Dieta młodej mamy – jak powinna odżywiać się kobieta karmiąca?
Przyjście na świat dziecka to wielkie wydarzenie w życiu każdej kobiety. Czasem jednak radość młodej mamy z powodu pojawienia się na świecie maleństwa zostaje zakłócona przez wątpliwości co do jej własnych umiejętności.
Macierzyństwo to wielkie wyzwanie. Wielu rzeczy zwykle uczymy się metodą prób i błędów. Łączymy zdrowy rozsądek z wyobraźnią, a także kierujemy się własną intuicją. Wychowanie i pielęgnacja niemowlęcia nie będą spędzały mamom snu z powiek, jeżeli zaufają swojemu instynktowi i spokojnie, bez obaw podejmą się opieki nad dzieckiem. Karmienie piersią to jedno z wielu zadań młodej mamy, które przynosi dziecku i matce wiele korzyści emocjonalnych. Jest ono czasem wytchnienia dla obojga, jeśli zadbamy o prawidłowe nawyki.
Młoda mama powinna zwracać uwagę na to, co je, ponieważ dziecko karmione piersią nie toleruje pewnych pokarmów w diecie matki. W pierwszych miesiącach życia dziecka trzeba zachować ostrożność w spożywaniu niektórych potraw ze względu na niedojrzałość układu pokarmowego. Aby zapewnić dziecku i sobie różnorodne składniki odżywcze a tym samym racjonalną dietę, młoda mama musi spożywać jedzenie wysokoenergetyczne, dostarczające wszystkich niezbędnych składników. W jadłospisie młodej mamy ważne są także produkty białkowe. Źródłem białka są sery, jaja, ryby oraz mięso np. drobiowe - z indyka czy kurczaka. Pamiętajmy, jak ważny jest zakup mięsa wysokiej jakości, ze sprawdzonego źródła.
Wielkim ukłonem w stronę rodziców jest powstały niedawno System Gwarantowanej Jakości Żywności - QAFP (Quality Assurance for Food Products). W toku trwających od 2010 r. prac został on zaadaptowany do drobiarstwa. Tak powstała nowa wartość na rynku polskim - pierwszy drobiarski system jakości. Daje on konsumentom pewność, że nabyte mięso zostało przygotowane z jak największą starannością w całym cyklu produkcyjnym, pozwala również na szybką identyfikację pochodzenia zakupionego przez nas kurczaka czy indyka. Szczelne opakowanie chroni produkt przed drobnoustrojami, zaś znajdujące się na nim logo QAFP ostrożnym i rozsądnym rodzicom daje gwarancję, że otrzymują produkt dobrej jakości.
Mięso drobiowe QAFP może być doskonałym składnikiem wielu prostych, smacznych i wartościowych dań w diecie młodej mamy. Pamiętajmy, że kobieta karmiąca z jednej strony całym sercem oddana pielęgnacji swego maleństwa, a z drugiej zwyczajnie zmęczona z powodu funkcjonowania „na pełnych obrotach” przez całą niemalże dobę, nie może sobie pozwolić na przygotowywanie zbyt skomplikowanych i czasochłonnych posiłków. Z pewnością młoda mama powinna spożywać lekkostrawne i chude dania (np. z indyka czy kurczaka) gotowane na parze lub w wodzie z dodatkiem jarzyn. Inną propozycją może być duszenie mięsa drobiowego. Najlepiej wrzucić je na 3 minuty na rozgrzaną patelnię, podlać odrobiną oliwy z oliwek a potem przełożyć do garnka, zalać wodą lub bulionem warzywnym i trzymać na niewielkim ogniu pod przykryciem, aż zrobi się miękkie.
Godne polecenia są również kotlety z piersi kurczaka bądź indyka z ryżem i natką pietruszki gotowane na parze. Wystarczy starannie umyć mięso, zmielić je, dodać surowy ryż, żółtko (jedno na 100 g mięsa) i posiekaną drobno natkę pietruszki (można ją zastąpić np. koperkiem, bazylią). Następnie formujemy kulki, układamy na sicie do gotowania na parze i gotujemy na małym ogniu.
Jednym z ciekawszych dań białkowych jest szaszłyk z kurczaka z morelami. Suszone morele należy zalać szklanką wrzątku i odstawić na kilka godzin, aż zmiękną. Mięso trzeba umyć, pokroić w kostkę i włożyć do marynaty na ok. 2 godziny. Marynatę przygotowujemy z odrobiny oliwy, soku z cytryny, kilku łyżek wody, w której moczyły się morele, szczypty cynamonu, anyżu, kilku goździków. Odsączone morele i mięso nadziewamy na zmianę na patyczki do szaszłyków i wkładamy na kwadrans do rozgrzanego piekarnika (180°C). To naprawdę tanie, proste i pożywne dania.
Dowiedz się więcej na www.sprawdzonydrob.pl