Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
mleko dla dziecka
Fotolia
Karmienie

Jak przygotować mleko, by nie było w nim... bakterii

Mleko to świetna pożywka dla bakterii, a układ pokarmowy dziecka jest na nie bardzo wrażliwy. Źle przygotowana mieszanka może stać się przyczyną zatrucia pokarmowego. Jak więc wybrać butelkę i jak przygotować mleko dla dziecka? Jak podgrzać mleko, gdy dziecko od razu go nie wypiło?

Jeśli karmisz dziecko mlekiem z butelki musisz nie tylko wybrać dobre mleko dla dziecka: modyfikowane (lub mieszankę leczniczą). Ważne jest też, by dobrze wybrać butelkę do karmienia. A potem musisz przygotować mieszankę, by była taka, jak mleko mamy: zdrowa i pełna wartości. 

Dobrze wybierz butelkę i smoczek do karmienia

Butelka do karmienia musi być przede wszystkim łatwa do mycia. Resztki mleka często pozostają w zakamarkach butelki, dlatego dobra butelka do mleka dla niemowląt to taka, którą będzie ci łatwo umyć (szczotką do mycia). Zwróć uwagę, czy butelka ma wyraźną podziałkę (będziesz wiedziała, ile dziecko zjadło).

Wybierając smoczek, zwróć uwagę, był miękki i dość szeroki. Ważna jest też ilość i wielkość dziurek (pokarm nie powinien wypływać zbyt szybko ani za wolno). 

 

 

Jak przygotować mieszankę

Mleko przygotowuj tuż przed podaniem go dziecku.

1. Zanim zaczniesz przygotowywać mieszankę, umyj ręce mydłem.
2. Wysterylizuj butelkę i smoczek (możesz użyć sterylizatora lub wysterylizować butelkę we wrzącej wodzie). Jeśli zrobiłaś to już wcześniej, sparz butelkę i smoczek wrzątkiem.
3. Zagotuj wodę (najlepsza jest butelkowana, niskozmineralizowana). Dobrze, jeśli ma na opakowaniu atest Instytutu Matki i Dziecka. 
4. Wodę wlej do butelki i ostudź do temperatury ok. 36 stopni Celsjusza. Sprawdź na opakowaniu mleka, ile wody powinnaś wlać, w zaleźności od wieku dziecka. 
5. Na opakowaniu mleka przeczytaj, jak je należy rozcieńczać.
6. Miarką dołączoną do opakowania dosyp do wody mleko w proszku. Nie zmniejszaj ani nie zwiększaj ilości dodawanego do wody proszku.
7. Sprawdź temperaturę mleka, wylewając kilka kropli na przegub dłoni. Powinny sprawiać wrażenie ciepła, ale nie parzyć.
8. Podaj mleko dziecku. Niedopite przez dziecko resztki mleka wylej.
9. Umyj butelkę z resztek mleka. 

 

 

 

Jak podgrzewać mieszankę dla dziecka

Najlepiej przygotować mleko tuż przed nakarmieniem dziecka. Może się jednak zdarzyć, że przygotujesz mleko, a dziecko nie będzie chciało go wypić. Wstaw wtedy butelkę do lodówki (maksymalnie na kilka godzin).

Przed podaniem dziecku podgrzej mleko. Możesz to zrobić w strumieniu ciepłej wody z kranu, w garnku w kąpieli wodnej lub w elektrycznym podgrzewaczu.

Zawsze przed podaniem dziecku mleka sprawdź, czy nie jest za gorące lub zbyt chłodne, upuszczając kroplę mleka na wewnętrznej stronie nadgarstka lub w zgięciu łokcia. Mleko powinno mieć temperaturę ciała: być niemal nieodczuwalne na skórze.

Wieczorem, a także po nocnych karmieniach warto przeczyścić dziąsła dziecka wacikiem zmoczonym w chłodnej wodzie, by chronić dziecko przed próchnicą butelkową. 

 

 

 

 

Kawa w ciąży: czy można ją pić i czy jest bezpieczna? Skutki przyjmowania kofeiny w ciąży

butelka do mleka
Panthermedia
Karmienie
Jak karmić butelką: 10 ważnych rad
Jak przygotować mleko dla niemowlęcia, jak wybrać butelkę, smoczek, skąd wiedzieć, czy dziecko jest głodne: nasz ekspert wyjaśnia.

Jeśli masz trudności z karmieniem dziecka piersią, zanim zdecydujesz się na odstawienie dziecka od piersi i podanie mu sztucznego mleka, poradź się doświadczonej osoby – położnej, doradcy laktacyjnego. Jeśli jednak zdecydujesz się na podanie dziecku mleka modyfikowanego, nie traktuj tego jak porażki – nowoczesne mieszanki są doskonałej jakości: twoje dziecko będzie rozwijać się zdrowo. 1. Wybierz dla noworodka odpowiedni smoczek i butelkę Najlepszy jest tzw. smoczek anatomiczny, przypominający kształtem brodawkę, co ułatwia dziecku uchwycenie go. Dla noworodków polecane są smoczki o tzw. wolnym przepływie. Chodzi o to, by mleko z butelki nie wypływało zbyt szybko, gdyż dziecko może się zakrztusić. Smoczek powinien mieć też odpowietrzacz, by dziecko nie połykało zbyt dużo powietrza. Jeśli niemowlę często miewa kolki, kup specjalną profilowaną butelkę. 2. Dla noworodka używaj wody dobrej jakości Do przygotowania mleka najlepiej używać wody butelkowanej, atestowanej. Powinna być niskozmineralizowana. Układ wydalniczy niemowlęcia jest bowiem jeszcze niedojrzały, nerki nie są w stanie przefiltrować zbyt dużej ilości związków mineralnych. Możesz też używać wody oligoceńskiej (ale powinna być przechowywana w małych buteleczkach w lodówce, najwyżej przez jeden dzień, gdyż inaczej bardzo szybko namnażają się w niej chorobotwórcze bakterie). Jeśli chodzi o wodę z kranu, to wszystko zależy od stanu wody i sieci wodociągowej: warto o to zapytać a najbliższej stacji sanepidu. Wodę powinnaś gotować przez 2–3 minuty. 3. Nie zagęszczaj i nie rozcieńczaj mieszanki dla noworodka Skład mleka modyfikowanego jest przygotowywany tak, by jak najbardziej przypominał skład kobiecego pokarmu. Dlatego trzeba je sporządzać zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Wsypuj dokładnie tyle mlecznego proszku, ile zaleca producent. Często rodzice niejadków wsypują...

Nestle mamabezporownania
Adobe Stock
Karmienie
To powinnaś wiedzieć o karmieniu butelką [9 porad]
Mleko mamy to najlepszy i najbardziej cenny dla dziecka pokarm. Czasem jednak – z różnych powodów – po konsultacji lekarskiej może się zdarzyć, że będziesz musiała sięgnąć po mieszankę i butelkę. Co wtedy? Podpowiadamy, o czym należy pamiętać!

Karmienie piersią jest najlepszym sposobem żywienia niemowląt. Pokarm kobiecy zawiera wszystkie najważniejsze składniki odżywcze. Poza tym, jeśli do tej pory karmiłaś malucha tylko i wyłącznie piersią, sama doskonale wiesz, jaka to wygoda – nie trzeba podgrzewać mleka, sterylizować butelek ani smoczków. To także gwarancja idealnego składu pokarmu. Jeśli jednak na horyzoncie pojawia się butelka – podpowiadamy, co musisz wiedzieć, aby również spać spokojnie! 1. Wybór butelki Na rynku dostępnych jest wiele modeli o różnych kształtach i pojemnościach . W pierwszej kolejności jednak zastanów się, czy wolisz postawić na szklane (łatwiej je utrzymać w czystości i są trwalsze) czy może plastikowe (te z kolei są lżejsze i nietłukące). Dziecko powyżej 6. miesiąca życia zjadać powinno jednorazowo około 180 ml mleka, dlatego najwygodniejszym rozwiązaniem będzie butelka o pojemności 250 ml. Nieodłącznym elementem butelki jest smoczek. Mamy do wyboru smoczki w różnych kształtach , między innymi te z okrągłą główką pozwalającą regulować wlot powietrza (zapobiegają atakom kolki) oraz anatomiczne, przypominające kształtem brodawkę sutkową – umocowane na szerokiej podstawie. Kluczem jest dopasowanie smoczka do kształtu jamy ustnej dziecka, jego aktualnych potrzeb (np. smoczki antykolkowe czy ortodontyczne) oraz wieku – w zależności od tego zmienia się ilość dziurek, a co za tym idzie – tempo przepływu mleka. Pamiętaj również, że do wyboru są smoczki kauczukowe oraz silikonowe . Te pierwsze (w odcieniu bardziej brązowe) są bardziej elastyczne, jednak szybciej się zużywają. Drugie (bezbarwne) są nieco bardziej trwałe i twardsze – lepiej sprawdzą się przy karmieniu mieszanym, gdyż maluch ssąc wkłada to więcej wysiłku, podobnie jak przy piersi mamy. 2. Rodzaj mieszanki Zanim sięgniesz po mleko modyfikowane, skonsultuj swój wybór z...

wyparzanie butelek
Adobe Stock
Karmienie
Wyparzanie butelek – czy jest konieczne i do kiedy trzeba sterylizować butelki?
Wyparzanie butelek ma na celu wyjałowienie ich, czyli pozbycie się bakterii, które mogłyby zaszkodzić dziecku. Ten sam cel można osiągnąć za pomocą sterylizatora do butelek. Skuteczne wyparzanie jest szczególnie ważne w przypadku noworodków karmionych z butelki. Sprawdź, jak często sterylizować butelki i do kiedy trzeba to robić.

Mycie i wyparzanie butelek to bardzo ważny element higieny noworodka i małego niemowlaka. Pozostałości pokarmu stanowią doskonałą pożywkę dla bakterii, które po przedostaniu się do układu pokarmowego dziecka mogą mu zaszkodzić, wywołując dolegliwości sprzyjające odwodnieniu dziecka . Dlatego dokładne wyparzanie butelek i smoczków, albo poddawanie ich sterylizacji, powinny wejść w nawyk każdej młodej mamie, która podjęła decyzję o karmieniu (lub dokarmianiu) dziecka butelką. Spis treści: Wyparzanie butelek: do kiedy trzeba to robić? Jak wyparzyć butelkę dla noworodka Jak często sterylizować butelki niemowlaka Jak myć butelki noworodka Wyparzanie butelek: do kiedy trzeba to robić? Do kiedy wyparzać butelki? Ogólne zalecenia mówią o tym, aby butelki i smoczki wyparzać do czasu, aż dziecko ukończy 6 miesiąc życia . Jednak granicę tę trzeba traktować orientacyjnie. Jeśli dziecko ma osłabiony układ odpornościowy, cierpi na skłonność do biegunek, ma wrażliwy układ pokarmowy, często ma zmiany w jamie ustnej, wyparzanie butelek trzeba przeciągnąć do czasu, aż dziecko skończy rok. Z kolei, kiedy niemowlę raczkuje albo pełza po podłodze i pcha wszystko do buzi, wyparzanie butelek lub ich sterylizacja mijają się z celem, bo maluch i tak ma kontakt z wieloma drobnoustrojami. Dobrym pomysłem jest też skonsultowanie się z pediatrą i zasięgnięcie jego opinii w tej sprawie. Jak wyparzyć butelkę dla noworodka Po zakupie, ale przed pierwszym użyciem butelkę i smoczek trzeba wygotować przez 10-15 minut. Później, za każdym razem przed użyciem, wystarczy wyparzyć butelkę w czystym garnku, zalewając ją wrzątkiem. Dla większej pewności można wyparzyć butelkę gotując ją 3-5 minut.  Do skutecznego pozbywania się bakterii służą też sterylizatory różnego rodzaju: parowe, elektryczne, z funkcją gotowania na parze albo takie do...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak