Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ile zapłacić niani 2021
Adobe Stock
Niemowlę

Ile zapłacić niani? Stawki za godzinę 2023

Stawki dla niań zaczynają się już od kilkunastu złotych za godzinę, choć bywają też znacznie wyższe. To, ile zarabia niania, zależy od jej umiejętności czy przebytych szkoleń, ale również od miejsca zamieszkania. Podajemy zarobki opiekunek do dzieci 2023.

Na to, ile zarabia niania, składa się wiele czynników. Okazuje się, że wpływ na ceny usług świadczonych przez opiekunki ma nie tylko województwo, w jakim pracują nianie, lecz także indywidualne podejście pracodawcy. Zdarza się, że rodzice chcą zapłacić nianiom więcej, niż te oczekują – darzą je zaufaniem i doceniają ich kompetencje, które chcą wynagrodzić. Poniżej stawki dla niani w 2023 roku.

Szukasz niani na własną rękę? Rób to tylko pod jednym warunkiem! [WIDEO]

Ile zarabia niania za godzinę opieki nad dzieckiem?

Jeśli nie możesz liczyć na wsparcie babci i nie chcesz posyłać malucha do żłobka, zatrudnienie niani wydaje się idealnym rozwiązaniem. Stawki dla niani za godzinę poszybowały w górę już w 2013 roku (średnio o 1,04 zł). W 2017 roku zatrzymały się na tym samym poziomie, żeby dwa lata później znowu wzrosnąć (średnio o 2,86 zł). Od tamtej pory stawki utrzymywały się mniej więcej na tym samym poziomie. W 2023 roku, z uwagi na inflację, znowu poszły w górę. 

Stawki dla niani uzależnione są także od lokalnego rynku pracy. Warto pamiętać, że zazwyczaj w dużych miastach obowiązują wyższe stawki, bez względu na to, o jakim rynku mówimy. 

Ile zarabia niania w Polsce?

Na najwyższe zarobki na godzinę mogą liczyć opiekunki w województwach: 

  • mazowieckim (średnio 19 zł), 
  • dolnośląskim (17 zł),
  • pomorskim (16 zł). 

Najniższe stawki godzinowe obowiązują w województwach:

  • podlaskim (13 zł), 
  • lubelskim (13 zł),
  • podkarpackim (12 zł). 
Ile zapłacić niani za godzinę? Wszystko zależy od liczby przepracowanych godzin, miejscowości, w której niania została zatrudniona, ale też liczby dzieci do opieki i zakresu wykonywanych obowiązków. Niania może nie tylko dbać o bezpieczeństwo dziecka, wychodzić z nim na spacer, podawać posiłki, ale też np. organizować mu kreatywne zajęcia. Niektórym rodzicom zależy też, aby niania nie tylko opiekowała się dzieckiem, ale zajmowała się także domem: sprzątała i gotowała obiady.

Ile zapłacić niani miesięcznie?

Z raportu serwisu Wynagrodzenie.pl wynika, że mediana zarobków niań w Polsce wynosi 3570 zł brutto miesięcznie (czyli 2763 zł netto). W praktyce oznacza to, że 50 proc. opiekunek zarabia mniej, a 50 proc. więcej. Co druga niania otrzymuje pensję 3280 zł brutto do 4060 zł brutto. 25 proc. najgorzej wynagradzanych niań zarabia poniżej 3280 zł brutto. Jedynie 25 proc. najlepiej opłacanych niań może liczyć na zarobki powyżej 4060 zł brutto.

Ile zapłacić niani: rodzice oferują więcej, niż opiekunki oczekują

Coraz częściej rodzice oczekują od niani odpowiednich kwalifikacji i doświadczenia, cenią sobie także wszelkie szkolenia. Chcą, aby osoba, która zajmuje się ich dzieckiem, była kompetentna i odpowiedzialna. Co ciekawe, rodzice proponują opiekunkom wyższe stawki, niż one same tego oczekują. Dlaczego?

„Opieka nad dzieckiem to niezwykle odpowiedzialne zadanie. Wydaje się, że rodzice zdają sobie z tego sprawę, doceniają pracę niań. Jeśli chodzi o niższe oczekiwania niań, można przypuszczać, że wynikają one z tego, że opiekunkom zależy na znalezieniu pracy. Ponadto kandydatki mogą nie być świadome tego, że sytuacja na rynku im sprzyja, kolokwialnie mówiąc, że to one dyktują warunki” – tłumaczy Monika Perkowska, ekspert serwisu Niania.pl, psycholog i terapeuta dzieci i młodzieży. 

Obecnie to rodzice są bardziej zainteresowani zatrudnieniem niani niż na odwrót. Do najlepszych specjalistek ustawiają się kolejki i to one przebierają w ofertach.

Zobacz też:

400 plus na żłobek
Adobe Stock
Aktualności
400 plus dla dziecka na żłobek w 2023: zasady, warunki, wniosek
W 2023 roku rząd dofinansuje (podobnie jak w roku ubiegłym) pobyt dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna. Jakie warunki trzeba spełnić, by zostać objętym tym wsparciem? Jak złożyć wniosek na 400 plus i kiedy nastąpi wypłata świadczenia? Od 1 lutego wchodzą w życie zmiany, o których warto wiedzieć.

400 plus na dziecko, 400 plus na żłobek lub świadczenie żłobkowe – to wsparcie dla rodziców dzieci, które nie kwalifikują się do Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego w ramach programu Polski Ład, lub rodziców, którzy już pobrali pieniądze z RKO. Celem wsparcia jest aktywizacja zawodowa rodziców, gdyż warunkiem przyznania 400 plus jest uczęszczanie dziecka do lat 3 do żłobka, klubu dziecięcego lub pozostawanie pod opieką opiekuna dziennego. Świadczenie zostało wprowadzone rozporządzeniem z dnia 17 listopada 2021 roku . Spis treści: 400 plus na dziecko – dla kogo? 400 plus na żłobek – od kiedy? 400 na dziecko – ile wynosi dofinansowanie 400 plus – dochód 400 plus – wniosek 400 plus – oświadczenie 400 plus – kiedy wypłata? 400 plus – dla kogo? 400 plus to dofinansowanie przewidziane dla dzieci do lat 3, które nie skorzystają z Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego. W praktyce oznacza to przyznanie 400 plus dla: pierwszego i jedynego dziecka w rodzinie, pierwszego dziecka w rodzinie, gdy kolejne dzieci są objęte Rodzinnym Kapitałem Opiekuńczym, dzieci w wieku przed ukończeniem 12. miesiąca i po ukończeniu 36. miesiąca życia. Aby skorzystać z dofinansowania, dziecko musi uczęszczać do żłobka lub klubu dziecięcego wpisanego do rejestru żłobków i klubów dziecięcych lub być pod opieką dziennego opiekuna wpisanego do wykazu dziennych opiekunów . Dziecko musi być wpisane do tego rejestru lub wykazu przez żłobek, klub dziecięcy lub dziennego opiekuna. Uwaga! Dofinansowanie nie przysługuje dziecku poniżej 3 roku życia, jeśli chodzi do przedszkola . Za to przysługuje dziecku chodzącemu do żłobka, które skończyło już 3 lata. Wynika to z zapisów w ustawie, które wśród placówek świadczących opiekę...

wniosek o urlop wychowawczy 2022
AdobeStock
Prawo i finanse
Wniosek o urlop wychowawczy 2023 – wzór do druku i instrukcja wypełniania i składania
Wniosek o urlop wychowawczy należy złożyć u pracodawcy najpóźniej 21 dni przed planowanym początkiem urlopu. Podanie o urlop można napisać samemu lub skorzystać z naszego gotowego wzoru. Przygotowaliśmy też omówienie zasad wypełniania wniosku oraz informacje, jakie dokumenty będą potrzebne przy jego składaniu.

