To nie alergia, choć niektóre objawy mogą ją przypominać. Bóle brzuszka, wzdęcia, częste oddawanie gazów, odgłosy burczenia zdarzają się także, gdy dziecko jest uczulone na białka mleka krowiego. Jednak w przypadku nietolerancji laktozy kłopoty powoduje niedobór lub całkowity brak laktazy. Enzym ten jest niezbędny, by cukier zawarty w mleku, czyli laktoza, został rozłożony do cukru prostego – tylko w tej postaci może zostać strawiony i przyswojony przez organizm. Brak laktazy sprawia, że cukier mleczny fermentując, drażni śluzówkę jelit, powodując różne dolegliwości trawienne. Nic więc dziwnego, że w takim wypadku niektóre dzieci (zwłaszcza starsze) mają wyraźną niechęć do mleka.

Reklama

Pojawia się po antybiotykach
Zwłaszcza gdy kuracja trwa długo, a także po leczeniu niesterydowymi lekami przeciwzapalnymi. Czasem dochodzi do niej, gdy dziecko choruje np. na ostrą biegunkę lub nasilone zapalenie jelit. Nabyta nietolerancja laktozy jest spowodowana obniżeniem się rezerw laktazy w jelitach. Po spożyciu mleka oraz jego przetworów pojawiają się niemiłe dolegliwości.
To ważne. Spowodowana antybiotykoterapią lub innymi lekami nabyta nietolerancja laktozy jest stanem przejściowym i ustępuje, gdy mija ostra choroba.

Niekiedy może być wrodzona
U dzieci, które przyszły na świat z tą wadą, występuje całkowity brak laktazy. Choroba powoduje m.in. uporczywą biegunkę, która doprowadza do odwodnienia.
To ważne. W tym wypadku, w odróżnieniu od nabytej formy nietolerancji laktozy, dziecko nie toleruje żadnej, nawet najmniejszej ilości mleka. Dlatego musi dostawać mieszanki mlekozastępcze bez laktozy.

Bywa przyczyną kolek
W pierwszych miesiącach życia układ pokarmowy jest jeszcze niedojrzały, a wydzielanie enzymów trawiennych niedostateczne, więc niektóre dzieci mogą mieć przejściowe problemy z trawieniem laktozy zawartej w mleku. W efekcie maluchy mają dokuczliwe kolki, które w miarę dojrzewania układu pokarmowego mijają.
To ważne. Dzieci z kolką zazwyczaj lepiej tolerują mleko modyfikowane o obniżonej zawartości laktozy.

Jakie mleko modyfikowane dla alergika - sprawdź opinie!

Zobacz także

Nietolerancję laktozy trzeba leczyć dietą
W porozumieniu z pediatrą można podawać maluchowi mieszanki niskolaktozowe (np. Bebilon Comfort), a w razie potrzeby bezlaktozowe (np. Nan HA Sensitive, Enfamil O-lac). A dziecku powyżej roku – także mleko sojowe lub płynne mleko o obniżonej zawartości laktozy. W przypadku nietolerancji nabytej, po okresie gdy dziecko nie dostawało mleka (np. dwa tygodnie), wprowadza się przetwory mleczne, zaczynając od niewielkich ilości jogurtu, kefiru, zsiadłego. Zawierają one mniej laktozy niż zwykłe mleko modyfikowane lub mleko płynne.
To ważne. Jeśli dziecko bardzo długo nie pije mleka, jego organizm może stracić zdolność wytwarzania enzymu potrzebnego do trawienia mleka (laktazy).

Konsultacja: dr n. med. Maria Rudzińska-Chazan, pediatra neonatolog, prowadzi prywatną praktykę.

Reklama

Zobacz też: Krople dla niemowląt Delicol, Aflofarm

Reklama
Reklama
Reklama