Karmienie piersią: co robić, kiedy dziecko źle chwyta pierś – radzi ekspert
Jeżeli dziecko ma problem z uchwyceniem piersi, karmienie może być bolesne dla mamy i nieefektywne – mimo ssania, dziecko nie jest w stanie wypić odpowiednią porcję pokarmu. Co robić, żeby nauczyć dziecko prawidłowego chwytania piersi? Radzi ekspert.
Jeżeli niemowlę przed karmieniem nie otworzy szeroko ust (zdarza się tak np. u dzieci, które były długo dokarmiane sondą), to będzie miało problem z uchwyceniem piersi. Możesz uczyć je tego poprzez wykonywanie kilku pomocnych ćwiczeń.
Pomiędzy karmieniami głaszcz palcem okolicę pod noskiem.
Traktuj to jako formę zabawy albo pieszczoty. Jeśli po tym dziecko nie otworzy odruchowo buzi, przytrzymuj mu bródkę, otwierając jego usta, i powtarzaj „otwórz, otwórz”. Jednocześnie możesz otwierać swoje usta szeroko, jak przy wymawianiu „aaa” – dzieci najlepiej uczą się przez naśladowanie, nawet mimowolne.
Podobne ćwiczenie wykonuj też tuż przed przystawieniem do piersi.
Już nie palcem, ale brodawką piersiową drażnij okolicę pod nosem dziecka, a jeśli nie otworzy szeroko buzi, odciągaj lekko palcem bródkę w dół i powtarzaj: „Otwórz”. Niemowlęta szybko uczą się reagować na to lub inne słowo, którego stale używasz.
Kiedy dziecko otworzy usta, przystaw je do piersi.
Dzięki temu niemowlę zacznie łączyć dwa fakty: „Kiedy otworzę szeroko buzię, płynie mleko”.
Jeśli dziecko chwyci pierś zbyt płytko, przerwij karmienie.
Delikatnie włóż swój mały palec w kącik jego ust i powoli wsuwaj go głębiej, rozchylając dziąsła malucha. Trzymając palec między dziąsłami dziecka, powoli wysuwaj pierś z jego ust. Spróbuj przystawić je jeszcze raz, tym razem prawidłowo, tak, aby dziecko obejmowało ustami większą część otoczki brodawki piersiowej.
Uwaga! Podczas ćwiczeń uśmiechaj się, patrząc dziecku w oczy: kontakt wzrokowy jest bardzo ważny. Dla niemowlęcia twój uśmiech i spojrzenie jest nagrodą za wysiłki podczas nauki otwierania buzi. Jeżeli domowe ćwiczenia nie przynoszą rezultatu, poradź się certyfikowanego doradcy laktacyjnego (ich listę znajdziesz na: www.kobiety.med.pl).
Konsultacja: Dr n. med. Magdalena Nehring-Gugulska, międzynarodowy konsultant laktacyjny, dyrektor centrum nauki o laktacji, www.kobiety.med.pl