Jadłospis na 12 miesiąc
W dwunastym miesiącu niewiele zmienia się w diecie dziecka. Maluch jada już pięć posiłków dziennie, choć wciąż nie są one jeszcze takie same jak reszty rodziny.
Twoja pociecha ma już kilka ząbków i całkiem nieźle radzi sobie z żuciem i gryzieniem. Chętnie też próbuje i interesuje się tym, co masz na talerzu. Powoli wprowadzaj dziecko w świat nowych smaków. Ważne jest, by wciąż nabierało wprawy w samodzielnym jedzeniu, nie tylko paluszkami, ale także sztućcami – na początek łyżeczką i dziecięcym widelczykiem.
Do diety dziecka możesz wprowadzić:
- płynne mleko
- chudą wędlinę
- chleb graham
Pora na szyneczkę
Możesz przygotowywać je na pszennej bułeczce, białym chlebie, a nawet grahamie – to najdelikatniejsze pełnoziarniste pieczywo. Warto już teraz oswajać z nim malca. Smaruj chlebek świeżym masłem, ale nie nadużywaj go – wystarczy cienka warstwa.
Na wierzch kanapki połóż kawałek wysokogatunkowej wędliny, np. cienko krojonej gotowanej szynki. Możesz ją drobno posiekać, żeby dziecku łatwiej było ją gryźć. To będzie pierwsza kanapka malucha! Zamiast gotowych wędlin, których jakość często trudno sprawdzić, możesz sama upiec lub ugotować kawałek mięsa. Po ostudzeniu pokrojone w cienkie plastry lub posiekane możesz wykorzystać zamiast wędliny ze sklepu.
Płynne mleko
Choć pewnie nadal karmisz pociechę piersią, liczba karmień jest już z pewnością niewielka. Pozostało tylko wieczorne i poranne? To dobrze, bo pod koniec pierwszego roku życia dziecko może już otrzymywać płynne mleko. Na początku w niewielkiej ilości i tylko wtedy, gdy twoja pociecha nie jest uczulona na białka mleka krowiego. Jeżeli ma skłonność do alergii, poczekaj jeszcze z podawaniem słodkiego mleka, aż pozwoli na to lekarz pediatra. Na mleku możesz przyrządzać maluchowi zupki mleczne, kakao, koktajle i inne napoje. Może też być składnikiem innych potraw, np. naleśników czy budyniu.
Lekkie gotowanie
Nadal dbaj, by dieta malucha była lekkostrawna. Chodzi o to, by przygotowując obiadek, potrawy dusić, piec lub gotować, a nie je smażyć. Pamiętaj też, by zachęcać pociechę do jedzenia owoców i warzyw. Kładź je na talerzyku pokrojone w słupki (np. gotowaną marchewkę) lub kawałki – dziecko może je jeść także paluszkami. Staraj się nadal nie używać soli i cukru. Jeśli nie przyzwyczaisz malucha do intensywnie przyprawionych dań, dziecko wcale nie będzie się tego domagać. To ważne, bo dieta to dobry sposób na zapobieganie w przyszłości chorobom, również cywilizacyjnym.
Jadłospis na 12 miesiąc (zgodny z nowym schematem żywienia niemowląt z 2007 roku)
► Dziecko karmione piersią
- karmienie piersią na żądanie
- posiłki uzupełniające:
– obiad z dwóch dań: zupa jarzynowa z kaszką glutenową (ok. 220 ml) + jarzynka z gotowanym mięsem lub 1–2 razy w tygodniu ryba (15–20 g
– 3–4 łyżeczki po posiekaniu) + mały ziemniak lub łyżeczka ugotowanego ryżu
– kaszki lub kleiki zbożowe bezglutenowe i glutenowe
– sok owocowy (najlepiej przecierowy) lub przetarte owoce (nie więcej niż 150 g)
– biszkopty, sucharki, pieczywo łączone z twarożkiem (ok. 50 g), jogurtem lub kefirem (120–
–150 g) – kilka razy w tygodniu
– całe jajko (np. do zupki jarzynowej lub jako omlet) codziennie
► Dziecko żywione sztucznie
- 3 x dziennie posiłek mleczny (220 ml) łączony z produktami zbożowymi, np. kaszka mleczno-zbożowa glutenowa lub bezglutenowa, mleko następne z biszkoptem, sucharkiem lub pieczywem
- 1 x dziennie obiad z dwóch dań: zupa jarzynowa z kaszką glutenową + jarzynka z gotowanym mięsem lub 2 razy w tygodniu ryba (15–20 g – 3–4 łyżeczki po posiekaniu) + mały ziemniak lub łyżeczka ryżu
- 1 x dziennie przecier owocowy lub owoce lub kompot lub sok (najlepiej przecierowy) (do 150 g)
- całe jajko (np. do zupki jarzynowej, jako omlet) codziennie
- twarożek (ok. 50 g) lub jogurt lub kefir (120–150 g) – kilka razy w tygodniu
Wypróbuj nasze przepisy na 12 miesiąc >>
Konsultacja: dr Halina Weker, specjalista w dziedzinie żywienia, pracuje w Instytucie Matki i Dziecka.