głodne, wystarczy dać mu jabłko, chrupki kukurydziane lub mały biszkopcik.
8. Nie podawaj dziecku słodkich jogurtów i twarożków
Dla dziecka lepszy będzie naturalny jogurt ze świeżymi owocami lub przecierem owocowym ze słoiczka. Czy wiesz, że w jogurtach owocowych często wcale nie ma owoców? Są za to sztuczne aromaty i barwniki.
9. Nigdy nie zmuszaj dziecka do jedzenia!
Nie musi zjeść całej zawartości słoiczka czy porcji kaszki, choć wielu mamom wydaje się, że tylko wtedy ich dziecko będzie najedzone.
Konsultacja: dr Halina Weker, dietetyk. Kieruje Zakładem Żywienia w Instytucie Matki i Dziecka. Autorka przepisów kulinarnych dla najmłodszych, poradników o karmieniu zdrowych i chorych maluchów, współautorka schematu żywienia niemowląt. Wykłada dietetykę pediatryczną na AM w Warszawie.
Czytaj też: Jak niemowlę powinno przybierać na wadze