butelka, smoczek
Karmienie

Jaki wybrać smoczek

Nawet jeśli karmisz piersią, butelkowy smoczek może ci się przydać. Jak poznać taki, który polubi dziecko i który jednocześnie nie zniechęci malca do ssania piersi? Oto nasze podpowiedzi.

Pierwsza sytuacja: musisz wyjść do lekarza, fryzjera, załatwić jakąś sprawę. I nie możesz zabrać ze sobą maleństwa, by je karmić. Zostawiasz babci (tacie, opiekunce) przyszykowaną butelkę mleczka. Ale gdy przychodzi godzina karmienia, maluszek wcale nie chce pić przez smoczek, wypluwa go, gryzie. A potem płacze, bo przecież jest strasznie głodny. Czyżby nie umiał ssać? Już nigdy nie będziesz go mogła zostawić w domu pod czyjąś opieką? Nie ma sposobu, by polubił smoczek? Druga sytuacja: masz za mało pokarmu i lekarz zalecił ci dokarmianie dzidziusia mieszanką. Czy są jakieś sposoby, by malec pił mleczko i z piersi, i z butelki? Na szczęście tak!

Karmić nowocześnie
Jeśli tylko wyjątkowo tata będzie malca dokarmiać, może się nauczyć robić to łyżeczką, strzykawką lub kubeczkiem. Babci czy opiekunce tych metod nie polecamy. Instrukcja, jak karmić, jest właśnie dla taty.
Uwaga: maleństwo musi być w pozycji półsiedzącej, z główką nieco wyżej niż reszta ciała. Podtrzymuj mu plecki i główkę, by nie opadała w dół ani nie odchylała się do tyłu (inaczej dziecko mogłoby się zachłysnąć mlekiem).
→ Małą łyżeczką. Malec będzie z niej ssać. Ustaw ją prostopadle do buzi dziecka i oprzyj o dolną wargę. Nie wlewaj mleka do buzi malca, bo może się krztusić.
→ Strzykawką. Oczywiście bez igły! Umyj ręce. Dotknij ust dziecka opuszką palca: raz górnej, raz dolnej wargi. Gdy otworzy buzię i położy język na wargach, daj mu do ssania swój palec. Potem delikatnie wsuń maluszkowi do buzi końcówkę strzykawki i powoli przyciskaj jej tłok.
→ Kubeczek. Najlepszy będzie taki ze specjalnie wyprofilowanym brzegiem. Nie nakłada się na niego żadnego smoczka (patrz ramka obok). Przytknij kubeczek do dolnej wargi maleństwa. Kiedy otworzy buzię, oprzyj kubeczek na dolnej wardze i lekko go ściśnij, by podpłynęło mleko. Dziecko będzie je powoli ssało. Ale nie wlewaj mu go wprost do buzi!
Sposoby „niesmoczkowe” mają wielką zaletę – nie zaburzają naturalnego sposobu ssania piersi. Ale mają też wady, bo wymagają czasu, umiejętności i cierpliwości. Dlatego jeśli maluszek na dłużej zostaje z babcią lub opiekunką, to jednak praktyczniej będzie kupić butelkę i naprawdę dobry smoczek.

Jaki smoczek dla niemowlaka - sprawdź opinie

Fizjologiczny smoczek
Jeśli ma zastąpić pierś, powinien być do niej podobny. To znaczy przypominać ją kształtem. Przyjrzyj się smoczkom w sklepie – łatwo zauważysz te, które wyglądają podobnie jak twoja pierś. Są
u podstawy szerokie (tzw. szerokoodpływowe). Końcówka zaś, przez którą dziecko ssie mleko, musi się zwężać i przypominać brodawkę. Smoczek nie powinien być profilowany, to znaczy w pewnych miejscach węższy, zaś w innych szerszy, bo tak przecież pierś nie wygląda. Chudy, profilowany smoczek może zbyt głęboko wchodzić dziecku do buzi podczas ssania. Jeśli tak się stanie, maluszek będzie się nim dławić i krztusić. Wtedy już nie ssie, tylko połyka szybko wypływające mleko.

Twardy smoczek
Dobry smoczek powinien być raczej twardy po to, by dziecko musiało się trochę „napracować” przy ssaniu. Dlatego właśnie, jeśli karmisz maluszka piersią, to wybieraj smoczki silikonowe (czyli te bezbarwne, przezroczyste). Zwróć też uwagę, by silikon nie był zbyt miękki. Smoczki kauczukowe, inaczej nazywane lateksowymi (to te jasnobrązowe), są bardziej miękkie. Właściwie nie trzeba ich mocno ssać. Dlatego dziecko na początku bywa często lekko zdezorientowane i, zamiast ssać, gryzie smoczek. Może się też trochę nim „rozleniwić”. Później nie będzie mu się chciało wypijać mleka z piersi, co jest jednak dość pracochłonną sztuką.

Dynamiczny smoczek
Co to znaczy? To, że podczas ssania powinien się zachowywać podobnie jak pierś. Gdy malec wymasowuje z niej pokarm, to jednocześnie lekko wciąga brodawkę w głąb buzi. Kiedy zaś zwalnia nacisk, brodawka szybko powraca do swojego poprzedniego położenia. Są już smoczki, które naśladują ten właśnie sposób zachowania piersi: wyciągają się w trakcie ssania, a potem wracają do poprzedniej pozycji. Dzięki temu dziecko rzeczywiście wykonuje podobne ruchy buzią i językiem, jak przy piersi. Na etykiecie takiego smoczka przeczytasz, że jest on właśnie „dynamiczny”.

Smoczek z małą dziurką
Dla noworodka i niemowlęcia w pierwszych trzech miesiącach wybieraj smoczki z jedną dziurką (lub kilkoma malutkimi). Są one nazywane wolnymi, czyli slow (oznacza się je też cyframi 0 lub 1). Dopiero gdy malec skończy cztery miesiące, możesz je zmienić na takie z większą dziurką.

Dobra pozycja do karmienia
Smoczek to nie wszystko. Równie ważna jest pozycja, w jakiej malec je. Powinna być podobna do tej, w której normalnie ssie pierś. Trzeba więc maleństwo przytulić, jedną ręką przytrzymać mu główkę i plecki. Główka musi być nieco wyżej niż reszta ciała, nieodchylona ani w przód, ani do tyłu. W drugiej ręce trzeba trzymać butelkę i ustawić ją prostopadle do buzi dziecka (nie unosić do góry). I śmiało podać mleko!
 

mtj_dopisek.gif

 

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
dekoracje świąteczne, śnieżynka
Święta i uroczystości
Śnieżynki z papieru – 7 wzorów do wycinania
Agnieszka Szumigaj
wierszyk o Mikołaju
Święta i uroczystości
Wierszyk o Mikołaju –​ krótkie, łatwe i śmieszne propozycje
Ewa Janczak-Cwil
Prezent dla 5-latka
Święta i uroczystości
Prezent dla 5-latka: pomysły na prezent dla pięcioletniego chłopca (sportowy, edukacyjny, tani)
Agnieszka Majchrzak
Przysłowia o nauce
Cytaty i przysłowia
Mądre przysłowia o nauce i wiedzy – 40 motywujących sentencji
Joanna Lechowicz
chłopiec, dziecko, krzyk, złość
Wychowanie
Agresywne dziecko w przedszkolu: co robić, gdzie zgłosić?
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
życzenia urodzinowe dla córki
Święta i uroczystości
Życzenia urodzinowe dla córki: piękne, wzruszające, mądre, od mamy i od taty
Joanna Biegaj
Szkoła w Chmurze: kto może z niej skorzystać?
Edukacja
Szkoła w Chmurze: na czym polega, czy jest legalna i kto może z niej skorzystać?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
dziecko ciągle choruje
Zdrowie
Dziecko ciągle choruje: nawracające zapalenie oskrzeli i infekcje gardła [CO ROBIĆ?]
Magdalena Drab
Pełne szpitale RSV
Aktualności
Lekarz mówi wprost: dziecko z RSV i z dusznością umrze, jeśli nie trafi do szpitala
Ewa Janczak-Cwil
wpływ telewizji na rozwój dziecka
Wychowanie
Wpływ telewizji na rozwój dziecka – negatywne i pozytywne skutki oglądania telewizji
Aneta Grinberg
Alimenty z funduszu
Prawo i finanse
Alimenty z funduszu: co trzeba zrobić, żeby otrzymać pieniądze? Nowe przepisy
Agnieszka Majchrzak
Przedszkolaki powinny się bawić, a nie ciągle uczyć
Edukacja
Przedszkolaki coraz częściej potrafią czytać i pisać, ale mają zaburzenia sensoryczne. Gdzie tkwi błąd?
Milena Oszczepalińska
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
morfologia u dzieci
Zdrowie
Morfologia u dzieci – jak czytać wyniki krwi [NORMY]
Ewa Janczak-Cwil
jak odpieluchować dziecko
Pielęgnacja
Odpieluchowanie dziecka: kiedy i jak to zrobić? Sprawdzone sposoby
Małgorzata Wódz
znieczulenie podpajęczynówkowe
Poród naturalny
Znieczulenie podpajęczynówkowe najczęściej stosowane podczas cesarskiego cięcia [zalety i wady]
Agnieszka Majchrzak

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA