Reklama

Matczyne mleko to bez wątpienia pokarm najlepiej dopasowany do potrzeb niemowlęcia, który dostarcza mu składniki niezbędne do wzrostu i rozwoju. To jego kluczowa zaleta, ale nie jedyna. Jakie są inne korzyści z karmienia piersią?

Reklama

Zmniejsza ryzyko wystąpienia nadwagi i otyłości u dziecka

Karmienie piersią to dla dziecka dar na całe życie. Twój pokarm chroni je nie tylko w okresie karmienia, ale też zmniejsza ryzyko rozwinięcia się u niego w przyszłości tzw. chorób cywilizacyjnych, m.in. otyłości, cukrzycy typu 2, chorób serca czy nadciśnienia. Zjawisko to eksperci określają jako programowanie metaboliczne, czyli wpływ jaki żywienie w czasie ciąży oraz początkowym okresie życia wywiera na zdrowie dziecka później, nawet, gdy będzie już dorosłe. Zawdzięczamy to m.in. wysokiej jakości białka w mleku mamy i jego odpowiednio dopasowanej ilości.

Chroni maluszka przed chorobami

Unikalny skład mleka kobiecego sprawia, że dziecko jest lepiej chronione przed zakażeniami wirusowymi i bakteryjnymi oraz chorobami zapalnymi. Czy wiedziałaś, że dzieci karmione piersią rzadziej cierpią na zakażenia przewodu pokarmowego czy dróg oddechowych? To twój pokarm i zawarte w nim przeciwciała oraz oligosacharydy mleka kobiecego (HMO) sprawiają, że układ odpornościowy dziecka rośnie w siłę, a maluch rzadziej choruje lub lżej przechodzi infekcje.

Buduje więź z dzieckiem

Kiedy maluszek ssie pierś, w organizmie mamy wydzielana jest oksytocyna – hormon wpływający między innymi na jej stosunek do dziecka. Więź z maluszkiem pogłębia również bliski kontakt fizyczny, jaki ma miejsce podczas karmienia. Ma to bardzo duże znaczenie dla prawidłowego rozwoju uczuciowego i psychicznego dziecka oraz jego relacji z ludźmi w przyszłości. Nie oznacza to jednak, że mamy, które z jakiegoś powodu nie karmią piersią, nie będą miały możliwości zbudowania z maluszkiem tej wyjątkowej bliskości – to również możliwe!

Pomaga zrzucić zbędne kilogramy

Karmisz piersią? Dzięki temu możesz szybciej wrócić do formy sprzed ciąży! Nadmiar tkanki tłuszczowej gromadzony przez twoje ciało w ciąży jest wtedy spalany bardziej intensywnie, bo w procesie wytwarzania mleka zużywana jest całkiem spora ilość energii.

Obniża ryzyko zachorowania na niektóre rodzaje raka

Bardzo istotną korzyścią z karmienia piersią jest obniżenie ryzyka zachorowania na raka piersi i raka jajnika. Karmienie stymuluje bowiem produkcję określonych hormonów o działaniu ochronnym. Kobiety, które karmią piersią, są także w grupie mniejszego ryzyka jeśli chodzi o możliwość zachorowania na osteoporozę.

Pomaga wytwarzać hormony szczęścia

Karmienie naturalne wyzwala w organizmie matki całą gamę hormonów. Efektem tego jest poprawa samopoczucia, przypływ sił i optymizm, co bezpośrednio przekłada się na łatwiejsze znoszenie trudów opieki nad noworodkiem i niemowlęciem. Dzięki takiemu hormonalnemu wsparciu kobiecie łatwiej jest wejść w niełatwą rolę mamy. Ponadto karmienie piersią stymuluje wydzielanie oksytocyny, która przyspiesza powrót macicy do rozmiarów sprzed ciąży.

Internetowa Szkoła Rodzenia

Materiał powstał przy współpracy z:

Reklama

Ważna informacja
W okresie pierwszych 6 miesięcy życia dziecka zalecane jest wyłączne karmienie piersią. Po tym okresie należy rozpocząć wprowadzanie żywności uzupełniającej o odpowiedniej wartości odżywczej przy jednoczesnej kontynuacji karmienia piersią do ukończenia przez dziecko 2 lat i dłużej.

Reklama
Reklama
Reklama