Jadłospis na 10 miesiąc
Twój maluch dorósł już do dwudaniowych obiadków! W dziesiątym miesiącu może jeść i zupkę, i drugie. I to niezależnie od tego, czy karmisz go piersią czy butelką.
Dieta twojej pociechy powinna już powoli zaczynać przypominać jadłospis reszty rodziny. Oczywiście musi być lekkostrawna, a konsystencja potraw dostosowana do umiejętności żucia i gryzienia dziecka. Nowością jest obiadek z dwóch dań, do którego powinnaś zacząć stopniowo przyzwyczajać malucha.
Prawdziwy obiadek
Dziecko nie musi od razu dostać obu dań. Na początku maluch najczęściej je tylko zupkę, a dopiero po przerwie, np. na sen, zabawę, możesz podać mu drugie. Wypoczęte dziecko będzie z pewnością bardziej zainteresowane posiłkiem. A i ty zyskasz nieco więcej czasu, aby przygotować drugie danie.
Do zupek nie dodawaj już mięsa. Zagęszczaj je kaszką manną lub żółtkiem. Ich smak możesz urozmaicać, komponując je z różnych warzyw. Możesz np. podać zupkę dyniową, kalafiorową czy z buraczkiem. A może spróbujesz przyrządzić maluchowi pomidorową? To ulubiona zupa niemal wszystkich dzieci. Na drugie danie możesz przygotowywać miękkie pulpety mięsne lub z ryby (uwaga na ości!), duszone lub gotowane mięso (po posiekaniu). Podawaj je z gotowaną jarzynką i ziemniaczanym purée lub odrobiną ryżu.
Bułeczka czy chlebek?
Zacznij od podawania dziecku białej bułki – jest najdelikatniejsza z pieczywa. Spróbuj przygotować kanapeczki (bez skórki) z drobno posiekanym gotowanym mięsem. To wstęp do dorosłych posiłków. Aby maluch nadal ćwiczył umiejętność gryzienia, dawaj mu do chrupania biszkopty i herbatniki dla niemowląt, chrupki, np. kukurydziane. Te produkty mogą być częścią mlecznego posiłku.
Piję wodę
Nie podawaj maluchowi zbyt dużej ilości picia, np. soków. Gęsty przecierowy sok jest sycący, a po wypiciu zbyt dużej jego ilości dziecko może nie mieć ochoty na bardziej odżywcze dania. Ucz je picia wody dla zaspokojenia pragnienia. Podawaj też domowe kompoty i herbatki owocowe, najlepiej bez cukru.
Co nowego?
Do diety dziecka możesz wprowadzić:
• pieczywo: pszenną bułeczkę, biały chleb
• kasze: np. krakowską, gryczaną (ugotowane na miękko)
• warzywa: pomidory bez skórki (przetarte przez sito), kapustę, np. białą, pekińską – jako dodatek do zupki, jarzynki
• owoce: banany
[CMS_PAGE_BREAK]
JADŁOSPIS NA DZIESIĄTY MIESIĄC (zgodny z nowym schematem żywienia niemowląt z 2007 r.)
► Dziecko żywione sztucznie
- 3 x dziennie posiłek mleczny (220 ml) łączony z produktami zbożowymi, np. kaszka mleczno-zbożowa glutenowa (bezglutenowa), mleko następne z biszkoptem, sucharkiem, mała ilość pieczywa,
- 1 x dziennie obiad z dwóch dań: zupa jarzynowa z kaszką glutenową + jarzynka z gotowanym mięsem lub 2 razy w tygodniu z rybą (15–20 g, tj. 3–4 łyżeczki po posiekaniu) + mały ziemniak lub łyżeczka ugotowanego ryżu,
- 1 x dziennie przecier owocowy lub owoce, lub kompot, lub sok (najlepiej przecierowy) – do 150 g,
- pół żółtka do kaszki lub zupki jarzynowej codziennie.
► Dziecko karmione piersią
• karmienie piersią na żądanie
• posiłki uzupełniające:
– obiad z dwóch dań: zupa jarzynowa (bez mięsa) z kaszką glutenową (ok. 220 ml) + jarzynka z gotowanym mięsem lub 1–2 razy w tygodniu z rybą (15–20 g, tj. 3–4 łyżeczki po posiekaniu) + mały ziemniak lub łyżeczka ugotowanego ryżu,
– kaszki lub kleiki zbożowe bezglutenowe i glutenowe (ok. 150 g),
– sok owocowy (najlepiej przecierowy) lub przetarte owoce (nie więcej niż 150 g),
– biszkopty, sucharki, niewielkie ilości pieczywa,
– pół żółtka do kaszki lub zupki jarzynowej codziennie od 10. miesiąca.
Konsultacja: dr Halina Weker, specjalista w dziedzinie żywienia, pracuje w Instytucie Matki i Dziecka.