


1. Nie porównuj
Bliźniaki całe życie muszą walczyć, by nie były utożsamiane z bratem czy siostrą. Nic w tym dziwnego, są w tym samym wieku i zwykle niezwykle do siebie podobne. Nie mów jednak: "zobacz, twoja siostra już nauczyła się liczyć", pamiętaj, że każde dziecko jest inne.
Czytaj też: Jaki charakter ma twoje dziecko?

2. Zakładaj różne ubranka
Indywidualizację niemowląt, a właściwie już noworodków, można zacząć od różnorodnego ubierania maluszków, nawet jeśli są tej samej płci. Takie zróżnicowanie ubioru sprawi, że w przyszłości dzieciom będzie łatwiej artykułować swoje potrzeby estetyczne, które nie muszą być takie same jak u brata czy siostry.
Czytaj też: Rozwój trzylatka - 5 dowodów, że przebiega prawidłowo

3. Wsłuchuj się w potrzeby dzieci
Bliźnięta nie muszą jeść, spać i być kąpane o tej samej porze (choć dla rodziców często jest to wygodne). Maluchy często mają inne potrzeby: jeden może być śpiochem, który już w 3. miesiącu życia przesypia całą noc, a drugi może okazać się łakomczuszkiem, który wymaga nocnego karmienia co trzy godziny. Nie ma wówczas potrzeby budzenia na jedzenie śpiącego dziecka.
Czytaj teź: Rozwój czterolatka - 4 dowody, że przebiega prawidłowo

4. Sztucznie nie rozdzielaj dzieci
Nie ingeruj we wszystkie wspólne zabawy – raczej obserwuj, jakie potrzeby mają maluchy, jak się zachowują względem siebie i czego od siebie oczekują. Pozwól im na wypracowywanie sobie własnej pozycji w tym duecie. Nie zapisuj na siłę na te same zajęcia, ale też sztucznie nie rozdzielaj dzieci.

5. Mów do każdego oddzielnie
Znajduj czas na indywidualne zajmowanie się nimi, staraj się mówić też po imieniu, a nie zawsze w liczbie mnogiej. Spróbuj mówić: Aniu, pozbieraj zabawki, Kasiu, poskładaj ubranka. Oczywiście pamiętaj, żeby sprawiedliwie dzielić zadania.
Czytaj też: Wizyta u psychologa z dzieckiem


Bliźnięta lub wieloraczki Natura jest hojna i dlatego większość kobiet będzie miała wystarczającą ilość mleka, by wykarmić bliźnięta lub trojaczki. Jeśli dzieci będą dobrze jadły, mleka wystarczy dla nich wszystkich. Zacznij od karmienia każdego dziecka osobno, by spokojnie rozwiązać problemy, które mogą się pojawić w tym pierwszym okresie. Później możesz kontynuować karmienie osobno lub karmić swoje maleństwa jednocześnie. Jeśli odciągasz mleko, Laktator Elektroniczny Philips AVENT ISIS iQ może pomóc Ci odciągać Twój pokarm szybciej. Wcześniaki Wcześniaki odczuwają szczególną potrzebę bliskiego kontaktu ze swoją mamą, jak również zapotrzebowanie na jej pokarm. Niekiedy jednak nie jest możliwe bezpośrednie karmienie wcześniaka. Laktacja musi być wtedy stymulowana i utrzymywana przez laktator.[CMS_PAGE_BREAK] Laktator Elektroniczny Philips AVENT iQ pomoże Ci zwiększyć ilość mleka, szczególnie jeśli Twoje dziecko urodziło się bardzo wcześnie lub jest bardzo małe. Początkowo Twoje odciągnięte mleko może być podawane dziecku przez cienką rurkę, aż stanie się ono na tyle silne, by podjąć samodzielne ssanie. Ważne, by odciągać mleko regularnie, przynajmniej 6-8 razy na dobę, także w nocy, dzięki czemu wzrośnie ilość pokarmu wytwarzanego przez Twoje piersi. Zawsze postępuj zgodnie z zaleceniami lekarza, który pomoże Ci przezwyciężyć pojawiające się trudności. Laktator Elektroniczny Philips AVENT ISIS iQ

Gdy dotarło do nas to zdjęcie, wydawało nam się, że to tylko urocza fotografia bliźniaków. Po chwili zauważyliśmy, że jedno z dzieci wygląda na chore i podłączone jest do maszyn podtrzymujących życie. Gdy jednak poznaliśmy historię tej rodziny, trudno nam było powstrzymać łzy. Tommy i Brendy to małżeństwo, które z niecierpliwością oczekiwało bliźniąt , które miały przyjść na świat w sierpniu. Hawk i Mason urodzili się poprzez cesarskie cięcie, jednak Hawk, trafił na odział intensywnej terapii. Zdiagnozowano u niego wrodzoną przepuklinę przeponową , która hamuje wzrost płuc. Blisko 2 tygodnie bliźnięta były oddzielone od siebie, Mason rozwijał się prawidłowo i mógł być z rodzicami, a Hawk przebywał na OIOM-ie. Rodzice wraz z lekarzami podjęli decyzję, by maluchy mogły poleżeć razem i zdjęcie, które wówczas wykonano jest absolutnie niesamowite! Gdy Mason poczuł, że jest w pobliżu brata, od razu wyciągnął do niego dłoń, położył na rączce Hawka i uśmiechnął się. Dla rodziców było to niezwykłe przeżycie i cudowna pamiątka, gdyż... 6 dni później, maleńki Hawk zmarł. Zdjęcie ze spotkania bliźniąt wzbudziło ogromny zachwyt na całym świecie. Wszyscy cieszyli się wraz z rodzicami i życzyli szczęścia. Potem zaczęły napływać kondolencje i wyrazy wsparcia w tych trudnych chwilach. To jedno zdjęcie to dowód na to, jak silna jest więź pomiędzy bliźniętami . Jak czułe są dla siebie w czasie życia płodowego, jak bardzo potrzebują bliskości drugiej osoby. My także przyłączamy się do kondolencji. Wierzymy, że Mason wypełni pustkę jaka pojawiła się po śmierci Hawka. Dużo zdrowia! Jak Twoje bliźnięta zachowywały się po porodzie? Czytaj: Prawdziwe historie, w oczekiwaniu na bliźnięta...