Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Fotolia
Karmienie

Wiemy, jak wybrać najlepsze mleko dla alergika

Dla alergika najlepsze jest mleko mamy lub specjalistyczna mieszanka, gdy nie karmisz go piersią. Jeśli wybierzesz dobrą mieszankę, dziecko ma szansę wyleczyć się z alergii.
dr Grażyna Miksa
dr Grażnyna Miksa
Konsultacja merytoryczna

Gdy rodzice lub rodzeństwo dziecka mają alergię, a mama nie karmi piersią, lekarz zaleca podawanie tzw. mleka hypoalergicznego (HA).  Białko zostało tu częściowo zhydrolizowane, czyli rozbite na mniejsze cząstki, dzięki czemu w mniejszym stopniu powoduje one uczulenie. Mleka HA można też podawać przez cały pierwszy rok życia, a nawet dłużej. Kupuje się je w sklepie lub w aptece ale bez recepty.

Mleko modyfikowane dla alergików - sprawdź opinie rodziców!

Dieta czy lek

Jeśli lekarz podejrzewa alergię, zaleci dziecku specjalistyczną mieszankę o wysokim stopniu hydrolizy. Po 2-3 tygodniach stosowania takiej diety powinna być już widoczna poprawa: to znak, że dietę warto nadal stosować. Jeśli poprawy nie ma, być może przyczyna problemów dziecka jest zupełnie inna.
Jeśli lekarz potwierdzi alergię, dziecko musi pić specjalistyczną mieszankę co najmniej do końca pierwszego roku życia. Dzięki temu błona śluzowa przewodu pokarmowego ma szansę dojrzeć, dzięki czemu dziecko może wyleczyć się z alergii. Dlatego "mleka" zaleconego przez lekarza nie można traktować tylko jak jedzenie, ale też jak lek.

Rodzaje mieszanek dla alergików

Są dwa rodzaje mieszanek o wysokim stopniu hydrolizy, w zależności od rodzaju białka, które zostało rozbite na mniejsze cząstki.
Są to mieszanki:

  • serwatkowe (Bebilon Pepti),
  • kazeinowe (Nutramigen, Pregestimil – hydrolizat kazeiny z dodatkiem tłuszczów MCT)).

Nutramigen dodatkowo nie zawiera laktozy (cukru mlecznego): dlatego nie jest tak słodki jak mleko modyfikowane czy mieszanki serwatkowe. Jest on polecany dzieciom, które oprócz alergii na mleko mają też nietolerancję laktozy, zespół zaburzeń wchłaniania.
Rodzaj mieszanki leczniczej, którą lekarz zaleca dziecku, zależy od objawów, jakie ma dziecko. Jeśli są to tylko wysypki na skórze, jako pierwszy raczej zaproponuje Bebilon Pepti. Jeśli dziecko ma głównie objawy żołądkowo-jelitowe, to można przypuszczać, że alergii towarzyszy nietolerancja cukru mlecznego, czyli laktozy. Dlatego podaje się preparat, który go nie zawiera, czyli Nutramigen.
Zdarza się też, że dziecko uczula się także na stosowany hydrolizat białek mleka krowiego. Konieczne jest wówczas podawanie tzw. mieszanek elementarnych, zawierające syntetyczne aminokwasy (Neocate, Nutramigen Puramino).
Czytaj też: Czy dziecko ma alergię na mleko? Sprawdź!

Ważne probiotyki

Niedawno pojawiły się badania świadczące o tym, że dzieci, które piły Nutramigen wzbogacony specjalnym szczepem bakterii probiotycznych LGG szybciej wyrastały z alergii pokarmowej niż dzieci, które piły innego rodzaju mleka.
Badania przeprowadzano we Włoszech. Badania wykazały, że dzieci, które dostawały hydrolizat kazeiny wzbogacony bakteriami probiotycznymi, szybciej nabywały tolerancji na białko mleka krowiego, niż dzieci pijące inne mieszanki mlekozastępcze, w tym hydrolizat kazeiny bez probiotyków.
Czytaj też: Lista produktów zakazanych dla dzieci z alergią na mleko

Co pyli w czerwcu? Lista uczulających pyłków

Karmienie
Uczulenie
Jeśli lekarz podejrzewa u malca alergię, zaleci podawanie mieszanki leczniczej.

Jeśli lekarz podejrzewa u malca alergię, zaleci podawanie mieszanki leczniczej. Jeśli lekarz podejrzewa u malca alergię, zaleci podawanie mieszanki leczniczej, której bazą jest co prawda białko mleka krowiego, ale „poszatkowane” na bardzo małe cząsteczki, które nie powinny uczulać (np. Nutramigen, Bebilon Pepti 1, 2). Bardzo rzadko, jednak zdarza się,że i takie mleko powoduje uczulenie. Pediatra może wówczas zalecić preparat jeszcze mocniej przetworzony, w którym białko zostało rozbite do najprostszych cząsteczek – aminokwasów (Bebilon Amino). Jeśli dziecko ma więcej niż pół roku, lekarz czasem przepisuje mieszankę sojową (nie ma w niej w ogóle białek mleka). Pamiętaj, że chociaż niektóre z mieszanek sojowych są sprzedawane bez recepty, nie powinno się ich podawać maluchowi na własną rękę. Powód: dziecko z alergią na mleko często uczula się również na soję.

niemowlę
Fotolia
Zdrowie
Prof. Maciej Kaczmarski: jak rozpoznać i leczyć alergię pokarmową
Dziecko ma bóle brzucha, kolki, wysypkę, często ulewa... ale czy przyczyną jest niedojrzałość układu pokarmowego, czy alergia? Jak sprawdzić, czy dziecko ma alergię pokarmową i jak ją skutecznie leczyć?

Dziecko sprawdzić, czy przyczyną kolki , bólów brzucha, wysypki , częstego ulewania jest na pewno to, że dziecko jest uczulone na krowie mleko, wyjaśnia prof. Maciej Kaczmarski , pediatra i alergolog. Jakie objawy u niemowlęcia mogą świadczyć o alergii pokarmowej? Najczęściej dotyczą nie tylko jednego narządu. Zwykle są to problemy skórne: atopowe zapalenie skóry , wysypki alergiczne, pokrzywka . Często dołączają też objawy ze strony przewodu pokarmowego: uporczywe kolki, biegunki z dodatkiem śluzu albo nawet krwi. Dziecko może mieć też objawy refluksu żołądkowo-przełykowego : drażliwość, niepokój, uporczywe ulewanie pokarmu. Objawy alergii pokarmowej mogą też dotyczyć układu oddechowego : są to obturacyjne zmiany w oskrzelach. W wyjątkowych przypadkach po wypiciu przez dziecko mleka mogą nawet pojawić się reakcje wstrząsu anafilaktycznego : dziecko gwałtownie blednie, sinieje, słabnie, czasem może stracić przytomność. Mogą też rozwinąć się objawy niewydolności oddechowej, krążeniowej – to objawy zagrażające życiu. Sprawdź koniecznie: Test dla mamy: sprawdź, czy dziecko ma alergię Jak można zdiagnozować alergię pokarmową u niemowlęcia? Złożoność mechanizmów, jakie prowadzą do pojawienia się objawów alergii, powoduje, że nie ma jednego uniwersalnego i prostego testu diagnostycznego dotyczącego alergii pokarmowej – i takiego testu nigdy nie będzie. Możemy tylko zdiagnozować alergie pokarmowe tzw. IgE-zależne, polegające na tym, że gdy organizm zetknie się z alergenem, produkuje przeciwciała w klasie IgE. Dzięki badaniu krwi oraz testom skórnym możemy sprawdzić tę formę alergii. Jeśli testy nie potwierdzą alergii, to znaczy, że niemowlę nie ma alergii pokarmowej?   Niekoniecznie. Testem rozstrzygającym, czy dziecko ma alergię, czy nie, jest tzw. test eliminacji i prowokacji . Polega on na tym, że próbujemy na...

alergia
Fotolia
Zdrowie
Mamy dobrą wiadomość dla rodziców alergików
Od lipca rodzice niemowląt, które mają alergię na białko mleka krowiego, będą płacić mniej za antyalergiczną mieszankę dla niemowląt, po której dzieci najszybciej wyrastają z alergii.

Najlepszym sposobem karmienia niemowlęcia, które ma alergię na białko mleka krowiego , jest karmienie piersią. Jeśli nie jest to możliwe, konieczne jest podawanie dziecku mieszanek antyalergicznych : tzw. hydrolizatów mleka krowiego. Białko mleka krowiego zostało w nich odpowiednio zhydrolizowane (rozbite) na mniejsze cząstki. Alergolodzy mają nadzieję, że małe cząsteczki białka pomagają organizmowi dziecka rozpoznawać mleko krowie jako nieszkodliwe, dzięki czemu dziecko wykształca tolerancję na mleko krowie i "wyrasta" z alergii. Jak wybrać mieszankę dla alergika Jeśli dziecko nie jest karmione piersią, lekarz dobiera dla niego preparat mlekozastępczy , biorąc pod uwagę objawy, które ma dziecko. Jeśli objawami alergii są głównie ulewania , kolki, biegunki, to można przypuszczać, że alergii towarzyszy nietolerancja laktozy (cukru mlecznego). W takim przypadku podaje się dziecku Nutramigen – preparat mlekozastępczy - hydrolizat kazeiny, który nie zawiera cukru mlecznego. Jeśli dziecko ma głównie problemy skórne , lekarz może zadecydować o podaniu hydrolizatów białek serwatkowych (Bebilonu pepti), czyli preparatów z obniżoną zawartością cukru mlecznego. Mieszanki dla alergików z probiotykami Niedawno pojawiły się badania świadczące o tym, że dzieci, które były otrzymywały Nutramigen, do którego dodano szczep bakterii probiotycznych LGG szybciej wyrastały z alergii pokarmowej niż te, które piły inne mieszanki dla alergików. Przewód pokarmowy jest naturalną barierą przeciw alergenom pokarmowym i bakteriom. Jednak u dzieci, które mają alergię na mleko krowie, ta bariera może być osłabiona. To może być jednym z powodów, dlaczego niemowlę ma alergię pokarmową. Dodanie do mieszanki dla alergików bakterii probiotycznych może sprzyjać powstaniu zdrowej flory bakteryjnej, która pomaga  dziecku wzmacniać barierę jelitową. Z badań...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak