Zwracaj uwagę, jakie soki podajesz swojemu maluszkowi. To ważne, szczególnie w pierwszym roku życia. Przygotowuj je w domu lub kupuj, ale tylko te przeznaczone dla niemowląt. To gwarancja, że w owocach i warzywach, z których są wyprodukowane, nie ma niekorzystnych dla dziecka substancji czy zanieczyszczeń.

Reklama

Kiedy podać soczek po raz pierwszy?
Jeśli dziecko jest karmione piersią, możesz podać sok w siódmym miesiącu, a gdy dostaje mleko modyfikowane – w piątym. Zacznij od kilku łyżeczek i stopniowo zwiększaj ilość w kolejnych tygodniach.

Jaki sok jest dobry na początek?
Dietetycy radzą, by najpierw podać dziecku sok jednoskładnikowy (bo łatwiej wtedy zauważyć, że coś maluszka uczula), na początek jabłkowy lub marchewkowy. Możesz kupić gotowy sok przeznaczony dla niemowląt (na opakowaniu szukaj informacji, że to środek spożywczy specjalnego przeznaczenia żywieniowego dla niemowląt i małych dzieci) lub sama przygotować go w domu – to wcale nie
jest trudne. Wystarczy opłukać, obrać, przelać wrzątkiem i zetrzeć na tarce umytą marchewkę lub jabłko, przełożyć na gęste sitko (można dodatkowo położyć na nim gazę) i wycisnąć do czystej filiżanki niewielką ilość soku. Tylko nie dodawaj cukru, nie ma potrzeby, by malec się do niego przyzwyczajał! Pamiętaj, by wcześniej wyparzyć tarkę, sitko i filiżankę. Jeżeli robisz sok w domu, postaraj się, by warzywa i owoce pochodziły z pewnego źródła, np. z własnego ogródka lub upraw ekologicznych (w takich gospodarstwach warzywa i owoce uprawiane są bez środków ochrony roślin).

Kiedy podać maluszkowi soki o innych smakach?
Po miesiącu picia soku jabłkowego i marchewkowego maluszek może dostać inne soki, np. dyniowy i z czarnych jagód. W kolejnym menu dziecka wzbogać malinowym, gruszkowym, morelowym. Następnie brzoskwiniowym, winogronowym, bananowym. Natomiast soki z cytrusów (pomarańczy, grejpfrutów), a także truskawek, czarnych porzeczek, żurawiny, buraków, selera, pomidorów nadają się dla dzieci powyżej pierwszego roku życia – jeśli nie są na nic uczulone.

Soki przecierowe czy klarowne?
Możesz podawać i jedne, i drugie. Bo oba rodzaje są bogatym źródłem witamin i składników mineralnych. Przecierowe mają tę przewagę, że zawierają cenny błonnik pokarmowy (niezbędny do sprawnej pracy jelit). Są przez to bardzo sycące, więc lepiej traktować je jako przekąskę, a nie sposób na gaszenie pragnienia (w wypełnianiu tego zadanie najlepsza jest czysta woda). Klarowne nie są tak gęste, ale niektóre dzieci chętniej je piją. Wszystkie soki warto rozcieńczać wodą, i to od samego początku, by nie były takie słodkie.
[CMS_PAGE_BREAK]
Ile soku może pić dziecko?
W pierwszym roku życia malec nie powinien pić więcej niż 150 ml soku dziennie – to niepełna buteleczka lub około pół szklanki. Jego nadmiar nie jest wskazany – może się przyczynić do otyłości, biegunki, wzdęcia. Inna sprawa, że soczki nie powinny zastępować jedzenia. A duża ich ilość (zwłaszcza soku przecierowego) może spowodować, że dziecko straci apetyt na inne wartościowe posiłki.

Zobacz także

Jak podawać soczki?
Niewielkie ilości możesz podawać łyżeczką. Potem z kubeczka z dzióbkiem lub ze zwykłego. Choć to niełatwa nauka, jest opłacalna. Lepiej, by dziecko w ogóle nie piło soku przez smoczek (maluszkowi grozi wtedy próchnica butelkowa).

Jak przechowywać otwarty sok?
Tylko w lodówce – do 48 godzin. W tym czasie maluch powinien go wypić (lepiej sok przelewać do kubeczka, by do napoju nie dostały się bakterie ze śliny dziecka, gdy będzie piło bezpośrednio z butelki). Jeśli tak się nie stanie, wylej resztki – nie podawaj ich maluszkowi, bo przecież nie ma pewności, czy sok już nie sfermentował.

Kupując soczek, zwróć uwagę na:
- Wieczko, jeśli sięgasz po soczek w butelce. Sprawdź, czy jest wklęsłe. Jeżeli ugina się pod palcem, to znak, że sok mógł być już otwierany albo po prostu zakrętka się rozszczelniła. Zrezygnuj z niego.
- Datę przydatności. Zawsze ją kontroluj. Jeśli minęła, to taki przeterminowany sok nie nadaje się do picia.
- Wiek dziecka. Kupuj tylko soczki odpowiednie do wieku malucha. Pamiętaj, że na etykietach podawany jest jedynie wiek dziecka karmionego mlekiem modyfikowanym (taki malec poznaje smak soku wcześniej niż ten na piersi).

Co przed soczkami?
A co podawać do picia maluchom karmionym wyłącznie piersią? Nic, ponieważ pokarm kobiecy zaspokaja zarówno głód, jak i pragnienie. Dzięki temu niemowlę karmione na żądanie zawsze dostaje wystarczającą ilość płynu. Jeśli częściej ssie pierś, kobieta odczuwa większe pragnienie, więc i ona więcej pije, by uzupełniać zapas wody potrzebnej do produkcji mleka.

Zapomnij o wodzie z glukozą!
Kiedy dziecko pije mleko mamy, dostaje również wiele cennych składników odżywczych: białko, tłuszcze, czynniki wzrostowe, ciała odpornościowe itd. W przypadku wody osłodzonej glukozą – tylko cukier, który „oszukuje” głód. Picie słodkich napojów kształtuje też upodobania smakowe malucha. Dziecko może się domagać wody nie dlatego, że jest spragnione, ale ponieważ jego organizm potrzebuje
cukru. Jeśli niemowlę będzie dostawało samą wodę, szybko zrezygnuje ze słodkiego dopajania. A rodzice zyskają pewność, że pije, gdy odczuwa pragnienie.

Reklama

Ile wody potrzebuje twoje niemowlę?
- Maluch ważący do 10 kg potrzebuje około litra płynów dziennie; jeśli jest cięższy – więcej o około 20–50 ml na każdy dodatkowy kilogram masy ciała.
- Ilość wszystkich wypijanych płynów w pierwszym roku życia nie powinna przekraczać 1,5 litra dziennie.
- Część niezbędnej ilości wody organizm dostaje wraz z jedzeniem, a także w wyniku trawienia pokarmu (przemian metabolicznych węglowodanów i tłuszczów).

Reklama
Reklama
Reklama