Każdy rodzic lub opiekun prawny dziecka do 6. roku życia ma prawo do wzięcia urlopu wychowawczego. Jego otrzymanie nie wymaga wielu formalności, wystarczy zawnioskować o jego udzielenie.  Wniosek o urlop wychowawczy należy złożyć u pracodawcy. Jedyna trudność, która z tym się wiąże, to dostarczenie wniosku w odpowiednim terminie . Wniosek o urlop wychowawczy powinien trafić do firmy nie później niż 21 dni przed planowanym rozpoczęciem urlopu. Wyjaśniamy, jak wypełnić wniosek o urlop wychowawczy. Mamy też dla ciebie wzór gotowego wniosku do wydruku. Spis treści: Urlop wychowawczy – najważniejsze informacje Wniosek o urlop wychowawczy – wzór Jak wypełnić wniosek o urlop wychowawczy? Wniosek o urlop wychowawczy – kiedy złożyć? Dokumenty potrzebne do wniosku o urlop wychowawczy Wnioski dla rodziców na urlopie wychowawczym Urlop wychowawczy – najważniejsze informacje Z przepisów wynika, że urlop wychowawczy może trwać maksymalnie 36 miesięcy, czyli 3 lata. We wniosku możesz jednak ubiegać się jedynie o 35 miesięcy, ponieważ – zgodnie z prawem – jeden miesiąc musi wykorzystać drugi rodzic. Jeżeli tego nie zrobi, przysługujący mu czas urlopu przepadnie. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy dziecko jest pod opieką jednego rodzica, wtedy przysługuje mu urlop w pełnym wymiarze 36 miesięcy. Warto też pamiętać, czym urlop wychowawczy odróżnia się od innych urlopów dla rodziców : jest bezpłatny, nie wlicza się do stażu pracy. Co jeszcze cechuje urlop wychowawczy: można go podzielić i wykorzystać w 5 częściach , nie później jednak niż do końca roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6 lat, rodzice mogą jednocześnie korzystać z całego urlopu wychowawczego, jego czas...

rekrutacja do przedszkola
Fotolia
Edukacja
Rekrutacja do przedszkola w 2023 roku [terminy, kryteria, rekrutacja uzupełniająca]
Prawo do miejsca w przedszkolu przysługuje wszystkim 3-, 4- i 5-latkom. Dla 6-latków przedszkole (zerówka) jest obowiązkowe. Dowiedz się, jak zapisać dziecko do przedszkola. Sprawdź harmonogram rekrutacji do przedszkola i oddziałów przedszkolnych w 2023 roku.

Miejsce w przedszkolu przysługuje wszystkim trzy-, cztero- i pięciolatkom, których rodzice chcą, aby dziecko korzystało z przedszkolnej edukacji. Dzieci, które ukończyły 2,5 roku, również mogą zostać przyjęte do placówki przedszkolnej pod warunkiem, że po rekrutacji zostaną wolne miejsca. Dzieci w wieku sześciu lat muszą obowiązkowo odbyć edukację przedszkolną (w przedszkolu lub w oddziale przedszkolnym w szkole podstawowej). Spis treści: Kiedy rusza rekrutacja do przedszkola – harmonogram Zapisy (rekrutacja) do przedszkola w 2023 roku Kryteria przyjęcia do przedszkola Wniosek o przyjęcie do przedszkola Szczepienia obowiązkowe a rekrutacja do przedszkola Wyniki rekrutacji do przedszkola Gdy dziecko nie dostało się do przedszkola Czy można zapisać dziecko do przedszkola po rekrutacji Kiedy rusza rekrutacja do przedszkola – harmonogram Nie ma jednego odgórnie ustalonego terminu składania wniosków. O tym, kiedy odbywają się zapisy do przedszkoli, decyduje gmina –  najczęściej jest to początek marca . Dlatego w lutym warto odwiedzić stronę internetową wybranej placówki, by sprawdzić obowiązujące terminy. Dokładnych informacji szukaj też na stronie urzędu miasta lub gminy. Znajdziesz tam listę przedszkoli, które uczestniczą w rekrutacji, wraz z informacją o liczbie wolnych miejsc i sposobie rekrutacji. Jak wyglądają zapisy (rekrutacja) do przedszkola w 2023 roku? Jeśli dziecko chodziło już do przedszkola, rodzice muszą jedynie złożyć deklarację o kontynuowaniu edukacji w wybranej placówce. Jak zapisać dziecko do przedszkola, jeśli jeszcze do niego nie uczęszczało? Jeśli dziecko idzie po raz pierwszy do przedszkola, musi wziąć udział w rekrutacji. Polega ona na złożeniu podania o przyjęcie dziecka do przedszkola (online lub bezpośrednio w przedszkolu –...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz