Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
niemowlę, kuchnia, jabłko
Dieta

Skarby lata dla maluszka

Właśnie teraz sezonowe owoce zawierają najwięcej witamin, bo są świeże i dojrzałe w pełnym słońcu. Ale to niejedyne ich zalety. Oto dlaczego jeszcze warto dawać je smykowi.

Pachnące, soczyste, słodkie... Nic dziwnego, że maluchy za nimi przepadają. Ale oprócz tego, że są pyszne i mają dużo witamin, potrafią też pomóc na wiele dolegliwości. Oto co malec może zyskać, zajadając wiśnie, jagody czy porzeczki.

Untitled-2.jpg
Delikatne jabłka
Bardzo dobrze wpływają na układ pokarmowy maluszka. Zawarty w tych owocach kwas jabłkowy zwiększa wydzielanie enzymów trawiennych, a duża ilość pektyn reguluje florę bakteryjną w jelitach i pomaga przy niestrawności oraz biegunkach (owoce gotowane). Jabłka są również źródłem krzemionki, która między innymi wzmacnia kości.
Nasza rada: Tarte jabłuszko przygotowuj tuż przed podaniem, bo pod wpływem powietrza traci ono dużo witaminy C.
Uwaga! Jeśli owoce pochodzą z pewnego źródła, roczniakowi nie obieraj ich ze skórki – to w niej znajduje się najwięcej drogocennych składników.
Podawaj od: piątego miesiąca życia dziecka.

02A16JX2.jpg
Pożywne śliwki

Mają działanie łagodnie przeczyszczające. Zawierają dużo błonnika, który poprawia pracę jelit i sprzyja ich szybszemu oczyszczaniu. Śliwki zawierają też fosfor i magnez, które dobrze wpływają na układ nerwowy malucha. Smykowi, który cierpi na zaparcia, możesz podawać suszone owoce namoczone wcześniej w wodzie albo śliwkowy sok lub kompot z tych owoców.
Nasza rada: Śliwki są pyszne nie tylko na surowo, w kruchym cieście czy knedlach. Doskonale smakują również z mięsem, np. schabem, polędwicą wieprzową lub delikatną drobiową wątróbką.
Uwaga! Nigdy nie gotuj śliwek z pestkami, gdyż zawierają szkodliwy kwas pruski.
Podawaj od: dziesiątego miesiąca życia malucha.

02A14W52.jpg
Soczysty arbuz

Jest doskonałym deserem na upalne dni, bo aż w 92 proc. składa się z wody i dobrze gasi pragnienie. Zawiera też sporo soli mineralnych.
Nasza rada: Jeśli chcesz mieć pewność, że arbuz jest dojrzały i świeży, popukaj w zieloną skorupę – powinnaś usłyszeć pusty dźwięk.
Uwaga! Nim dasz smykowi arbuza, oczyść go z pestek – mogą być szkodliwe dla organizmu.
Podawaj od: dziesiątego miesiąca życia malucha.

Kawa w ciąży: czy można ją pić i czy jest bezpieczna? Skutki przyjmowania kofeiny w ciąży

Dieta
Sok dla maluszka
Jeśli masz wątpliwość, który sok jest odpowiedni dla dziecka, przeczytaj, co radzi dietetyk.

Pomarańczowy, porzeczkowy, bananowy, jabłkowy... Tyle ich – do wyboru, do koloru! Jeśli masz wątpliwość, który jest odpowiedni dla dziecka, przeczytaj, co radzi dietetyk. Warto zmienić Rzeczywiście przyjmuje się, że dopóki mama karmi dziecko piersią, nie ma potrzeby go dopajać. Jednak maluszki po 6. miesiącu życia powinny już poznawać nowe smaki. Dobrze, by jabłko, porzeczki, marchew, dynia jako pierwsze zagościły w karcie dań smyka. Jeśli mama chce karmić go gotowymi daniami, radzę wybierać te przygotowane specjalnie dla małych dzieci. Dietetycy mówią, że są to środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego. Co oznacza, że taki posiłek spełnia rygorystyczne normy żywieniowe. Uwaga, brzdącom do trzeciego roku życia nie dajemy napojów dla dorosłych! Bo zawierają cukier, barwniki i inne dodatki. Co (i jak) dodać Gdy dziecko skończy czwarty miesiąc życia, można mu już podać sok jabłkowy. Radzę zacząć od łyżeczki soku – najlepiej w godzinach przedpołudniowych, aby organizm malca „poznał” nowy pokarm, zanim smyk pójdzie spać. Początkowo dziecko powinno wypijać ok. 50 ml soku dziennie. Jeżeli nie pojawią się niepokojące objawy, np. bóle brzuszka, biegunka, wysypka albo gorączka, można systematycznie zwiększać ilość soku. W szóstym, siódmym miesiącu życia można smykowi zaproponować już inne owoce: banany, gruszki, porzeczki, jagody – również jako soki i przeciery. Radzę wypróbować Najlepiej wybierać produkty, które powstały z owoców i warzyw pochodzących z gospodarstw ekologicznych – nie używają np. sztucznych nawozów. Masz też gwarancję, że w butelce czy w słoiku nie ma konserwantów i innych dodatków. Które soki są najlepsze? Naturalnie mętne! Mają dużo witamin i błonnika. Autorka jest specjalistką od żywienia Pół na pół z wodą Zanim po raz pierwszy podasz dziecku sok, zmieszaj go z...

Dieta
Warzywa
Sprawdź, jakie skarby kryją w sobie jarzyny, które kupisz na straganie.

Są niezbędne w diecie dziecka – żadna pigułka nie zapewni tylu witamin, co świeży pomidor czy marchew. Sprawdź, jakie skarby kryją w sobie jarzyny, które kupisz na straganie. Pomidor (od 2. roku życia) Jest bogaty w witaminy C, A oraz z grupy B. Zawiera magnez, potas i cynk, a także likopen Ą substancję, która zmniejsza ryzyko zachorowania na raka. Polecany dla chorowitków i dzieci z niedoborami witamin. Podawaj smykowi pomidory bez skórki – zanurz warzywo we wrzątku, a obierzesz je bez problemu. Uwaga! Unikaj pomidorów, które są sprowadzane z zagranicy – zbyt dużo w nich chemii. Kapusta (po ukończeniu roku) i kalafior (brokuł i kalafior – od 7. miesiąca) To skarbnica witaminy C. Warzywa kapustne (m.in. także brokuły i brukselka) chronią przed nowotworami, zawierają związki, które potrafią niszczyć grzyby i bakterie. Jeśli malec ma problemy z brzuszkiem, podawaj mu brokuły – są lekkostrawne i chronią przed zaparciami. Gotowana kapusta jest ciężkostrawna – lepiej nie podawaj jej niemowlęciu. Chrupiąca rzodkiewka (od 2. roku życia) Podobnie jak cebula i czosnek zawiera naturalny roślinny antybiotyk zwany allicyną. Pomaga on organizmowi zwalczać chorobotwórcze bakterie i działa przeciwwirusowo. Rzodkiewka ma dużo soli mineralnych i witamin, dlatego jest polecana małym niejadkom. Nasza rada: doskonale smakuje z twarożkiem lub utarta z jajkiem. Uwaga! Kupując rzodkiewkę, zwracaj uwagę na liście: powinny być jędrne, zielone i bez plam. Młoda cebulka (od 11 miesiąca) Zawiera mnóstwo witaminy C oraz substancje działające przeciwwirusowo i bakteriobójczo. Cebula pobudza również pracę przewodu pokarmowego i wzmacnia serce. Nasza rada: dodawaj ją do zupek warzywnych, surówek (np. z pomidora lub kiszonego ogórka), twarożku. Uwaga! Nie podawaj jej dziecku zbyt dużo – cebulka jest...

Dieta
Domowe herbatki i soki
Domowe napoje nie tylko nie nadszarpną Twojej kieszeni, ale też dostarczą dziecku najbardziej potrzebnych witamin.

Nie musisz kupować w sklepie gotowych i najczęściej mocno słodzonych soków. Domowe napoje nie tylko nie nadszarpną Twojej kieszeni, ale też dostarczą dziecku najbardziej potrzebnych witamin. Dzienne zapotrzebowanie na płyny zdrowego niemowlęcia jest wysokie i wynosi ok. 10-15 proc. masy ciała. W pierwszym okresie życia wystarczy mu mleko matki i nie dopajamy malucha karmionego wyłącznie piersią. Potrzeby niemowląt żywionych sztucznie zaspokaja prawidłowo przygotowane mleko modyfikowane początkowe (odpowiednia ilość proszku mlecznego na porcję, właściwa jakość wody). Nie obciąża ono nerek dziecka zbyt dużym stężeniem białka i sodu. Do przygotowania potraw dla niemowląt zaleca się naturalne wody źródlane oraz niskozmineralizowane (w sumie nie więcej niż 500 mg rozpuszczonych składników w litrze) i naturalne wody mineralne niskosodowe (poniżej 20 mg jonów sodu na litr). Źródłem wody są także inne napoje, np. zupy, jogurty, kefiry, soki owocowe i warzywne. Trudno jednak powiedzieć, ile dziecko powinno wypić płynów łącznie w ciągu dnia. Potrzeby dzieci znacznie się różnią i trzeba im podawać picie ilekroć odczuwają pragnienie. Uwaga! Należy unikać podawania małym dzieciom herbaty, słodkich napojów i nadmiaru soków. 1. Herbatka z kopru i rumianku dla dzieci żywionych sztucznie od pierwszego miesiąca życia – łyżeczka włoskiego kopru i rumianku, – płaska łyżeczka cukru , – 2/3 szklanki wody. Wymieszaj zioła i wsyp je do porcelanowego kubeczka. Zalej zioła wrzątkiem i pozostaw je na 15 minut pod przykryciem, aby się zaparzyły. Przecedź napar przez gęste sitko, by otrzymać klarowny napój. Osłódź herbatkę, zagotuj. Napar z kopru i rumianku doskonale ugasi pragnienie malucha, a poza tym ułatwia on trawienie. Napar nie powinien jednak być podawany codziennie, tylko od czasu do czasu. Herbatkę ziołową najlepiej przygotować z wody...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak