7 żywieniowych rad na 8. miesiąc życia dziecka
Żywienie dziecka w 8. miesiącu życia to nowy etap w Twojej kuchni. Nasz ekspert wyjaśnia, dlaczego nie powinnaś już miksować zupek.
- Edipresse
1. Nadal karm piersią
Twoje mleko to ciągle najbardziej wartościowy pokarm, jaki możesz dać 8-miesięcznemu dziecku. Przystawiaj więc dziecko do piersi tak często, jak będzie się tego domagać. Powinno ono jednak dostawać także dodatkowe posiłki: gęstą zupkę jarzynową gotowaną razem z mięsem (co drugi dzień dodawaj do niej pół żółtka) lub dwudaniowy obiadek (patrz niżej), przecierowy soczek i deser owocowy, np. kisiel.
2. Na obiad możesz już podać dziecku 2 dania
Czyli: rzadszą zupkę jarzynową oraz papkę z jarzyn z posiekanym drobno mięsem (wystarczy 2–3 łyżeczki).
3. Gotuj zupki z różnych warzyw i chudego mięsa
Raz dodaj kalafiora, innym razem brokuła, fasolkę szparagową, trochę dyni lub kabaczka. Możesz ugotować zupkę na kurczaku, indyku czy króliku, ale też na chudej wołowinie, która zawiera dużo łatwo przyswajalnego żelaza.
4. Nie używaj soli
Nerki małego dziecka nie są na tyle sprawne, by dobrze radzić sobie z jej wydaleniem. W warzywach i owocach jest jej akurat tyle, by rozwój malucha przebiegał prawidłowo. Ogranicz też do minimum cukier. Smak posiłków powinien zależeć tylko od smaku warzyw i owoców (kwaśny możesz np. złagodzić, dodając do potrawy łyżeczkę kleiku lub kaszki bezglutenowej).
5. Do potraw z jarzyn dodaj łyżeczkę oleju lub masła
Tłuszcze to nie tylko źródło energii, ale i witamin (A, E, D). Są one niezbędne do rozwoju układu nerwowego malca.
6. Nie musisz już wszystkiego miksować
Dziecko powinno wyczuwać w potrawach miękkie grudki warzyw, mięsa czy kaszek. Nawet jeśli Twój maluszek nie ma jeszcze ząbków, warzywa do zupy możesz już teraz ścierać na grubej tarce jarzynowej (najlepiej stalowej), a ugotowane ziemniaki rozgniataj widelcem. Jedzenie takich potraw to bardzo potrzebna dziecku lekcja żucia i gryzienia, która zapobiega nieprawidłowemu ustawieniu szczęki. Jeśli nie dość wcześnie wprowadzisz do jego menu pokarmy o różnorodnej konsystencji, maluch może jeszcze długo odmawiać ich jedzenia – nawet w drugim roku życia!
7. Jeśli zamierzasz przerwać już karmienie piersią
Na początku przystawiaj malucha rano i wieczorem. Na drugie śniadanie możesz mu wtedy podać danie mleczno-owocowe, np. deser owocowy z dodatkiem mleka modyfikowanego. Kiedy już nie będziesz karmiła piersią, jako pierwszy i ostatni posiłek podawaj mleko modyfikowane z dodatkiem kaszki bezglutenowej, np. gryczanej, ryżowej lub lanych kluseczek.
DR Halina Weker, dietetyk;
z Instyutu Matki i Dziecka;
Kieruje Zakładem Żywienia Dzieci w IMiD. Jest współautorką schematu żywienia niemowląt i poradników o karmieniu zdrowych i chorych maluchów.
Zobacz: Przepisy na 8. miesiąc