Jeśli noworodek ma żółtaczkę fizjologiczną, spokojnie można – a nawet wskazane jest – karmić je piersią. Oto najważniejsze zasady na ten czas:

Reklama

1. Często przystawiaj dziecko do piersi.

Prawidłowe karmienie chroni noworodki przed nasilaniem się żółtaczki. Wbrew obiegowym opiniom żółtaczka fizjologiczna nie jest przeciwwskazaniem, a wręcz jest wskazaniem do karmienia piersią.

2. Budź niemowlę na karmienie.

Dzieci z żółtaczką często są senne, apatyczne, nie budzą się z głodu, dlatego w ich przypadku karmienie na żądanie nie sprawdza się. Jeżeli maleństwo je rzadziej niż co trzy godziny, trzeba je rozbudzić (zmienić pieluszkę, ponosić chwilę, pogadać) i nakarmić, nawet jeśli się nie domaga się jedzenia. Energia z pokarmu pozwoli organizmowi maleństwa uporać się z żółtaczką.

3. Dokarmiaj, jeśli trzeba.

Jeśli lekarz stwierdzi, że wskazane jest dodatkowe podawanie pokarmu – dokarmiaj dziecko swoim odciągniętym mlekiem (po odstawieniu dziecka od piersi). Metodę dokarmiania (butelką, kubkiem) trzeba dobrać indywidualnie.

Uwaga! Czasem u dzieci występuje żółtaczka późna, zwana żółtaczką pokarmu kobiecego (zaczyna się w 4–5. dobie życia). Nawet jednak w takim wypadku nie ma wskazań do przerywania karmienia piersią. Kiedyś w celach diagnostycznych stosowano tzw. test karencji, czyli przerwanie karmienia piersią na 12–24 godziny i kontrolowanie poziomu bilirubiny we krwi. Obecnie nie stosuje się go ze względu na ryzyko komplikacji laktacyjnych.

Zobacz także
Reklama

Konsultacja: Dr n. med. Magdalena Nehring-Gugulska, międzynarodowy konsultant laktacyjny, dyrektor centrum nauki o laktacji, www.kobiety.med.pl

Reklama
Reklama
Reklama