Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
dziecko pije sok
AdobeStock
Dieta

Rozszerzanie diety - pierwsze soczki

Sok, oprócz wody, to najzdrowsze picie dla malca. Ale trzeba wiedzieć, jak go wybrać, gdy właśnie wprowadzasz go do diety dziecka karmionego mlekiem.

Zwracaj uwagę, jakie soki podajesz maluchowi. To ważne, szczególnie w pierwszym roku życia. Przygotowuj je w domu lub kupuj te przeznaczone dla niemowląt. To gwarancja, że w owocach i warzywach, z których są wyprodukowane, nie ma niekorzystnych dla dziecka substancji czy zanieczyszczeń.

Kiedy podać soczek po raz pierwszy?
Jeśli dziecko jest karmione piersią możesz podać sok w siódmym miesiącu, a gdy dostaje mleko modyfikowane – już w piątym. Zacznij od 1–3 łyżeczek i stopniowo zwiększaj ilość w kolejnych dniach i tygodniach.
 

Zobacz także
Enfamil

Masz pytania o rozszerzanie diety dziecka? Odpowiadamy na nie!

mama, dziecko i dynia BLW

BLW – zdrowe rozszerzanie diety czy moda?

dziecko pije sok

Soki zakazane dla niemowlecia? Szykują się zmiany zaleceń żywienia niemowląt! [WIDEO]

picie dla niemowlaka

Soki dla niemowląt: od kiedy podawać? [AKTUALNE ZALECENIA]



Jaki na początek?
Dietetycy radzą, by najpierw podać dziecku sok jabłkowy lub marchewkowy. Możesz kupić gotowy sok przeznaczony dla niemowląt lub sama przygotować go w domu – to wcale nie jest trudne. Wystarczy opłukać, obrać, przelać wrzątkiem i zetrzeć na tarce umytą marchewkę lub jabłko, przełożyć na gęste sitko (można dodatkowo położyć na nim gazę) i wycisnąć do czystej filiżanki niewielką ilość soku. Nie dodawaj cukru! Wcześniej wyparz tarkę, sitko i filiżankę. Jeśli robisz sok w domu, postaraj się, by warzywa i owoce pochodziły z pewnego źródła, np. z własnego ogródka lub upraw ekologicznych.

Kiedy nowe smaki soków?
Od siódmego miesiąca dziecku karmionemu butelką możesz podawać soczki także z innych owoców: gruszek, porzeczek, malin, jagód. Malec może też pić soki przecierowe z brzoskwiń, moreli, dyni i bananów. Soki ze świeżych cytrusów, melonów i kiwi nadają się dla dzieci powyżej pierwszego roku życia.

Soki przecierowe czy klarowne?
Możesz podawać i jedne, i drugie. Przecierowe mają tę przewagę, że zawierają cenny błonnik pokarmowy i minerały. Klarowne są mniej gęste – niektóre dzieci chętniej je piją.
 

Ile soku może pić dziecko?
W pierwszym roku życia maluch nie powinien pić więcej niż 150 ml soku dziennie – to niepełna buteleczka lub około pół szklanki. Jego nadmiar nie jest wskazany – soczki nie powinny zastępować jedzenia. Duża ilość soku może spowodować, że dziecko straci apetyt na inne wartościowe posiłki.

Jak podawać soczki?
Niewielkie ilości możesz podawać łyżeczką. Potem z kubeczka z dzióbkiem lub ze zwykłego kubeczka. Choć to niełatwa nauka, jest opłacalna. Warto by dziecko od razu przyzwyczaiło się do picia soku nie z butelki.

Jak przechowywać otwarty soczek?
Tylko w lodówce, do 48 godzin. W tym czasie malec powinien go wypić. Gdy tak się nie stanie, wylej resztki – nie podawaj go dziecku, bo nie ma pewności, czy nie sfermentował.

Kupując sok, zwróć uwagę na:
- Wieczko.
Sprawdź, czy jest wklęsłe. Jeśli ugina się pod palcem, to znak, że sok mógł być już otwierany lub po prostu zakrętka się rozszczelniła.
- Datę przydatności. Zawsze ją kontroluj. Jeśli minęła, sok przeterminowany nie nadaje się do picia.
- Wiek dziecka. Kupuj tylko soczki odpowiednie do wieku malucha. Pamiętaj, że na etykietach podawany jest jedynie wiek dziecka karmionego mlekiem modyfikowanym.
- Składniki. Przeczytaj informację o składzie jakościowym soku. Nie może być w nim sztucznych dodatków.

Przygotuj dla maluszka pyszny domowy soczek wg. naszego przepisu:
Burak i jabłko (od 8. miesiąca) »
Truskawka z marchewką (od 10. miesiąca) »


Konsultacja: dr hab. Halina Weker, specjalista w dziedzinie żywienia, kieruje Zakładem Żywienia w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie.

Programowanie żywieniowe u dzieci: jak komponować jadłospis, żeby dzieci były zdrowe?

dziecko, kuchnia, pić, sok, szklanka
Żywienie
Sok czy napój
Maluszek nie zawsze daje się namówić na zjedzenie owoców i warzyw, chętnie za to napije się soczku. Czy jednak rzeczywiście to jest tak samo, jakby zjadł świeży owoc? Niestety, niekoniecznie.

Wszystko zależy od tego, co naprawdę znajduje się w butelce lub kartoniku. Sprawdziliśmy. Byłoby ideałem, gdyby maluch pił soki świeżo wyciśnięte z owoców i warzyw, bo znajduje się w nich najwięcej witamin. Jest tylko jedna rzecz ważna w przypadku małego dziecka: owoce i warzywa powinny pochodzić z ekologicznych upraw. Niestety, kupując w sklepie, nie masz takiej pewności. Podobnie jest w przypadku soków – też nie wiadomo, z jakich warzyw i owoców zostały zrobione (wyjątkiem są soczki dla niemowląt). Pamiętaj, że soki zawierają dużo cukru, nawet jeśli nie są dosładzane. Niemowlę w 6. miesiącu może wypić ok. 60 ml soku (a potem co miesiąc o 10 ml więcej); dziecko powyżej roku: 200 ml. Tylko którego? 100% SOK BOBOVITA Sok przecierowy jest dobrym źródłem błonnika, który zapobiega zaparciom oraz pomaga usuwać z organizmu szkodliwe substancje. Sok nie zawiera dodatku cukru, nie ma w nim też konserwantów, barwników. Można go przelać do kubeczka i podać dziecku lub pozwolić mu pić przez słomkę, co będzie dla niego wielką atrakcją. Picie przez słomkę stymuluje też mięśnie potrzebne przy nauce mowy. Dla niemowląt: Z badań Instytutu Matki i Dziecka wynika, że prawie połowa mam podaje dzieciom w wieku 4–12 miesięcy soki niespełniające norm żywności dla najmłodszych. Czyli tzw. soki dla dorosłych. To za wcześnie. Uwaga: niemowlęce soki są kontrolowane pod względem wartości odżywczych. Surowce użyte do ich sporządzenia pochodzą z upraw ekologicznych. Skład (w 100 ml): Kalorie: 54 kcal Cukry: 12,9 g Składniki dodane: witamina C POMARAŃCZA JUPIK To dość typowy napój owocowy składający się przede wszystkim z wody i cukru. Sok to jedynie 20% składu Jupiku. Niestety, w tym napoju jest też mnóstwo chemii (aromaty, stabilizatory, barwniki oraz konserwant: benzoesan sodu). Można go podawać tylko czasem (nie wcześniej...

Podwieczorek to ważny posiłek
Fotolia
Żywienie
Po co dziecku podwieczorek?
Podwieczorek do jeden z pięciu koniecznych posiłków w ciągu dnia. Może być też najprzyjemniejszym - jeśli podasz dziecku pyszne sałatki owocowe, naleśniki lub omlety. Podwieczorek jest konieczny, by maluchowi wystarczyło energii aż do kolacji.

Dietetycy zalecają, by dzieci powyżej roku jadły pięć posiłków dziennie . Dwa z nich powinny być lżejsze – to drugie śniadanie i właśnie podwieczorek. Jeśli zaś chodzi o wyliczenia, to podwieczorek powinien dostarczać około 10 proc. energii dziennie. Podwieczorek to dla dziecka ważny posiłek Dzieci powinny zjeść podwieczorek, bo gdy przerwy między posiłkami są zbyt długie (ponad cztery godziny), spada poziom glukozy we krwi oraz wydolność fizyczna i umysłowa maluchów. A twoja pociecha potrzebuje w ciągu dnia mnóstwo energii, by odkrywać świat. Zobacz też: Co podać dziecku na podwieczorek? Po południu możesz  podawać kolorowe kompozycje z owoców Są nalepsze na podwieczorek. Mogą też być także soki przecierowe, przeciery owocowe i desery z owoców połączonych z kleikiem, kaszką lub biszkoptem. Wiele podwieczorkowych potraw można przygotować z białego sera, twarożków homogenizowanych, jajek (np. omlety). Podwieczorek powinien być lekki Dlatego najlepiej podawać owoce, zwłaszcza latem i jesienią, gdy jest na nie sezon. Podawaj dziecku świeże owoce , koktajle jogurtowe czy domowe ciasta z ich dodatkiem. Z nadzieniem owocowym doskonale smakują też naleśniki czy placuszki. Zobacz też: Owoce dla każdego Podwieczorek to z reguły słodki posiłek Ale wcale nie oznacza to, że dziecko musi jeść słodycze z dużą zawartością cukru i niezdrowym tłuszczem. Wafelki, batoniki, herbatniki czy słodzone napoje to niedobry pomysł na posiłek dla dziecka. Na jego talerzyku nie może zabraknąć świeżych owoców, nabiału i produktów zbożowych. Podwieczorkowe danie warto dostosować do tego, co dziecko jadło na obiad Jeśli obiad był obfity, na podwieczorek podaj tylko owoc, np. jabłko, banana, gruszkę albo jogurt czy sok przecierowy. Jeśli obiad zjedliście późno, a dziecko nie jest głodne, możesz połączyć...

Dieta
Domowe herbatki i soki
Domowe napoje nie tylko nie nadszarpną Twojej kieszeni, ale też dostarczą dziecku najbardziej potrzebnych witamin.

Nie musisz kupować w sklepie gotowych i najczęściej mocno słodzonych soków. Domowe napoje nie tylko nie nadszarpną Twojej kieszeni, ale też dostarczą dziecku najbardziej potrzebnych witamin. Dzienne zapotrzebowanie na płyny zdrowego niemowlęcia jest wysokie i wynosi ok. 10-15 proc. masy ciała. W pierwszym okresie życia wystarczy mu mleko matki i nie dopajamy malucha karmionego wyłącznie piersią. Potrzeby niemowląt żywionych sztucznie zaspokaja prawidłowo przygotowane mleko modyfikowane początkowe (odpowiednia ilość proszku mlecznego na porcję, właściwa jakość wody). Nie obciąża ono nerek dziecka zbyt dużym stężeniem białka i sodu. Do przygotowania potraw dla niemowląt zaleca się naturalne wody źródlane oraz niskozmineralizowane (w sumie nie więcej niż 500 mg rozpuszczonych składników w litrze) i naturalne wody mineralne niskosodowe (poniżej 20 mg jonów sodu na litr). Źródłem wody są także inne napoje, np. zupy, jogurty, kefiry, soki owocowe i warzywne. Trudno jednak powiedzieć, ile dziecko powinno wypić płynów łącznie w ciągu dnia. Potrzeby dzieci znacznie się różnią i trzeba im podawać picie ilekroć odczuwają pragnienie. Uwaga! Należy unikać podawania małym dzieciom herbaty, słodkich napojów i nadmiaru soków. 1. Herbatka z kopru i rumianku dla dzieci żywionych sztucznie od pierwszego miesiąca życia – łyżeczka włoskiego kopru i rumianku, – płaska łyżeczka cukru , – 2/3 szklanki wody. Wymieszaj zioła i wsyp je do porcelanowego kubeczka. Zalej zioła wrzątkiem i pozostaw je na 15 minut pod przykryciem, aby się zaparzyły. Przecedź napar przez gęste sitko, by otrzymać klarowny napój. Osłódź herbatkę, zagotuj. Napar z kopru i rumianku doskonale ugasi pragnienie malucha, a poza tym ułatwia on trawienie. Napar nie powinien jednak być podawany codziennie, tylko od czasu do czasu. Herbatkę ziołową najlepiej przygotować z wody...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak