Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
5314815-681x1026.jpg
Dieta

Śniadanko na trawce

W piękną pogodę pojedźcie na piknik zaraz po pierwszym posiłku, bo szkoda siedzieć w domu. Drugie śniadanie spakowane? To w drogę!

Maluch nie powinien przebywać na słońcu w południe. Jeśli wyjedziecie rano, pobędziecie na świeżym powietrzu, gdy słońce nie operuje jeszcze mocno. Dziecko może zjeść drugie śniadanko w plenerze.

Lekki posiłek
Drugie śniadanie powinno zaspokoić ok. 10 proc. zapotrzebowania dziecka na energię (czyli 100–130 kcal) i złagodzić poczucie głodu między śniadaniem a obiadem. Nie może być zbyt obfite i sycące, bo maluch nie będzie miał apetytu na obiad. Ale musi dostarczyć mu tyle energii, by dotrwał do obiadu. 

Kosz piknikowy
Zabierz w nim ciepłą wodę w wyparzonym termosie, sypką kaszkę i owocki w słoiczku – posiłek przygotujesz tuż przed spożyciem. Nie zapomnij o miseczce i łyżeczce.

Dla starszaka
Ze starszym dzieckiem będzie łatwiej. Kanapeczkę przygotuj w domu i włóż ją do plastikowego pojemnika. Herbatniki też możesz zapakować w ten sposób. Koktajl z owocami na bazie schłodzonego jogurtu przygotuj tuż przed wyjściem, przelej go do zamykanego naczynka i schłodzony włóż do lodówki podróżnej. Jeśli jest gęsty, podasz go w miseczce. Sok nalej do kubeczka tuż przed podaniem.


Przykładowy jadłospis na letnie  śniadanie:

Niemowlę po 6. miesiącu życia
Przygotuj:
- kaszkę mleczną z przecierem owocowym
- wodę źródlaną (lub podaj mleczko z piersi)

Maluch w 2. roku życia
Przygotuj:
- kanapeczkę z żółtym serem i sałatą
- sok warzywno-owocowy

Dziecko w 3. roku życia
Przygotuj:
- koktajl kefirowo-truskawkowy z bananem
- kilka herbatników dla dzieci


Konsultacja: Edyta Gulińska, specjalista w dziedzinie żywienia z SGGW.

 

 

td_dopisek.gif

 

 

 

Programowanie żywieniowe u dzieci: jak komponować jadłospis, żeby dzieci były zdrowe?

kanapki, przedszkolaki, kuchnia dla malca, śniadanie
Dieta
Pyszne drugie śniadanko
Drugie śniadanie łagodzi głód między śniadaniem a obiadem. Nie może być sycące, żeby maluch nie stracił apetytu na obiad.

Co możesz dać dziecku na drugie śniadanie, żeby było ono pełnowartościowe? Oto nasze propozycje: 1. Jogurt owocowy+ biszkopt – do jogurtu naturalnego (źródło m.in. wapnia, bakterii probiotycznych) dodaj świeże lub mrożone owoce. Jeśli będzie kwaśny, wsyp odrobinę cukru. Biszkopt może być domowy, ale dobre są też zwykłe biszkopty ze sklepu. 2. Kanapka z żółtym serem + sok z marchewki – posiłek dla dzieci, które nie przepadają za słodkimi przekąskami. Dostarczy energii, wapnia, a sok z marchewki cennego beta-karotenu. Najlepiej wycisnąć go w sokowirówce lub kupić gotowy, bez cukru. 3. Koktajl kefirowy + herbatniki – koktajl łatwo przygotować, miksując kefir i świeżego banana. Herbatnik – zwykły lub pełnoziarnisty, z rodzynkami lub bez – pomoże dziecku zaspokoić głód na dłużej. 4. Mufinka + kakao + jabłko – wystarczy niezbyt duże ciastko i mały kubek dającego energię kakao (albo np. kartonik zawierającego mnóstwo witamin gęstego napoju mlecznego czekoladowo-zbożowego Candy’Up Śniadanko, ok. 1,50 zł). Do tego koniecznie podaj dziecku świeży owoc – źródło cennego błonnika i witamin.    

upał: co jeść
Fotolia
Żywienie
Co jeść w upały? Jadłospis na 3 gorące dni dla dziecka i całej rodziny
Podczas upałów posiłki powinny być lżejsze. Odpowiednio skomponowane menu pomoże przetrwać wysoką temperaturę. Podpowiadamy, co przygotować do zjedzenia na śniadanie, obiad i kolację w upalne dni.

Gdy temperatura na dworze dochodzi do 30 stopni C, zwykle mamy mniejszy apetyt. Dlatego nie nalegaj, aby dziecko jadło tyle, co zwykle. Zadbaj o lekki jadłospis oparty o lekkostrawne dania. Gdy jest ciepło, organizm nie potrzebuje dodatkowej energii do ogrzania ciała – bardziej skupia się na jego ochłodzeniu. Z tego względu latem tak ważne jest, aby dziecko dużo piło, najlepiej wody. Przedstawiamy jadłospis na trzy dni, który możesz wydrukować (wystarczy kliknąć w obrazek, by otworzyć go w oryginalnym rozmiarze).  Śniadanie, obiad i kolacja na upał – jadłospis Nawet w upalne dni należy jadać regularnie, czyli 4-5 posiłków dziennie: śniadanie, drugie śniadanie, obiad, podwieczorek i kolacja to podstawa zdrowej diety. Jeśli obiad był sycący, na podwieczorek możesz podać orzeźwiające soczyste owoce. Świeże warzywa i owoce to bardzo ważny składnik letniego menu – właśnie teraz jest na nie sezon. Pamiętaj, że nie każdego dnia musicie jeść mięso. Zwłaszcza latem dietę warto oprzeć na produktach warzywnych i mlecznych. Oto nasze pomysły na szybki obiad idealny do zjedzenia w upał, a także przepisy na śniadanie i kolację. Pierwszy dzień Śniadanie: Jogurt naturalny z domowym muesli i łyżeczką miodu oraz pokrojonymi świeżymi owocami. Drugie śniadanie: Słupki gotowanych warzyw z dipem jogurtowym z ziołami . Obiad: Zupa wiśniowa z makaronem. Pulpeciki drobiowe w sosie własnym z gotowaną marchewką i ryżem. Podwieczorek: Domowy kisiel z czarnych jagód, kawałek biszkoptu. Kolacja: Kasza jaglana z morelami lub rodzynkami i jogurtem naturalnym .   Zobacz też: Jak przemycić warzywa i mięso do diety dziecka? Drugi dzień Śniadanie: Pasta twarogowa z łososiem, bułeczka z masłem i kiełkami (lub sałatą), kubek naturalnego kakao na...

karmienie dziecka 8 miesiąc
Adobe Stock
Dieta
Jadłospis 8-miesięcznego dziecka: co może jeść 8-miesięczne dziecko? Dieta i przepisy
Jadłospis 8-miesięcznego dziecka to coraz więcej nowych dań. Nie muszą już mieć one konsystencji papki. Teraz trzeba powoli przyzwyczajać niemowlę do gryzienia. Staraj się, by dieta 8-miesięcznego dziecka była urozmaicona, ale nadal niemowlęca.

Jadłospis 8-miesięcznego dziecka to kolejne nowe potrawy i przyzwyczajanie niemowlaka do nowych smaków. To także dobry moment na delikatną zmianę konsystencji jedzenia, które podajesz maluchowi – dziecko powinno się już uczyć gryzienia i żucia. Jadłospis 8-miesięcznego dziecka: mleko to podstawa Rozszerzanie diety dziecka trwa już od pewnego czasu: koniecznie rób to zgodnie ze schematem żywienia niemowląt . W 8. miesiącu życia podstawą diety dziecka nadal jest mleko. Najlepiej, jeśli niemowlę nadal pije mleko z piersi. Zazwyczaj w tym okresie dziecko ssie pierś jeszcze 3-4 razy dziennie: tuż po przebudzeniu się, przed popołudniową drzemką i po niej oraz wieczorem przed zaśnięciem. Są też niemowlęta, które nadal budzą się w nocy, domagając się karmienia piersią . Jeżeli dziecko jest odżywiane sztucznie, podstawą jego diety jest mleko modyfikowane. Ponieważ dziecko w tym wieku potrzebuje już posiłków bardziej energetycznych, warto do mleka dodawać kaszkę (ryżową, kukurydzianą, pszenną), szczególnie wieczorem, by dziecko spokojnie przespało noc. Przepisy: budyń Małego Księcia mleczny kisiel z żółtkiem lane kluseczki na mleku Dieta 8-miesięcznego dziecka: energetyczny obiad W południe codziennie podaj niemowlęciu zupę jarzynową z różnych warzyw. Oprócz znanych już warzyw dodawaj do niej nowe, np. fasolkę szparagową, zielony groszek, szpinak. Dobrze jest, żeby każdego dnia zupka miała inny smak. Dodaj do niej koniecznie około 10 g mięsa. Może to być drób (kurczak, indyk), a także królik, cielęcina, wołowina, a raz w tygodniu także chuda wieprzowina. Niemowlę powinno jeść różne gatunki mięsa. Mięso z drobiu jest lekkostrawne, ale mniej bogate w żelazo niż wołowina, wieprzowina czy cielęcina. Mięso gotuj razem z warzywami, a potem zupkę możesz zagęścić kaszką (pszenną, kukurydzianą). Zupy nie musisz już...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Dzień Wagarowicza
Czas wolny
Dzień wagarowicza 2023 – kiedy obchodzimy i jak go spędzić?
Dominika Bielas
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
pierwszy dzień wiosny
Czas wolny
Pierwszy dzień wiosny 2023 – kiedy wypada, jak się obchodzi? (tradycje i zwyczaje)
Ewa Janczak-Cwil
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Marzanna: co to jest i jak wygląda? Co symbolizuje obrzęd topienia marzanny?
Aktualności
Marzanna: jak wygląda, co symbolizuje topienie marzanny?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak