karmienie piersią
Fotolia
Karmienie

Czy długie karmienie piersią jest niezdrowe dla dziecka?

Dzieci długo karmione piersią są bardziej lękliwe i niezdrowo przywiązane do matki? Sprawdź, czy to prawda i obal z nami 6 mitów na temat karmienia piersią.
Bobibi logo
materiały prasowe
Karmienie piersią to nie tylko zaspokojenie potrzeb fizjologicznych dziecka, ale także budowanie z nim więzi – tej szczerej, mocnej, wyjątkowej i jedynej. Na temat karmienia naturalnego krąży jednak wiele mitów i „złotych porad”. Jedno jest pewne – pierś mamy, oprócz pokarmu, daje maluchowi ukojenie, spokój i poczucie bezpieczeństwa. To chyba w karmieniu piersią, po zaspokojeniu głodu, jest najważniejsze.

6 mitów na temat karmienia piersią

Mit 1. Dzieci długo karmione piersią są bardziej lękliwe.
Nie jest prawdą, że dzieci długo karmione piersią są bardziej lękliwe lub niezdrowo przywiązane do matki w porównaniu z rówieśnikami wcześniej odstawionymi od piersi. Długie karmienie piersią (dłuższe niż rok) według zaleceń psychologicznych i medycznych jest korzystne dla dziecka. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca karmienie piersią nawet w 2. i 3. roku życia dziecka. Karmienie piersią w dużym stopniu zapobiega wielu chorobom i zwiększa odporność dziecka. Jest więc najlepszą i najtańszą formą profilaktyki zdrowia.

Mit 2. Długie karmienie piersią jest obsceniczne.
To argument często wysuwany przez przeciwników karmienia naturalnego. Pytanie tylko dla kogo i dlaczego? Czy najbardziej naturalna czynność i więź mogą być obsceniczne? Na szczęście wiele akcji społecznych promujących karmienie naturalne, takich jak np. Love&Care – kampania edukacyjna Global Cosmed Group, właściciela marki Bobini Baby wspierająca rodzicielstwo bliskości, powoli zmienia pogląd społeczeństwa na tę kwestię.

Mit 3. Dziecko długo karmione piersią trudniej od niej odstawić.
Tak naprawdę w tej kwestii wiele zależy od charakteru dziecka. Dzieci bardzo wrażliwe mogą mieć z tym ogromny problem niezależnie od wieku, inne szybko przejdą nad tym do porządku dziennego. Poza tym my, mamy, znamy przecież wiele sposobów na to, jak pomóc maluchowi łagodnie przejść ten trudny dla niego czas. Pozwólmy więc mamie i dziecku decydować i nie podejmujmy tej decyzji za nich.

Mit 4. Dzieci długo karmione mlekiem mamy, nie będą chciały próbować innego jedzenia i nie będą otwarte na nowe smaki.
Badania tego jednak nie potwierdzają, jest wręcz przeciwnie. Mleko mamy jest urozmaicone smakowo w zależności od tego, co je mama. To mleko modyfikowane ma zawsze taki sam smak. Długie karmienie piersią nie wyklucza przecież podawania dziecku innych pokarmów.

Mit 5. Nocne ssanie mleka mamy powołuje próchnicę.
A nocne ssanie mleka butelkowego jej nie powoduje? To w tym drugim przypadku jest większe zagrożenie. W mleku mamy są bowiem obecne enzymy, które działają ochronnie na szkliwo zębów dzieci. Poza tym dłuższe karmienie piersią nie oznacza wcale całonocnego ssania.

Mit 6. Mleko mamy po roku traci swoją wartość.
Tego również nie potwierdzają żadne badania. Naukowcy z Banku Mleka Kobiecego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. Ludwika Rydygiera w Toruniu dysponują nowoczesnym aparatem do badania jakości mleka. Umożliwiło im to sprawdzenie składu i wartości odżywczych mleka kobiet długo karmiących (2–3 lata) i porównać go z mlekiem kobiet karmiących noworodki donoszone i wcześniaki. Okazało się, że mleko kobiet długo karmiących wciąż jest bogate w składniki odżywcze (białka, cukry, tłuszcze). Ponadto jeśli wziąć pod uwagę to, że karmienie piersią to nie tylko podawanie pokarmu, lecz także tworzenie i podtrzymywanie więzi między mamą a dzieckiem, to tym bardziej warto karmić naturalnie tak długo, jak długo Ty i twój maluszek czujecie taką potrzebę.

Zamiast więc przejmować się przesądami i opiniami, zaufaj swojemu instynktowi. Sama wiesz przecież najlepiej, co jest dobre dla Twojego dziecka.

karmienie piersią
Fotolia
Karmienie
Karmienie piersią po polsku: bardzo zdrowe, superważne – i wciąż niepopularne
Dane o małej liczbie karmiących mam w Polsce smucą – ale nie szokują. Powiem więcej, bardziej szokowałoby mnie, gdyby ta liczba była większa. 

Fakt jest taki, że Polki karmią piersią za mało i za krótko – i właściwie trudno im się dziwić, bo karmiące mamy nie mają w Polsce praktycznie żadnego wsparcia. Jeśli chciałyby poznać korzyści z karmienia piersią – muszą szukać informacji na własną rękę, bo rzadko się zdarza, żeby w szpitalu mogły skorzystać z darmowej, rzetelnej porady laktacyjnej albo przeczytać wiarygodną broszurę o karmieniu piersią. Przed porodem jest jeszcze gorzej, bo ginekolodzy tematem karmienia piersią się nie zajmują (i być może dobrze, zważywszy na to, jak mało  niektórzy specjaliści o tym wiedzą).  –  Brakuje pomocy i wsparcia przy kryzysach laktacyjnych. Brakuje edukacji mam, które na własną rękę szukają odpowiedzi na wiele pytań, a przecież w tym pierwszym okresie po porodzie każda kobieta potrzebuje wiele wsparcia. Powinien być jej również zapewniony dostęp do wiedzy o karmieniu naturalnym – twierdzi Patrycja Sołtysik, prezes Fundacji Kraina Mlekiem i Miłością Płynąca, promującej karmienie piersią.  Karmiąca mama jest zatem praktycznie pozostawiona sama sobie. Efekt? Już w 6. tygodniu po urodzeniu dziecka piersią karmi już mniej niż 50 procent kobiet w Polsce. Po roku – zaledwie co 10. mama, tymczasem według światowych standardów przez pierwsze 6 miesięcy życia niemowlę powinno być karmione wyłącznie piersią, a następnie, zgodnie z wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia, warto zachować karmienie piersią do dwóch lat lub dłużej, jeśli tylko kobieta i dziecko tego chcą.  1-7 sierpnia – Światowy Tydzień Karmienia Piersią Początek sierpnia to dobry czas, aby głośno mówić o tym, jak wygląda – czy może lepiej – jak nie wygląda wsparcie karmiących mam: w dniach 1-7 sierpnia jest obchodzony Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Jego obchody – na szczęście z roku na rok...

karmienie piersią w miejscach publicznych
screen/You Tube
Aktualności
Karmimy piersią w miejscach publicznych - koniec z zabawą w chowanego! [WIDEO]
Restauracja, kino, park czy kościół to wszystko są miejsca gdzie masz prawo nakarmić piersią swoje dziecko. Jakieś wątpliwości? Te filmiki powinny je rozwiać!

Filmy powstały w ramach kampanii społecznej pod hasłem #konieczabawywchowanego. To najlepszy moment na taką akcję, ponieważ trwa Ogólnopolski Tydzień Karmienia Piersią. To też dobra okazja do porozmawiania na temat karmienia piersią w miejscach publicznych. Dla wszystkich niepewnych tego, jak się zachować – zarówno z perspektywy matek karmiących, jak i osób będących w ich pobliżu – powstało "Vademecum kultury karmienia piersią w miejscach publicznych dla mam i otoczenia". O karmieniu piersią bez tabu Koniec zabawy w chowanego – czas uświadomić sobie, że karmienie piersią w miejscach publicznych to część naszej codzienności! – apelują inicjatorzy akcji. Gdyż prawda jest taka, że karmienie dziecka w ten sposób nadal wzbudza dyskusję. Najwięcej kontrowersji było do tej pory wokół karmienia w restauracji. Głośna była sprawa z sopockiej restauracji , w której młoda mama chcąc nakarmić dziecko, została poproszona przez kelnera o zaprzestanie tego i udanie się w tym celu do toalety! Sprawa znalazła swój finał w sądzie, który uznał, że właściciel restauracji musi zapłacić kobiecie 2 tys. zł i przeprosić mamę. Karmienie piersią jest jedną z najbardziej naturalnych czynności związanych z opieką nad dzieckiem. Nie wzbudza kontrowersji, gdy odbywa się w domowym zaciszu lub w ukryciu. Wątpliwości, niepewność i niemiłe komentarze pojawiają się, dopiero gdy mama chce nakarmić swoje dziecko piersią w miejscu publicznym. "Jako społeczeństwo bardzo potrzebujemy vademecum, które pokazywałoby nam, na co możemy sobie pozwolić, jak powinny zachować się karmiące mamy, ale też jak powinni zachować się wszyscy ci, którzy znajdują się w takim momencie dookoła. Dzięki takiemu vademecum mamy szansę zachowywać się wobec siebie taktownie " – mówi ekspert Polskiej Akademii Protokołu i Etykiety Adam Jarczyński....

karmienie piersią
Fotolia
Karmienie
W karmieniu piersią chodzi nie tylko o mleko! A o co jeszcze? Zobacz 10 dodatkowych korzyści
Karmienie piersią zapewnia niemowlęciu (i starszemu dziecku także!) idealne pożywienie – a także dużo, dużo więcej korzyści! I nie tylko dla dziecka, bo dla jego karmiącej mamy też. O jakich korzyściach mowa? Oto lista. 

Karmienie piersią to wbrew nazwie nie tylko napełnianie brzuszka dziecka. „Służy” też wielu innym celom, z których niektóre są korzystne dla mamy, a inne dla maleństwa. Sprawdź jakim:  1. Zaspokojenie potrzeby ssania. Potrzeba ssania to dla niemowlęcia tak samo ważna potrzeba jak jedzenie czy sen. Większość dzieci zaspokaja ją właśnie podczas ssania piersią. Powie ktoś: smoczek też spełnia takie zadanie. Owszem: smoczek to świetny wynalazek, ale jednak nawet najlepszy model nie zastąpi niemowlęciu ciepłej, miękkiej i bardzo ważne: pachnącej znajomo piersi mamy.  2. Łagodzenie bólu. Udowodniono, że karmienie piersią łagodzi odczuwanie nagłego, ostrego bólu u noworodków i niemowląt - z tego powodu warto przystawiać dziecko do piersi np. tuż po pobraniu krwi albo po szczepieniach (pisała o tym dr med. Hanna Czajka na stronie: Medycyna praktyczna ).  3. Zdrowie malucha Wiedziałyście, że karmienie piersią zapobiega zapaleniu ucha u dzieci poniżej pierwszego roku życia? To fakt, który potwierdzają świeżutkie badania, opublikowane w najnowszym numerze "Pediatrics", prestiżowego pisma dla pediatrów. Więcej o wpływie karmienia piersią na zdrowie dziecka przeczytasz tutaj. 4. Odprężenie. Niemowlę nie ma łatwego życia. Chociaż na pozór tylko je i śpi, to w rzeczywistości codziennie mierzy się z wieloma stresami, zupełnie nowymi dla niego. Karmienie pomaga mu się odprężyć – widać to gołym okiem. Podczas ssania rozluźniają się rączki i nóżki dziecka, otwierają piąstki… To świadczy o tym, że maluch czuje się bezpiecznie i spokojnie.  5. Usypianie. Na pewno już słyszałyście o tym, że nocą skład mleka matki się odrobinę zmienia. Wzrasta w nim poziom nienasyconych kwasów tłuszczowych, ważnych dla rozwoju mózgu, ale co ciekawe – rośnie też poziom melatoniny, czyli...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz