Reklama

Jeszcze zanim urodzisz, twój organizm będzie intensywnie przygotowywał się do naturalnego karmienia. Co zrobić, by pierwsze przystawienie maluszka do piersi było dla Ciebie pozytywnym doświadczeniem?

Reklama

Skorzystaj z poradni laktacyjnej

Sprawdź, czy w wybranym przez ciebie szpitalu będziesz miała wsparcie doradcy laktacyjnego, a także czy otrzymasz taką pomoc po opuszczeniu szpitala. Jeśli nie, poszukaj poradni i położnej środowiskowej. Doradcy laktacyjni to osoby specjalnie przeszkolone, by pomagać kobietom w karmieniu piersią, także, gdy pojawią się jakiekolwiek kłopoty. Dzięki nim dowiesz się, jak prawidłowo przystawić noworodka do piersi oraz jakimi sposobami rozbudzić laktację. Jeśli dziecko źle chwyta pierś, wypuszcza ją, nie najada się, nie eksperymentuj, tylko proś o fachowe rady. Im mniej stresu, tym większa szansa na udane karmienie.

Zadbaj o piersi

Jeszcze w ciąży zadbaj odpowiednio o piersi, ale nie martw się rozmiarem biustu. To, czy twoje piersi są małe czy duże, nie ma zupełnie wpływu na udaną laktację. Pod wpływem ciążowych hormonów (a szczególnie laktogenu łożyskowego) kształt piersi ulega zmianie. Wydziela się siara, czyli pierwsze mleko, które może wyciekać z piersi już od piątego miesiąca ciąży. Prawdziwy pokarm pojawi się jednak dopiero po urodzeniu dziecka. Często mamy mają wrażenie, że brodawki są płaskie lub wklęsłe, w związku z czym dziecko nie będzie umiało zassać piersi. Tymczasem nie trzeba nic robić. Prawidłowo przystawiony malec chwyta buzią brodawkę wraz z otoczką, więc kształt nie powinien mieć znaczenia.

Znajdź wygodną pozycję do karmienia

Szczere chęci są, ale co z tego skoro ręce drętwieją, a kręgosłup boli? Aby tego uniknąć, rozważ zakup specjalnej poduszki, która pomoże ci przybrać wygodną pozycję, kiedy przystawiasz maluszka do piersi. Najlepsza będzie poduszka w formie rogala, która chroni plecy przed nadwyrężeniem. Możesz położyć ją sobie na kolanach i dopiero na niej ułożyć maleństwo. Dzięki temu nie będziesz musiała pochylać tułowia i uzyskasz podparcie dla ramienia, na którym trzymasz dziecko. Możesz też położyć się wygodnie na boku lub oprzeć głowę na poduszce. Pamiętaj, że dobra pozycja do karmienia piersią to klucz do sukcesu w karmieniu naturalnym.

Internetowa Szkoła Rodzenia

Materiał powstał przy współpracy z:

Reklama

Ważna informacja
W okresie pierwszych 6 miesięcy życia dziecka zalecane jest wyłączne karmienie piersią. Po tym okresie należy rozpocząć wprowadzanie żywności uzupełniającej o odpowiedniej wartości odżywczej przy jednoczesnej kontynuacji karmienia piersią do ukończenia przez dziecko 2 lat i dłużej.

Reklama
Reklama
Reklama