Reklama

Odmówić piersi może nie tylko noworodek, który dopiero uczy się ssania, ale też starsze niemowłę. A powodów tej niechęci może być całkiem sporo.
Jeszcze się nie nauczył
Jeśli maluch od samego początku ma kłopoty z jedzeniem, powodem może być zbyt małe lub zbyt silne napięcie mięśniowe: na przykład maluszek nieprawidłowo układa język, ssie za słabo (lub za mocno), nie może się najeść.
Nasza rada: Porozmawiaj z pielęgniarką lub doradcą laktacyjnym. Pokaż, jak przystawiasz maleństwo do piersi. Jeśli specjalista stwierdzi, że dziecko nieprawidłowo ssie lub ma nieprawidłowe napięcie mięśniowe, pokaże ci odpowiednią pozycję do karmienia i ewentualnie specjalne ćwiczenia dla smyka.

Mleko za szybko wypływa
Tak często się zdarza, jeśli dziecko ssie łapczywie, bo np. było bardzo głodne, a pokarm wręcz tryska mu do buzi. Maluszek krztusi się, trudno mu złapać oddech, płacze.
Nasza rada: Przed podaniem dziecku piersi odciągnij nieco mleka, by nie wypływało za szybko. Warto też zmienić pozycję do karmienia na taką, aby główka szkraba była nad twoją piersią.

Bobas często ulewa
Najczęstszą przyczyną jest niedojrzałość układu pokarmowego dziecka. Jeśli ulewania są duże, maluszek może nie mieć ochoty na jedzenie. Do przełyku cofa się bowiem kwaśny pokarm i podrażnia błonę śluzową.
Nasza rada: Karm szkraba częściej, za to mniejszymi porcjami. Przedtem odciągnij trochę mleka, by nie wypływało za szybko. Nie przewijaj dziecka bezpośrednio po jedzeniu, przytrzymaj je w pozycji półpionowej, aż mu się odbije. Sprawdzaj, czy malec prawidłowo przybiera na wadze.

Dziecko boli brzuszek
Kolka może być spowodowana wieloma przyczynami. Gdy malca boli brzuch, czasem nie ma ochoty na jedzenie (choć są też dzieci, które właśnie uspokajają się przy piersi!).
Nasza rada: Pomasuj malca, znajdź taki sposób noszenia czy przytulania, który go uspokoi. Nakarm dziecko dopiero wtedy, gdy brzuszek przestanie je boleć.

Zobacz także

Zjadłaś coś niesmacznego
Do mleka przenika to, co jesz. Malec może odmawiać ssania, gdy zjesz np. czosnek czy fasolę.
Nasza rada: W pierwszych tygodniach karmienia nie jedz produktów wzdymających (kapusty, fasoli, czosnku). Potem, jeśli malec nie ma kolek, powoli wprowadzaj je do swojej diety.

Przyzwyczaił się do smoczka
Gdy często podajesz mleko z butelki, smyk może nie chcieć piersi, bo ze smoka pokarm wypływa szybciej.
Nasza rada: Jeśli od czasu do czasu musisz nakarmić malucha odciągniętym pokarmem, najlepiej rób to łyżeczką, strzykawką, specjalnym kieliszkiem lub butelką ze smoczkiem, który jak najbardziej przypomina pierś.

Właśnie zaczął ząbkować
Maluszka swędzą dziąsła, więc może denerwować się, być marudny, płaczliwy i nie chcieć ssać.
Nasza rada: Na kilka minut przed karmieniem posmaruj malcowi dziąsła żelem na ząbkowanie – uśmierzy ból i swędzenie. Karm smyka w spokoju, często przystawiaj do piersi, nawet na krótko. Podawaj schłodzone gryzaczki.

Złapała go infekcja
Gdy malca boli gardło, ucho lub ma pleśniawki, może odczuwać ból przy przełykaniu. Trudno mu ssać pierś też wtedy, gdy ma katar.
Nasza rada: Jak najszybciej idź do lekarza, bo infekcja może się rozszerzyć. Nie rezygnuj z karmienia piersią, nawet jeśli dziecko ssie mniej niż zwykle. Twoje mleko pomoże mu pokonać chorobę.

Jest bardzo ciekawy świata
Gdy malec ma 4–5 miesięcy, jedzenie nie jest już dla niego najważniejsze. Dziecko coraz bardziej interesuje się otaczającym światem. Może więc na chwilę przerwać ssanie, gdy usłyszy, że obok dzieje się coś ciekawego.
Nasza rada: Znajdź spokojne miejsce do karmienia, gdzie nic malca nie będzie rozpraszało. Włącz cichą, relaksującą muzykę.

tm_dopisek.gif

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama