Na to, ile zarabia niania, składa się wiele czynników. Okazuje się, że wpływ na ceny usług świadczonych przez opiekunki ma nie tylko województwo, w jakim pracują nianie, lecz także indywidualne podejście pracodawcy. Zdarza się, że rodzice chcą zapłacić nianiom więcej, niż te oczekują – darzą je zaufaniem i doceniają ich kompetencje, które chcą wynagrodzić. Poniżej stawki dla niani w 2023 roku.

Reklama

Ile zarabia niania za godzinę opieki nad dzieckiem?

Jeśli nie możesz liczyć na wsparcie babci i nie chcesz posyłać malucha do żłobka, zatrudnienie niani wydaje się idealnym rozwiązaniem. Stawki dla niani za godzinę poszybowały w górę już w 2013 roku (średnio o 1,04 zł). W 2017 roku zatrzymały się na tym samym poziomie, żeby dwa lata później znowu wzrosnąć (średnio o 2,86 zł). Od tamtej pory stawki utrzymywały się mniej więcej na tym samym poziomie. W 2023 roku, z uwagi na inflację, znowu poszły w górę.

Stawki dla niani uzależnione są także od lokalnego rynku pracy. Warto pamiętać, że zazwyczaj w dużych miastach obowiązują wyższe stawki, bez względu na to, o jakim rynku mówimy.

Ile zarabia niania w Polsce?

Na najwyższe zarobki na godzinę mogą liczyć opiekunki w województwach:

  • mazowieckim (średnio 19 zł),
  • dolnośląskim (17 zł),
  • pomorskim (16 zł).

Najniższe stawki godzinowe obowiązują w województwach:

Zobacz także
  • podlaskim (13 zł),
  • lubelskim (13 zł),
  • podkarpackim (12 zł).

Ile zapłacić niani za godzinę? Wszystko zależy od liczby przepracowanych godzin, miejscowości, w której niania została zatrudniona, ale też liczby dzieci do opieki i zakresu wykonywanych obowiązków. Niania może nie tylko dbać o bezpieczeństwo dziecka, wychodzić z nim na spacer, podawać posiłki, ale też np. organizować mu kreatywne zajęcia. Niektórym rodzicom zależy też, aby niania nie tylko opiekowała się dzieckiem, ale zajmowała się także domem: sprzątała i gotowała obiady.

Ile zapłacić niani miesięcznie?

Z raportu serwisu Wynagrodzenie.pl wynika, że mediana zarobków niań w Polsce wynosi 3570 zł brutto miesięcznie (czyli 2763 zł netto). W praktyce oznacza to, że 50 proc. opiekunek zarabia mniej, a 50 proc. więcej. Co druga niania otrzymuje pensję 3280 zł brutto do 4060 zł brutto. 25 proc. najgorzej wynagradzanych niań zarabia poniżej 3280 zł brutto. Jedynie 25 proc. najlepiej opłacanych niań może liczyć na zarobki powyżej 4060 zł brutto.

Ile zapłacić niani: rodzice oferują więcej, niż opiekunki oczekują

Coraz częściej rodzice oczekują od niani odpowiednich kwalifikacji i doświadczenia, cenią sobie także wszelkie szkolenia. Chcą, aby osoba, która zajmuje się ich dzieckiem, była kompetentna i odpowiedzialna. Co ciekawe, rodzice proponują opiekunkom wyższe stawki, niż one same tego oczekują. Dlaczego?

„Opieka nad dzieckiem to niezwykle odpowiedzialne zadanie. Wydaje się, że rodzice zdają sobie z tego sprawę, doceniają pracę niań. Jeśli chodzi o niższe oczekiwania niań, można przypuszczać, że wynikają one z tego, że opiekunkom zależy na znalezieniu pracy. Ponadto kandydatki mogą nie być świadome tego, że sytuacja na rynku im sprzyja, kolokwialnie mówiąc, że to one dyktują warunki” – tłumaczy Monika Perkowska, ekspert serwisu Niania.pl, psycholog i terapeuta dzieci i młodzieży.

Obecnie to rodzice są bardziej zainteresowani zatrudnieniem niani niż na odwrót. Do najlepszych specjalistek ustawiają się kolejki i to one przebierają w ofertach.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama