Niemowlęciu może chcieć się pić: szczególnie w upalne dni, gdy zostało ubrane za grubo, w mieszkaniu jest duszno i gorąco. Również wtedy, gdy niemowlę ma biegunkę lub gorączkę, powinno więcej pić, gdyż traci wodę.

Reklama

Czym dopajać niemowlę karmione piersią

Niemowlę karmione piersią, najlepiej dopajać... podając mu pierś! Kobiecy pokarm zaspokaja zarówno głód, jak i pragnienie. Jeśli widzisz, że chce mu się pić, ma gorączkę, biegunkę, najlepiej na chwilę przystawić je do piersi. Na początku każdego karmienia mleko jest mało kaloryczne i bardzo wodniste: zaspokaja pragnienie.
Niemowlęciu wystarczy kilka łyków, żeby się napiło.

Czym dopajać niemowlę karmione butelką

Zdrowe niemowlę karmione butelką: mlekiem modyfikowanym lub leczniczą mieszanką nie musi być dodatkowo dopajane. Mleko modyfikowane zawiera w składzie (po przygotowaniu) mniej więcej tyle samo wody co kobiecy pokarm.
Jednak w gorące dni, a także wtedy, gdy dziecko ma gorączkę czy biegunkę, najlepiej podać mu wodę dobrej jakości. Najlepiej butelkowaną, niskozmineralizowaną.

Zobacz także

Czym dopajać niemowlę karmione piersią i butelką

Jeśli karmisz niemowlę sposobem mieszanym, czyli zarówno piersią, jak i butelką, to gdy chce mu się pić, najlepiej podać mu pierś. Jeśli to nie wystarcza, możesz podać mu wodę.

Jaka woda nadaje się dla niemowląt

Podawaj wodę dobrą jakościowo, która zawiera mało substancji mineralnych (ilość rozpuszczalnych składników nie może przekraczać 500 mg/dm3) oraz mało sodu (do 20 mg Na+ na litr). Te warunki spełniają niektóre naturalne wody źródlane i mineralne.
Nieodpowiednia dla niemowląt jest woda ze zwykłych studni przydomowych. Może zawierać zanieczyszczenia oraz substancje szkodliwe: wypłukane z gleby azotany, środki ochrony roślin czy nawozy.
Uwaga: Otwarte butelki trzeba przechowywać w chłodnym miejscu, nie dłużej niż dobę. Jeśli woda pozostała na słońcu lub w rozgrzanym samochodzie, lepiej jej nie pić. Łatwo też o zanieczyszczenie jej śliną czy resztkami jedzenia, dlatego wodę należy podawać dziecku w kubeczku.

Czy dziecko można dopajać wodą z glukozą

Nie. Woda z cukrem oszukuje głód. Gdy dziecko będzie pić słodką wodę z glukozą, nie wypije potem swojej porcji mleka. Kiedy dziecko pije mleko mamy, dostaje również wiele cennych składników odżywczych: białko, tłuszcze, czynniki wzrostowe, ciała odpornościowe itd.
W przypadku wody osłodzonej glukozą – tylko cukier, który „oszukuje” głód.

Ile wody potrzebuje niemowlę

Dziecko karmione piersią na żądanie wypija tyle płynu, ile w danej chwili potrzebuje.
Dziecko ważące do 10 kg potrzebuje około 1 litra płynów dziennie; jeśli jest cięższe – więcej o około 20–50 ml na każdy dodatkowy kg masy ciała.
Część niezbędnej ilości wody organizm dostaje wraz z jedzeniem.

Czy niemowlę można dopajać sokiem

Niemowlęciu karmionemu piersią można podawać soki, gdy skończy 6 miesięcy (wcześniej tylko na zlecenie lekarza). Gdy karmisz dziecko butelką, możesz mu podać sok, gdy skończy 4 miesiące.

Za duża ilość soków nie jest jednak wskazana: dziecku w wieku 6 miesięcy podawaj nie więcej niż 60 ml soku. Dziecku w wieku 12 miesięcy - 120 ml soku. Sok nie jest jednak najlepszym sposobem zaspokajania pragnienia dziecka - do tego służy woda.
Niestety, z badań Centrum Zdrowia Dziecka wynika, że źle karmimy dzieci, m.in. podając za duże ilości soków. Może to powodować m.in. otyłość.

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama