W trosce o planetę – co należy wiedzieć o plastiku?
Na początek nieco liczb. Wynika z nich, że plastikowe opakowania, jak choćby kubeczki po jogurtach, czy butelki po wodzie, stanowią 61 procent odpadów z tworzyw sztucznych w Unii Europejskiej. Wydaje się, że to rzeczywiście sporo, ale co za tym stoi i czy to na pewno niebezpieczne? I jak przekłada się na nasze codzienne życie? Rozwiewamy część wątpliwości na temat tego tworzywa.
Eksperci podkreślają, że popularność plastiku jest zrozumiała. To materiał uniwersalny, stosunkowo tani, lekki i odporny. Znajduje zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu – w rolnictwie, sektorze opakowań, budownictwie, motoryzacji czy elektryce.
Rzeczywiście warto zatrzymać się na chwilę i spojrzeć na otaczającą nas rzeczywistość. Plastik nas otacza: to dziecięce zabawki, jedzony na spacerze jogurt czy butelka z wodą. Nie uciekniemy do niego, więc… należy go poznać. To, że jest go dużo, nie oznacza od razu, że jest niebezpieczny.
Bezpieczeństwo plastiku
Pół wieku temu produkowaliśmy około 1,5 miliona ton plastiku rocznie. Teraz to ponad 320 ton i prawdopodobnie wraz ze wzrostem gospodarczym będziemy wytwarzać go coraz więcej. Będziemy jednak również coraz więcej go przetwarzać.
Jednym z najczęściej stosowanych tworzyw jest PET. Wykonuje się z niego między innymi butelki i kubki jednorazowe. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że butelki wykonane z PET są… wygodne. Pod wieloma aspektami.
- Są lekkie. Oznacza to jednak nie tylko wygodę, ale również fakt, że do ich produkcji zużyto mniej surowca i energii, a co za tym idzie wyemitowano mniej zanieczyszczeń do atmosfery.
- Są formowalne. W prosty sposób w procesie produkcji można nadać im dowolny kształt. Estetyczny oraz komfortowy do chwytania przez najmniejsze nawet rączki.
- Są nietłukące. Nie ma więc ryzyka, że dziecko pijąc wodę może zrobić sobie krzywdę. Jednocześnie cechuje je trwałość i wytrzymałość, a to cechy cenione nie tylko przez mamy i tatusiów.
To jednak, co często zastanawia rodziców, to bezpieczeństwo. Warto powiedzieć to więc wyraźnie: opakowania plastikowe nie są szkodliwe dla zdrowia. Nie są również niebezpieczne dla planety. Zwłaszcza w obliczu faktu, że PET w 100% nadaje się do recyklingu.
rPET – co to takiego?
To nic innego, jak plastik powstały z recyklingu. Butelka oznaczona symbolem rPET powstaje w wyniku przetworzenia innych, plastikowych butelek. I choć całkowite przestawienie linii produkcyjnych przez globalne koncerny nie jest łatwe, coraz więcej marek decyduje się na ponowne wykorzystywanie tworzyw, krok po kroku wprowadzając zmiany i stopniowo wypuszczając na rynek opakowania w 20, 30, czy 50 procentach składające się z plastiku typu rPET. Co ważne – jest to tendencja rosnąca!
Jakie korzyści niesie ze sobą rPET?
- Zmniejszenie ilości odpadów składowanych na wysypiskach.
- Obniżenie emisji dwutlenku węgla podczas produkcji opakowań nawet o 75% w porównaniu z produkcją tradycyjną.
- Możliwość wykorzystania surowca nawet do 8 razy!
Należy podkreślić, że aby dopuścić rPET do obiegu, musi on spełnić te same normy bezpieczeństwa, co „zwykły”, pierwotny PET. To oznacza, że rPET jest całkowicie bezpiecznym tworzywem opakowaniowym, z którego można produkować opakowania na produkty spożywcze nawet dla dzieci i niemowląt.
rPET jest zatem nie tylko bezpieczny, ale przede wszystkim stanowi przyszłość opakowań. Dzięki takim rozwiązaniom technologicznym, gospodarka o charakterze liniowym, zastąpiona zostanie obiegiem zamkniętym. W ten sposób w 2030 roku co trzecia butelka będzie pochodziła z recyklingu. Segregacja odpadów i ich ponowne wykorzystanie to przejaw troski o dobro naszej planety.
Artykuł powstał z udziałem marki Żywiec Zdrój