Reklama

Odwraca główkę od piersi albo wypija ledwie kilka łyków i już śpi. Co robić? Karmić przez sen, podać butelkę? Znamy lepsze sposoby!

Mamy dla Ciebie świetną wiadomość: niejadek może polubić ssanie piersi. Kilka sprawdzonych sposobów, jak go do tego przekonać, zdradziła nam dr Katarzyna Raczek-Pakuła, pediatra, która od lat pomaga mamom mającym problemy z karmieniem dzidziusia. Jej doświadczenia pokazują, że
z małym niejadkiem można sobie poradzić i wcale nie trzeba „przechodzić na butelkę”.

Wybudzaj i zachęcaj do ssania
To absolutnie konieczne w pierwszych dniach życia dziecka. Noworodek powinien ssać pierś co najmniej osiem razy na dobę, mniej więcej co trzy godziny (także w nocy!). Niektóre dzieci, szczególnie mniejsze i przedwcześnie urodzone, śpią dużo – bo są jeszcze dość słabe. Dlatego do czasu, aż maluszek nie nauczy się płaczem upominać o swoją porcję mleka, musisz go budzić na karmienia.

Odciągaj pokarm i dokarmiaj
Nawet jeśli Twój noworodek ssie co trzy godziny, ale za to krótko, szybko zasypia i nie daje się już wybudzić, odłóż go do łóżeczka, a sama odciągnij do końca pokarm z piersi, którą przed chwilą ssał. To ważne, bo pod koniec mleko jest znacznie bardziej kaloryczne i bogate w składniki odżywcze. Gdy odciągniesz pokarm, od razu podaj go dziecku. Łatwo powiedzieć, ale co zrobić, jeśli ono ciągle śpi? Katarzyna Raczek-Pakuła poleca metodę „na palec”: smyk ssie Twój palec, a Ty w kącik jego ust wkładasz strzykawkę (bez igły!) z mlekiem i naciskasz tłok. Lekko, żeby dziecko się nie zakrztusiło.

Zobacz także

Nie podawaj mleka z butelki
Ani odciągniętego, ani modyfikowanego. To największy błąd, jaki możesz popełnić w pierwszym miesiącu życia maluszka. Z butelki mleko ssie się inaczej niż z piersi.

Zmień pozycję karmienia
Przyczyną odmowy ssania czasem bywa to, że mleko wypływa z piersi zbyt szybko. Noworodek nie zdąża go przełknąć, krztusi się. Zmień pozycję karmienia, zanim malec zniechęci się do ssania. Zacznij go karmić w pozycji siedzącej, a potem połóż się na plecach. Mleko będzie leciało „do góry”, a więc wolniej. Dzidziuś przestanie się krztusić i szybciej polubi ssanie.

Masuj piersi, gdy malec ssie
Niektóre dzieci nie chcą ssać, bo mleko z piersi wypływa dla nich zbyt wolno. Podczas karmienia głaszcz pierś i masuj – w kierunku brodawki. To przyspieszy wypływ pokarmu.

Poczekaj, aż odbije mu się powietrze
Są niemowlęta, które ssą błyskawicznie, opróżniają pierś po pięciu minutach. Niestety, jednocześnie łykają dużo powietrza. W żołądku tworzy się wtedy bańka, która powoduje ból brzuszka. Przytrzymaj dziecko chwilę w pozycji pionowej, poczekaj, aż mu się odbije, i jeszcze raz zaproponuj pierś. Warto również zmienić pozycję karmienia na leżącą.

Karm, gdy jest zmęczony i senny
Dwu-, trzymiesięczne maluchy mogą odmawiać ssania dlatego, że miały nieprzyjemne doświadczenia związane z karmieniem, np. bolał je brzuszek, krztusiły się. Nigdy nie przystawiaj dziecka do piersi na siłę. Spróbuj karmić malucha, gdy jest zmęczony czy senny. A w ciągu dnia odciągaj mleko i podawaj je dziecku np. z kubeczka.

Pozwól zrobić...kupkę!
Często się zdarza, że pite właśnie mleczko „porusza” pokarm, który jest w jelitach. Dziecko pręży się, bo musi zrobić kupkę, i nie chce w tym momencie ssać. Połóż je w łóżeczku, pomasuj brzuszek. Gdy zrobi kupkę, zmień pieluszkę i spróbuj jeszcze raz przystawić do piersi.

Zapewnij szkrabowi spokój
Trzymiesięcznego brzdąca interesuje i rozprasza wszystko, co znajduje się obok: zabawki, lampki, dzwonek do drzwi, telewizor, starsze rodzeństwo. Wybierz do karmienia spokojne miejsce, włącz cichą muzykę, ścisz telefon, wyłącz telewizor.

Posmaruj żelem dziąsła
Malec często odmawia ssania, gdy swędzą go dziąsła w czasie ząbkowania. Przed karmieniem posmaruj mu je specjalnym żelem – chłodzi, uśmierza ból i swędzenie.

Sprawdź, czy nie jest chory
Jeśli smyk ma zapalenie ucha, katar czy pleśniawki, nie będzie miał ochoty na jedzenie, bo ssanie jest wtedy nieprzyjemne. Gdy zauważysz, że malec nie chce ssać, a przy tym stał się marudny, ma gorączkę lub zachowuje się tak, jakby go coś bolało, idź z nim do lekarza. Kiedy wyzdrowieje, znów polubi mleko.

mtj_dopisek.gif

Reklama

Konsultacja merytoryczna

lek. Katarzyna Raczek-Pakuła

Pediatra, prezeska Polskiego Towarzystwa Konsultantów i Doradców Laktacyjnych, współtworzy Centrum Nauki o Laktacji. Pracuje w Poradni Laktacyjnej Szpitala Specjalistycznego Św. Zofii w Warszawie
Reklama
Reklama
Reklama