Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
karmienie piersią, noworodek
ONS
Karmienie

Dlaczego warto karmić piersią

Nie chcę, ale muszę – tuż po porodzie właśnie tak reagowałam na myśl o karmieniu piersią. Z biegiem czasu dostrzegłam mnóstwo zalet naturalnego karmienia. Ty nadal się wahasz?

Zacznę od wyliczenia tych spraw, które mogą cię zniechęcić do karmienia piersią. To prawda, że na początku brodawki bolą i mogą być uszkodzone. Rzeczywiście pokazywanie piersi, np. w parku albo u cioci, niejedną mamę zawstydza. I tak, czasem myślisz: „nowoczesne mieszanki są na tyle dobre, że można podawać je malcowi bez wyrzutów sumienia”. Jednak z drugiej strony – zastanów się: wolisz pić neskę zalaną wodą z kranu czy aromatyczne espresso? A jeśli w dodatku to espresso byłoby najzdrowszym napojem na świecie? Mamine mleko jest tym wszystkim, czego potrzebuje niemowlę, by się zdrowo rosnąć. Ale ty również możesz wiele skorzystać, podając malcowi pierś. Dlatego zanim zapytasz pediatrę o mleczną mieszankę, poznaj korzyści naturalnego karmienia.

Co zyskuje maluch
W skład twojego pokarmu wchodzi prawie dwieście składników, z których każdy jest potrzebny dziecku do rozwoju. To mocny argument za tym, aby karmić piersią, prawda?
- Dostaje idealny posiłek. Czyli odpowiednio zbilansowany i doskonale trawiony przez organizm malca. Już nigdy w życiu bobas nie będzie jadł tak zdrowo jak podczas tych miesięcy, w których pił twoje mleko! Zawiera ono nie tylko tłuszcze, węglowodany, białko, ale też niemal komplet witamin (brakuje tylko wit. D i K, które musisz podawać dziecku w kropelkach). Skład mleka zmienia się (np. zależnie od wieku dziecka), dlatego możesz być pewna, że na każdym etapie rozwoju twój bobas dostaje to, czego właśnie potrzebuje.
- Mniej choruje. Nawet najlepsza mieszanka nie ma w swoim składzie przeciwciał, tymczasem twój pokarm zawiera ich mnóstwo! Dzieci, które piją mleko matki, łapią mniej katarków i przeziębień. No i jeszcze ważna sprawa – maluchy karmione piersią rzadziej chorują na biegunkę, a właśnie ta dolegliwość jest najczęstszą przyczyną pobytu niemowląt w szpitalu. 
- Świetnie się rozwija. Badania potwierdzają, że dzieci karmione piersią mają lepsze wyniki w testach na inteligencję niż ich rówieśnicy wychowani na sztucznym mleku.
- Ma prawidłowy zgryz. Kiedy dziecko ssie twoją pierś, pracuje jego język, podniebienie miękkie, mięśnie okrężne warg (są odpowiedzialne za ich domykanie) oraz te, które wpływają na rozwój żuchwy. Dlatego im dłużej smyk jest karmiony piersią, tym ma mniej problemów ze zgryzem i wymową.
- Tyje w odpowiednim tempie. Choć mamine mleko jest bardzo bogate w tłuszcze, to karmionemu piersią maluszkowi otyłość raczej nie grozi. Dlaczego? Dlatego że zawarte w kobiecym pokarmie tłuszcze są wyjątkowo łatwo i szybko trawione. Twoje mleko zawiera także mnóstwo nienasyconych kwasów tłuszczowych, które są konieczne do rozwoju mózgu niemowlęcia (maleństwo dostaje ich najwięcej podczas nocnych karmień).
- Poznaje nowe smaki. Twoje mleko codziennie zmienia swój smak i zapach w zależności od tego, co jadłaś w ciągu dnia. Dzięki temu niemowlę – kiedy już nadejdzie pora rozszerzania jego diety – łatwiej daje się namówić na nowe potrawy.

Co zyskuje mama
W pierwszych dniach po porodzie może nie być łatwo. Na szczęście już niedługo przystawianie maluszka do piersi przestanie być dla ciebie czarną magią! Wtedy karmienie zacznie sprawić ci satysfakcję.
- Szybciej wraca do formy. Oksytocyna, czyli hormon, który jest produkowany przez twój organizm pod wpływem ssania dziecka, przyspiesza obkurczanie się macicy po porodzie (podczas karmienia możesz czuć w dole brzucha lekkie skurcze). Zaś dzięki temu, że macica szybko wraca do stanu sprzed ciąży, zmniejsza się ryzyko poporodowych infekcji, nadmiernej utraty krwi i anemii, która często dopada młode mamy.
- Lepiej się wysypia. Bo kiedy malec budzi się czwarty raz w ciągu nocy, ani młoda mama, ani jej mąż nie muszą zwlekać się z łóżka i biec do kuchni, aby przyrządzić kolejną porcję mieszanki (zobacz, ile to czynności: wyparzyć butelkę, zagotować wodę, wystudzić, rozpuścić proszek... – to może potrwać dłuższą chwilę!). Wystarczy, że na wpół śpiąco rozepniesz koszulę nocną i leżąc, przystawisz maluszka do piersi. Kiedy będziesz miała już więcej praktyki, być może uda ci się nawet podczas takiego nocnego karmienia uciąć drzemkę! Wtedy pobudki staną się trochę mniej uciążliwe.


Dyskutuj na forum: Zalety karmienia piersią »

Dziecko głodne po karmieniu piersią – czy to możliwe, że się nie najada? Wyjaśnia ekspert

karmienie piersią, noworodek, mama
Karmienie
Przygotowania do karmiena piersią
Wcale nie musisz hartować brodawek. Powinnaś za to uważać na to, co teraz jesz. Warto też kupić kilka akcesoriów. To zapewni ci znakomity start do karmienia piersią!

Chociaż podobno karmienie piersią jest najnaturalniejszą sprawą na świecie, wiele młodych mam ma z nim kłopoty. Może dlatego, że dużo bardziej naturalne jest dziś dla nas korzystanie z komórki czy internetu niż karmienie. Na szczęście wszystkiego można się nauczyć. To naprawdę nie będzie trudne, jeśli trochę się przygotujesz. Piersi Niezależne, czy masz je w rozmiarze S czy XXL, możesz karmić piersią i mieć dla dziecka tyle mleka, ile potrzebuje. Wielkość piersi zależy bowiem głównie od ilości tkanki tłuszczowej, natomiast gruczoł produkujący pokarm jest u wszystkich kobiet mniej więcej takiej samej wielkości. To, ile będziesz miała pokarmu, zależy głównie od tego, jak często maluch będzie jadł. Więcej problemów mogą przysporzyć brodawki, zwłaszcza jeśli są płaskie lub wciągnięte. Co prawda niektóre maluchy znakomicie dają sobie z nimi radę i wspaniale je wyciągają, ale nie zawsze tak jest. Dlatego najlepiej jeszcze w czasie ciąży używać specjalnego „przyrządu” delikatnie wyciągającego brodawki (Niplette, AVENT). Jeśli tego nie robiłaś, a dziecko ma problemy z uchwyceniem brodawki, nie wszystko jeszcze stracone! Odciągaj mleko pomiędzy karmieniami. Brodawka lekko wyciąga się, a ty jednocześnie stymulujesz laktację. Jeśli maluszek nie najada się z piersi, dokarmiaj go odciągniętym pokarmem . Rób to jednak za pomocą łyżeczki lub specjalnego kubeczka, nie przyzwyczajaj malca do picia mleka przez smoczek (ssie się go jednak inaczej niż pierś, więc problemy dziecka mogą się powiększyć). Pomiędzy karmieniami nadal spróbuj stosować Niplette. Najlepiej kilka minut przed karmieniem, by maluszkowi było łatwiej uchwycić pierś. Jak najczęściej przystawiaj malca do piersi. On najlepiej wyciągnie brodawkę. Akcesoria Wystarczysz ty, maleństwo, jakiś wygodny fotel, na którym możesz się wygodnie oprzeć, rozpinana bluzka,...

odciąganie mleka
Adobe Stock
Karmienie
Karmienie mieszane: jak karmić piersią i mlekiem modyfikowanym [ZASADY]
Karmienie mieszane to karmienie częściowo piersią, a częściowo butelką. Takie karmienie może być konieczne, gdy masz za mało pokarmu, wracasz do pracy lub musisz wyjechać bez dziecka. Z pomocą pediatry zebrałyśmy najważniejsze zasady karmienia mieszanego, a wśród nich reguły dotyczące dopajania i dobierania ilości mleka modyfikowanego.

Karmienie mieszane budzi wiele wątpliwości wśród młodych mam. Dopóki nie ma wskazań medycznych, nie trzeba przechodzić na karmienie mieszane i dokarmiać dziecka mlekiem modyfikowanym. Jeśli niemowlę ssie regularnie, w piersi mamy będzie tyle mleka, ile potrzebuje. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy karmienie mieszane jest dobrym rozwiązaniem: np. gdy mimo wszystko mleka jest za mało lub gdy wracasz do pracy, a nie chcesz rezygnować z podawania piersi. Skąd zatem wiedzieć, ile mleka modyfikowanego przygotować dla dziecka, i jak go nie przekarmić? I co z dopajaniem niemowlaka podczas karmienia mieszanego? Spis treści: Czy karmienie mieszane szkodzi, bo picie przez smoczek jest łatwiejsze? Czy karmienie mieszane można stosować już u noworodka? Karmienie mieszane – jakie mleko modyfikowane wybrać? Jak podawać mleko butelką przy karmieniu mieszanym? Karmienie mieszane: czy można podawać mleko inaczej niż butelką? Karmienie mieszane: co ile godzin podawać mleko? Karmienie mieszane a dopajanie Czy da się utrzymać laktację, dokarmiając dziecko mlekiem modyfikowanym? Czy z karmienia mieszanego można przejść na karmienie wyłącznie naturalne? Czy karmienie mieszane szkodzi, bo picie przez smoczek jest łatwiejsze? Karmienie mieszane może zaburzyć naukę ssania piersi, a więc utrudnić karmienie naturalne. Aby sprawić, że mleko wypłynie z piersi, dziecko musi popracować 30–60 sekund. Nic dziwnego, że niemowlę, które nie nauczyło się jeszcze skutecznego ssania piersi, a dostaje od razu mleko modyfikowane, może ją odrzucić. Na szczęście to nie reguła. Bywa, że dziecko dokarmiane w szpitalu butelką, w domu ssie już tylko pierś. Jeśli planujesz karmienie piersią , nie wprowadzaj butelki wcześniej niż po 6 tygodniach od porodu, by mechanizm prawidłowego ssania się utrwalił....

doradca laktacyjny
mat. arch.
Karmienie
Maluch przy piersi: zalety naturalnego karmienia
Mleko mamy jest tym, czego potrzebuje niemowlę, by zdrowo rosnąć. Ty również możesz wiele zyskać, podając malcowi pierś. Poznaj korzyści naturalnego karmienia.

Karmienie piersią jest naturalne. A zwykle to, co wymyśliła natura jest idealne i trudne do podrobienia. Jasne, że czasem nie udaje się karmić piersią. Ale warto postarać się, powalczyć, bo tak naprawdę każdy dzień na twoim mleku jest dla dziecka skarbem. Dlaczego? Sprawdź sama. Zobacz też: Wyprawka noworodka - co się przyda do karmienia dziecka? 1. Pierwsza szczepionka W pierwszej dobie po porodzie twoje mleko (czyli tzw. siara) zawiera mnóstwo cennych przeciwciał i białych krwinek, dzięki temu już na starcie wzmacnia organizm dziecka. W ten sposób maleństwo jest dobrze chronione przed atakiem wirusów i bakterii, których wokół niego pełno (zarówno w szpitalu, jak i w domu). To mocny argument za tym, aby od pierwszych chwil karmić noworodka piersią, prawda? 2. Lekkostrawny posiłek Naturalny pokarm jest odpowiednio zbilansowany i doskonale trawiony przez organizm malca. Już nigdy w życiu bobas nie będzie jadł tak zdrowo jak podczas tych pierwszych miesięcy, w których pił twoje mleko! Zawiera ono nie tylko tłuszcze, węglowodany, białko, ale też niemal komplet witamin (brakuje tylko witamin D i K, które musisz podawać dziecku w kropelkach). Skład mleka zmienia się (np. zależnie od wieku malca), dlatego możesz być pewna, że na każdym etapie rozwoju twój bobas dostaje to, czego właśnie najbardziej potrzebuje. 3. Ochrona przed chorobami W pierwszych dobach karmienia mleko jest najcenniejsze - zawiera najwięcej przeciwciał. Ale i potem pokarm ma ich mnóstwo! Dzieci, które ssą pierś, łapią mniej katarków i przeziębień. No i jeszcze ważna sprawa: takie maluchy zdecydowanie rzadziej miewają biegunkę , a właśnie ta dolegliwość jest najczęstszą przyczyną pobytu niemowląt w szpitalu. 4. Zdrowy zgryz Kiedy dziecko ssie pierś, pracuje jego język, podniebienie miękkie, mięśnie okrężne warg (są odpowiedzialne za ich domykanie) oraz te, które wpływają na...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Dzień Wagarowicza
Czas wolny
Dzień wagarowicza 2023 – kiedy obchodzimy i jak go spędzić?
Dominika Bielas
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
pierwszy dzień wiosny
Czas wolny
Pierwszy dzień wiosny 2023 – kiedy wypada, jak się obchodzi? (tradycje i zwyczaje)
Ewa Janczak-Cwil
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Marzanna: co to jest i jak wygląda? Co symbolizuje obrzęd topienia marzanny?
Aktualności
Marzanna: jak wygląda, co symbolizuje topienie marzanny?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak