Warzywa to bogactwo składników, które organizm wykorzystuje do prawidłowego funkcjonowania. Może się zdarzyć, że dziecko nie od razu je polubi, ale nie poddawaj się. Brak warzyw w diecie to ryzyko, że małemu organizmowi zabraknie składników odżywczych ważnych m.in. dla odporności, np. witaminy C, beta-karotenu, żelaza, cynku, miedzi oraz błonnika regulującego pracę jelit. Dziecko powinno je jeść 2–3 razy dziennie.

Reklama

Zacznij od zupki z marchewki i ziemniaka

Niemowlakowi karmionemu butelką podaj zupkę w 5. miesiącu, karmionemu piersią – w 7. Jeżeli zgodnie z zaleceniami specjalistów odrobinę kaszki manny podawałaś wcześniej w przecierze jarzynowym, a nie w mleku, maluch zna już smak warzyw.

Pierwsza zupka może być dwuskładnikowa, czyli z marchewki i ziemniaka albo tylko z jednego z tych warzyw. Dodaj do niej po łyżeczce kleiku ryżowego i masła lub oliwy. Potem wprowadź inne warzywa z włoszczyzny (pietruszkę, seler, por) oraz brokuły, kalafior, dynię, fasolkę szparagową, groszek. Najlepiej kolejno i pojedynczo, obserwując, jak dziecko na nie reaguje. Jeśli zdarzy się uczulenie, łatwo będzie wychwycić, co szkodzi.

Zobacz także

Podawaj dziecku soki przecierowe

Rób je sama lub podawaj gotowe. Jako pierwszy możesz dać dziecku sok z jabłka, później marchwiowy. Potem przyjdzie czas na soki dwuskładnikowe, np. z jabłek i marchwi, dyni i winogron. Maluch nie może jednak dostawać ich zbyt dużo – nie mogą zastępować posiłków. W piątym 5. miesiącu dzienna porcja to nie więcej niż 100 ml, później – do 150 ml.

Rób dziecku jarzynki i surówki

Około 10. miesiąca, gdy dziecko będzie już sobie radziło z mniej rozdrobnionym jedzeniem, przygotuj jarzynkę na ciepło. Na początek drobno startą gotowaną marchewkę z dodatkiem oliwy i tartego jabłka. Potem jarzynkę z buraczków, purée z groszku czy fasolkę szparagową. Gdy dziecko skończy roczek, możesz zaproponować mu surówki – z drobno startej marchewki i jabłka, selera i jabłka z jogurtem naturalnym, kapusty i ogórka kiszonego startego na tarce albo posiekanej delikatnej kapusty pekińskiej. Surówki i sałatki przygotowuj tuż przed spożyciem.

Proponuj dziecku warzywa na przekąskę i do kanapek

Podawaj dziecku marchewkę albo kalarepkę pokrojoną w słupki, różyczki kalafiora, brokułu. Dwulatkowi przygotuj dip jogurtowy z ziołami do maczania warzyw. I pamiętaj, że kanapka też nie powinna obejść się bez warzywa, np. obranego ze skórki pomidora (po 10. miesiącu) czy ogórka (w 2. roku życia).

[CMS_PAGE_BREAK]

Kupuj świeże warzywa i odpowiednio je przechowuj

Wybieraj warzywa nieuszkodzone i dojrzałe. Wskaźnikiem świeżości jest też jasny kolor. Przechowuj je na dole lodówki, gdzie temperatura jest nieco niższa, a wilgotność większa niż na wyższych półkach. I niezbyt długo, bo stracą swój smak i wartości odżywcze.

Cienko obieraj warzywa, gotuj krótko

Myj warzywa w chłodnej wodzie i krótko (nie mocz ich). Te, które trzeba obrać, np. marchewkę, pietruszkę, buraki i inne korzeniowe, obieraj cienko – pod skórką jest najwięcej składników odżywczych. Używaj tarki i noży ze stali nierdzewnej. Gotuj je na parze lub w jak najmniejszej ilości wody i krótko – tylko do miękkości. Zwykle wystarczy 15–20 minut (z wyjątkiem brokułów, wtedy 3–5 minut).

Najlepsze warzywa korzeniowe dla dziecka

Są źródłem cennych witamin i minerałów. Wśród nich królową jest marchewka, która zawiera rekordowe ilości beta-karotenu. Najlepsze są z upraw ekologicznych.
Marchewka (od 5. miesiąca) – oprócz beta-karotenu ma też sporo witaminy B6. Wspomaga leczenie biegunek. Najlepsze są gładkie i twarde marchewki. Nie kupuj podwiędłych i zielonkawych.
Pietruszka (od 5. miesiąca) – jest bogata w sole mineralne. Natka (posiekana od. 8.) ma dużo witaminy C, beta-karotenu i żelaza. Zużyj ją szybko lub posiekaj i zamroź.
Buraki (od 8. miesiąca) – mają sporo kwasu foliowego, magnez, potas i witaminę C. Najsłodsze są buraki ciemnoczerwone.
Seler (od 7. miesiąca) – bogaty w witaminę C, B1 i B2, PP i sole mineralne. Po obraniu warto skropić go sokiem z cytryny, bo szybko ciemnieje.
Biała rzodkiew (po 12. miesiącu) – ma łagodniejszy smak niż czerwona. Zawiera małe ilości witamin (C, PP, B1, B2) i składników mineralnych. W lodówce można ją trzymać kilka dni.

Wypróbuj przepisy dla dzieci:

Kuskus z warzywami - przepis
Fasolkowa smakowitość - przepis
Mus warzywny z rybą - przepis

Konsultacja: dr Halina Weker, specjalista w dziedzinie żywienia, kieruje Zakładem Żywienia w Instytucie Matki i Dziecka.

td_dopisek.gif

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama