Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
niemowlę, karmienie
Dieta

To lubię a tego nie

Zupka – nie! mięsko – nie! Nawet owoce wypluwa... Nie martw się, w pierwszym roku życia upodobania smakowe zmieniają się bardzo szybko. Warto to wykorzystać.

Już noworodki mają swoje ulubione smaki. A właściwie jeden – słodki. Pod jego wpływem rozluźniają się mięśnie na ich buzi i wokół ust, zaś kwaśny powoduje wygięcie warg i grymas. Tak jest przez pierwszych kilka miesięcy. Nie ma w tym nic dziwnego, bo słodkawy jest pokarm kobiecy. Słodki smak pobudza wydzielanie endorfin, więc dziecko się uspokaja, ma lepszy nastrój. Nie należy jednak dosładzać jedzenia. Wystarczy naturalna słodycz owoców, mleka, kaszek.

A jak maluch uczy się lubić inne smaki
Na początku oswaja się z nimi podczas ssania piersi. Do mleka mamy przenikają bowiem smaki oraz aromaty z jej diety – np. czosnek, brokuły poszerzają repertuar nowych doznań maluszka. Potem, zarówno dla dziecka karmionego piersią, jak i butelką ważne jest urozmaicanie diety zgodnie z zaleceniami.

Co robić, gdy nie udaje się przestawienie na butelkę
Zazwyczaj chodzi o przyzwyczajenie do maminej, ciepłej i kochanej piersi, ale czasem ważny jest też smak mleka modyfikowanego (mieszanki różnią się pod tym względem). Niektóre dzieci zamiast mleka wolą kaszki mleczne lub mleczny kisiel, np. z przecierem owocowym lub owocami. Po 10. miesiącu, kilka razy w tygodniu, możesz podać maluszkowi kefir lub jogurt, a w 12. – mleko z odrobiną naturalnego kakao. Jeśli malec po przejściu na mleko modyfikowane ma wzdęcia, kolki, robi rzadkie kupki, poradź się lekarza. Niechęć do słodkiego mleka i związane z tym dolegliwości mogą świadczyć o alergii na białka mleka krowiego.

Czy zamiast mleka dawać więcej zupy
Nie, bo mleko to podstawa diety. Zupa z mięskiem i żółtkiem lub rybą dostarczy dziecku białka, witamin, soli mineralnych i błonnika. Natomiast niezbędnego wapnia, które jest w mleku, ma niewiele. Zupkę możesz podać dwa razy dziennie, oprócz posiłków mlecznych. Jest jeszcze jeden problem – pojemność żołądka dziecka jest niewielka. Jeśli w diecie przeważają dania z dużą ilością błonnika, zbyt mało zostaje miejsca na te zawierające białko (niezbędne dla szybko rosnącego dziecka). Ponadto mleko modyfikowane jest wzbogacane w witaminę D3. Gdy malec wypija go za mało, ilość tej witaminy może być niewystarczająca i trzeba podać ją w kroplach.

A jeśli maluch wypluwa zupki
Po pierwszej próbie odczekaj dwa, trzy dni i podaj zupkę wymieszaną z pokarmem lub mlekiem modyfikowanym. Jej smak złagodzi też łyżeczka kleiku ryżowego oraz masła (dodawaj je na zmianę z oliwą). Niektóre dzieci wolą zupki ze słoiczków, inne – gotowane w domu. W 10–12. miesiącu zamiast zupy-papki możesz podać gotowane jarzynki.

Programowanie żywieniowe u dzieci: jak komponować jadłospis, żeby dzieci były zdrowe?

dziecko, kuchnia, miseczka, fotelik
Rozwój dziecka
Jadłospis dwulatka
Grymaszenie przy jedzeniu, odsuwanie talerza z zupą, trzymanie mięsa w buzi... Wypróbuj nasze rady, zamiast karmić na siłę. Tak będzie łatwiej i milej.

[CMS_PAGE_BREAK] Kupuj pieczywo z mąki z pełnego przemiału oraz kasze Trzeba przyzwyczajać dzieci, by jadły też ciemniejsze pieczywo, np. dobrze wypieczony chleb razowy lub graham i bułki z dodatkiem mąki orkiszowej. Co drugi dzień zamiast kartofli i makaronu gotuj kasze: gryczaną, drobną jęczmienną, jaglaną, kukurydzianą, dostarczają bowiem witamin – E oraz z grupy B, wapnia, żelaza, a także cennego błonnika. Do każdego posiłku dodawaj warzywa i owoce Wprowadź to jako zasadę dotyczącą całej rodziny i bądź konsekwentna. Warzywa oraz owoce to niezastąpione źródło witamin, soli mineralnych i cennego błonnika – niezbędnego do prawidłowej pracy przewodu pokarmowego. Warzywa podawaj gotowane, najlepiej na parze, oraz w postaci surówek i sałatek (np. tarta marchewka, ogórki kwaszone – też lepiej starte – lub kapusta kwaszona drobniutko pokrojona). Z warzyw strączkowych rób purée lub dodawaj je do zupy w niewielkich ilościach. Owoce, także suszone, np. rodzynki, kawałki śliwek i moreli, doskonale zastępują słodycze. Zachęcaj do picia mleka, maślanki, jogurtu i kefiru Mleko i produkty mleczne powinny być nadal stałym składnikiem diety dziecka, ponieważ dostarczają najlepiej przyswajalnego wapnia. Mleko może być modyfikowane lub świeże (jest do wyboru kilka rodzajów). Maślanka, kefir, jogurt, mleko kwaśne są łatwiej strawne, bo zawarte w nich białka są już w postaci „nadtrawionej”. Małym dzieciom nie podaje się chudego mleka, tylko zawierające 2 lub 3,2 proc. tłuszczu, potrzebują one także niewielkich ilości świeżego masła. Aby zapotrzebowanie na wapń było w pełni pokryte, malec powinien wypić około dwóch szklanek mleka oraz zjeść mały kubeczek jogurtu i plasterek żółtego sera. Konsultacja: dr hab. med. Halina Weker, specjalista w dziedzinie Żywienia, kieruje Zakładem Żywienia w...

karmienie dziecka 7 miesiąc
Adobe Stock
Dieta
Jadłospis 7-miesięcznego dziecka: przykładowe menu. Co może jeść 7-miesięczne niemowlę?
Jadłospis 7-miesięcznego dziecka wymaga wiedzy i wysiłku ze strony rodziców. Niemowlę, które skończyło pół roku, już nie może pić tylko mleka. Jeśli do tej pory nie zaczęłaś rozszerzać mu diety, teraz powinnaś już to zrobić. To ostatni moment, by zapoznać malucha z nowymi smakami. Podajemy przykładowy jadłospis 7-miesięcznego dziecka.

Jadłospis 7-miesięcznego dziecka to poważna sprawa. Jeśli do tej pory niemowlę ssało wyłącznie pierś lub piło tylko mleko modyfikowane, przechodzi teraz bardzo ważny moment: zaczyna próbować nowych dań. Nadal jeszcze powinno pić mleko mamy, ale jego dieta musi być już urozmaicana. Nie znaczy to oczywiście, że 7-miesięczne dziecko może jeść wszystko. Przygotowałyśmy dla niego przykładowe menu. Jadłospis 7-miesięcznego dziecka karmionego piersią Jeśli karmisz piersią i dopiero rozpoczynasz rozszerzanie diety dziecka, jako pierwszą zaproponuj dziecku zupę jarzynową, początkowo jedno- lub dwuskładnikową, np. z ziemniaka i marchwi. Dodaj do niej łyżeczkę oleju rzepakowego, oliwy z oliwek lub masła (jeśli dziecko nie jest alergikiem) i pół łyżeczki kleiku ryżowego. W kolejnych dniach dodawaj do zupki następne warzywa, np. dynię, pietruszkę, selera, pora, fasolkę szparagową, brokuła, kalafiora. Kolejnym nowym daniem może być kaszka kukurydziana z dodatkiem owoców, najlepiej jabłek. Możesz skorzystać z gotowego przetworu ze słoiczka lub sama dodać utarte jabłko. Najlepiej je wcześniej ugotować (będzie lżej strawne i łatwiej przyswajalne). Nowe dania podawaj niemowlęciu początkowo w niewielkich ilościach: 2-3 łyżeczki. Najpierw możesz na chwilę przystawić dziecko do piersi, a ponownie zrobić to zakończonym posiłku. Uważnie obserwuj zachowanie dziecka. Jeśli nie dzieje się nic niepokojącego (niemowlę nie ma bólów brzuszka, wysypki, biegunki), następnego dnia możesz mu podać więcej nowego dania. Gdy zauważysz niepokojące objawy, które mogłyby wskazywać na alergię lub nietolerancję, wycofaj podejrzany produkt.​ Przepisy : jarzynowy przysmak z kaszką ryżową budyń z jabłkiem kaszka z bananem pieczone jabłuszko Dieta 7-miesięcznego dziecka: czas na mięso i rybę Żywienie 7-miesięcznego dziecka to coraz...

niemowlę, karmienie, fotelik, miseczka, kaszka, łyżeczka
Dieta
Gdy dziecko nie lubi jeść
Wypluwa marchewkę, woli kluseczki od mięsa, a o owocach nie chce słyszeć? Nawet niemowlę może mieć ulubione smaki, ale powinnaś przemycić do jego menu to, co zdrowe.

Jeśli dziecko przez dłuższy czas nie je pewnych pokarmów, np. warzyw, może mu brakować ważnych składników odżywczych. To dlatego w jadłospisie półrocznego malucha powinno znaleźć się nie tylko mleko czy kaszki, ale też owoce, warzywa, mięso i ryby. Co robić, gdy maluch nie chce pić mleka modyfikowanego To częsta cecha dzieci, które wcześniej ssały pierś. I na ogół nie chodzi o to, że nie odpowiada im smak mieszanki. Po prostu trudno im zamienić ukochanego cycusia na gumowy smoczek. Jeśli twój maluch ma już ponad pół roku, spróbuj podać mu mleko z kubeczka lub łyżeczką. Jeżeli jednak dziecko nagle zupełnie traci apetyt, zapytaj o to lekarza. Czasem przyczyną braku apetytu jest ukryta choroba! Nasza rada: Jeśli smyk zaczął już jeść jogurt, twarożek i kefir (ma ponad 10 miesięcy), możesz przeczekać niechęć do mleka, nie martwiąc się, że będzie miał niedobory wapnia. Spróbuj też podawać je w postaci mlecznego kisielku, kaszki manny lub kukurydzianej na mleku, które będą jeszcze smaczniejsze, gdy polejesz je przecierem owocowym, np. malinowym czy morelowym. Dlaczego niektóre dzieci nie lubią szpinaku i brukselki Nawet niemowlęciu może nie przypaść do gustu szpinak, i to bez względu na to, jak jest przyrządzony. Prawdopodobnie nie zachwyca go ciemnozielony kolor i charakterystyczny smak. Śmiało więc wyeliminuj go z diety. Możesz tylko od czasu do czasu wrzucić do zupki dwa młode listki tego warzywa. A jeśli chodzi o brukselkę, to powodem niechęci do tego warzywa jest goryczka, która jest wyczuwalna w smaku. Nasza rada: Zamiast szpinaku podaj przecier z zielonego cukrowego groszku. Posyp potrawy drobno posiekaną zieloną pietruszką, podawaj gotowane różyczki brokułów, zieloną fasolkę szparagową. Zamiast brukselki możesz dodać do zupy kawałek posiekanego liścia kapusty, bo ma mniej intensywny smak. Przed włożeniem do zupy potrzymaj go chwilę we...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak