Reklama

Warzywa to bogactwo składników, które organizm wykorzystuje do prawidłowego funkcjonowania. Może się zdarzyć, że dziecko nie od razu je polubi, ale nie poddawaj się. Brak warzyw w diecie to ryzyko, że małemu organizmowi zabraknie składników odżywczych ważnych m.in. dla odporności, np. witaminy C, beta-karotenu, żelaza, cynku, miedzi oraz błonnika regulującego pracę jelit. Dziecko powinno je jeść 2–3 razy dziennie.

Reklama

Zacznij od zupki z marchewki i ziemniaka

Niemowlakowi karmionemu butelką podaj zupkę w 5. miesiącu, karmionemu piersią – w 7. Jeżeli zgodnie z zaleceniami specjalistów odrobinę kaszki manny podawałaś wcześniej w przecierze jarzynowym, a nie w mleku, maluch zna już smak warzyw.

Pierwsza zupka może być dwuskładnikowa, czyli z marchewki i ziemniaka albo tylko z jednego z tych warzyw. Dodaj do niej po łyżeczce kleiku ryżowego i masła lub oliwy. Potem wprowadź inne warzywa z włoszczyzny (pietruszkę, seler, por) oraz brokuły, kalafior, dynię, fasolkę szparagową, groszek. Najlepiej kolejno i pojedynczo, obserwując, jak dziecko na nie reaguje. Jeśli zdarzy się uczulenie, łatwo będzie wychwycić, co szkodzi.

Podawaj dziecku soki przecierowe

Rób je sama lub podawaj gotowe. Jako pierwszy możesz dać dziecku sok z jabłka, później marchwiowy. Potem przyjdzie czas na soki dwuskładnikowe, np. z jabłek i marchwi, dyni i winogron. Maluch nie może jednak dostawać ich zbyt dużo – nie mogą zastępować posiłków. W piątym 5. miesiącu dzienna porcja to nie więcej niż 100 ml, później – do 150 ml.

Rób dziecku jarzynki i surówki

Około 10. miesiąca, gdy dziecko będzie już sobie radziło z mniej rozdrobnionym jedzeniem, przygotuj jarzynkę na ciepło. Na początek drobno startą gotowaną marchewkę z dodatkiem oliwy i tartego jabłka. Potem jarzynkę z buraczków, purée z groszku czy fasolkę szparagową. Gdy dziecko skończy roczek, możesz zaproponować mu surówki – z drobno startej marchewki i jabłka, selera i jabłka z jogurtem naturalnym, kapusty i ogórka kiszonego startego na tarce albo posiekanej delikatnej kapusty pekińskiej. Surówki i sałatki przygotowuj tuż przed spożyciem.

Proponuj dziecku warzywa na przekąskę i do kanapek

Podawaj dziecku marchewkę albo kalarepkę pokrojoną w słupki, różyczki kalafiora, brokułu. Dwulatkowi przygotuj dip jogurtowy z ziołami do maczania warzyw. I pamiętaj, że kanapka też nie powinna obejść się bez warzywa, np. obranego ze skórki pomidora (po 10. miesiącu) czy ogórka (w 2. roku życia).

[CMS_PAGE_BREAK]

Kupuj świeże warzywa i odpowiednio je przechowuj

Wybieraj warzywa nieuszkodzone i dojrzałe. Wskaźnikiem świeżości jest też jasny kolor. Przechowuj je na dole lodówki, gdzie temperatura jest nieco niższa, a wilgotność większa niż na wyższych półkach. I niezbyt długo, bo stracą swój smak i wartości odżywcze.

Cienko obieraj warzywa, gotuj krótko

Myj warzywa w chłodnej wodzie i krótko (nie mocz ich). Te, które trzeba obrać, np. marchewkę, pietruszkę, buraki i inne korzeniowe, obieraj cienko – pod skórką jest najwięcej składników odżywczych. Używaj tarki i noży ze stali nierdzewnej. Gotuj je na parze lub w jak najmniejszej ilości wody i krótko – tylko do miękkości. Zwykle wystarczy 15–20 minut (z wyjątkiem brokułów, wtedy 3–5 minut).

Najlepsze warzywa korzeniowe dla dziecka

Są źródłem cennych witamin i minerałów. Wśród nich królową jest marchewka, która zawiera rekordowe ilości beta-karotenu. Najlepsze są z upraw ekologicznych.
Marchewka (od 5. miesiąca) – oprócz beta-karotenu ma też sporo witaminy B6. Wspomaga leczenie biegunek. Najlepsze są gładkie i twarde marchewki. Nie kupuj podwiędłych i zielonkawych.
Pietruszka (od 5. miesiąca) – jest bogata w sole mineralne. Natka (posiekana od. 8.) ma dużo witaminy C, beta-karotenu i żelaza. Zużyj ją szybko lub posiekaj i zamroź.
Buraki (od 8. miesiąca) – mają sporo kwasu foliowego, magnez, potas i witaminę C. Najsłodsze są buraki ciemnoczerwone.
Seler (od 7. miesiąca) – bogaty w witaminę C, B1 i B2, PP i sole mineralne. Po obraniu warto skropić go sokiem z cytryny, bo szybko ciemnieje.
Biała rzodkiew (po 12. miesiącu) – ma łagodniejszy smak niż czerwona. Zawiera małe ilości witamin (C, PP, B1, B2) i składników mineralnych. W lodówce można ją trzymać kilka dni.

Wypróbuj przepisy dla dzieci:

Kuskus z warzywami - przepis
Fasolkowa smakowitość - przepis
Mus warzywny z rybą - przepis

Konsultacja: dr Halina Weker, specjalista w dziedzinie żywienia, kieruje Zakładem Żywienia w Instytucie Matki i Dziecka.

td_dopisek.gif

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama