Przejście z karmienia piersią na mleko modyfikowane – jak to zrobić krok po kroku podpowiada położna
Decyzja o rezygnacji z karmienia piersią i przejściu na mleko modyfikowane może wynikać z przyczyn zdrowotnych lub indywidualnych. Jak proces ten wygląda w praktyce? Odpowiedzi udziela Agnieszka Kacalak, położna.
Ze względu na swój wyjątkowy skład mleko matki jest niedoścignionym wzorem pokarmu dla rozwijającego się organizmu dziecka. Właśnie dlatego eksperci zalecają, aby kobieta karmiła wyłącznie piersią przez 6 pierwszych miesięcy życia niemowlęcia i kontynuowała karmienie nawet do ok. 2 roku życia dziecka lub dłużej, przy jednoczesnym rozszerzaniu jego diety. Bywa jednak, że mama nie może lub nie chce kontynuować karmienia piersią. Rozpoczęcie karmienia mlekiem następnym może być spowodowane przyczynami zdrowotnymi lub indywidualną decyzją. Jak powinien wyglądać ten proces – jak to zrobić w praktyce? Jak się do tego przygotować i z kim się skonsultować? Porad w tym temacie udzielił ekspert bebiprogram.pl, położna Agnieszka Kacalak.
„Złoty standard” żywienia niemowląt
Karmienie piersią jest najbardziej optymalnym sposobem żywienia noworodków i niemowląt. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca wyłączne karmienie piersią przez 6 pierwszych miesięcy życia, a następnie jego kontynuację przy jednoczesnym rozszerzaniu diety dziecka. Nie określono kiedy mama powinna przestać karmić swoje dziecko piersią, jest to uzależnione od jej preferencji, stanu zdrowia, warunków środowiskowych oraz rozwoju i potrzeb dziecka. Karmienie mlekiem kobiecym zapewnia dziecku nie tylko idealnie dostosowany do jego potrzeb skład pokarmu, ale pełni także funkcję ochronną przed chorobami i alergiami. W skład mleka mamy wchodzą m.in.:
- woda, białka, tłuszcze, węglowodany, witaminy, składniki mineralne, enzymy, (w okresie wyłącznego karmienia piersią nie ma potrzeby dopajania dziecka),
- czynniki przeciwinfekcyjne i immunomodulujące: immunoglobulina sekrecyjna (SIgA), nukleotydy, oligosacharydy, glikany, cytokiny, komórki krwi, komórki macierzyste.
Zdarzają się sytuacje, kiedy karmienie piersią przestaje być możliwe – choćby choroba mamy, konieczność wprowadzenia niektórych leków czy też powrót do pracy. Decyzję o rozpoczęciu żywienia dziecka mlekiem modyfikowanym zawsze najlepiej podjąć po konsultacji z lekarzem pediatrą.
Jakie mleko modyfikowane po roku - sprawdź opinie rodziców!
Przejście z karmienia mlekiem mamy na mleko następne
Proces odstawiania dziecka od piersi należy dokładnie przemyśleć i starannie się do niego przygotować. Poza pojedynczymi skrajnymi sytuacjami, kiedy niemowlę natychmiast musi być karmione mlekiem następnym, warto ten proces rozciągnąć w czasie, aby oboje – mama i maluch – mogli przejść przez niego łagodnie. Proces ten powinien rozpocząć się od wyboru i zakupów niezbędnych akcesoriów: butelek, smoczków, podgrzewacza i sterylizatora do butelek oraz – co najważniejsze – wyboru mleka modyfikowanego.
Mleko kobiece jest niedoścignionym wzorem i nie udało się dotąd odtworzyć wszystkich jego składników. Dlatego wybierając mleko następne, najlepiej zdecydować się takie, które jest inspirowane pokarmem kobiecym, a jego skład został opracowany przez ekspertów – na podstawie najnowszej wiedzy i badań nad składem pokarmu matki. Należy także zwrócić uwagę na oznakowanie wieku na produkcie.
Proces przechodzenia z karmienia piersią na karmienie butelką nie zawsze jest łatwy. Niektóre dzieci przyzwyczajone są do bliskości mamy, poczucia bezpieczeństwa przy piersi – odmawiają ssania butelki z nieznanym smakiem.
Na początku warto do butelki wlać swój odciągnięty pokarm i w ten sposób zachęcić dziecko do ssania. Dobrym pomysłem jest także zamiana ról – warto, aby to tata, babcia lub niania karmili niemowlę butelką z odciągniętym pokarmem mamy. Dobrze także unikać miejsc związanych z karmieniem piersią (np. fotela, w którym dziecko było karmione), aby dziecko zrozumiało, że wprowadzamy inne rytuały. Kiedy przyzwyczai się ono do mleka mamy podawanego przez butelkę, nadchodzi czas na wprowadzanie mleka modyfikowanego, ale robimy to także stopniowo. Zaczynamy od wprowadzania małych ilości mleka, które dolewamy do pokarmu mamy. Proces ten będzie trwał kilka dni, stopniowo mleko mamy będziemy zastępować coraz większą ilością mleka modyfikowanego, tak by niemowlę mogło przyzwyczaić się do nowego smaku.
Bardzo ważne jest także, aby odpowiednio dbać o piersi mamy, żeby nie dopuścić do powstania zastojów czy stanu zapalnego. W przypadku pojawiających się trudności warto zwrócić się o pomoc do konsultantów laktacyjnych czy położnej, którzy są ekspertami w dziedzinie karmienia.