Reklama

Pediatrzy zalecają, aby niemowlę otrzymywało mleko matki co najmniej do szóstego miesiąca życia. W tym momencie trzeba włączyć do jego diety nowe produkty. Jak jednak postępować, gdy zakochany w mamie trzylatek nie chce zasnąć inaczej niż przy piersi? Podpowiadamy, co zrobić, aby odstawienie od piersi nie było przykrym przeżyciem.

Reklama

Prawie każda kobieta może karmić swoje dziecko piersią, dostarczając mu w ten sposób nie tylko składników odżywczych, ale i dużo uczuć i miłości. Ostatnie badania dowodzą, że kobiety karmiące swoje dziecko w czasie pierwszych dwóch godzin po porodzie dwukrotnie wydłużają okres karmienia w porównaniu z matkami, które rozpoczynały karmienie dopiero pięć-siedem godzin później. Pediatrzy z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie zalecają, aby dziecko było karmione wyłącznie pokarmem naturalnym do szóstego miesiąca życia. Tak karmione dzieci są zdrowsze, bardziej odporne i spokojniejsze.

Coś się kończy, coś się zaczyna

Ssanie piersi jest dla dziecka czymś więcej niż tylko zaspokajaniem pragnienia i głodu. Bliskość mamy podczas karmienia sprawia, że czuje się ono spokojnie i bezpiecznie. Są to uczucia niezbędne do jego prawidłowego rozwoju. Niemowlę czuje ciepło ciała i zapach matki, zapamiętuje jej twarz i głos. To wspaniałe chwile, podczas których pomiędzy matką a dzieckiem wytwarza się niezwykła, niepowtarzalna więź.
Nadchodzi jednak moment, kiedy trzeba pożegnać się z piersią mamy. To nie tylko zmiana sposobu odżywiania, ale i zmiana w relacji matka – dziecko, naturalny proces, który pozwala dziecku na uniezależnienie się.

Kiedy karmimy po raz ostatni?

Zdania pediatrów są podzielone. Niektórzy zalecają karmienie piersią przez pierwszy rok życia, inni twierdzą, że także w drugim jest to bardzo korzystne dla dziecka (m.in. ze względu na zgryz dziecka, mający wpływ na jego mowę). Mamy często odstawiają dziecko od piersi pod koniec pierwszego roku życia, choć jeszcze przez pewien czas kontynuują wieczorne lub poranne karmienie.
Niektóre dzieci bardzo źle znoszą odstawienie od piersi, zwłaszcza jeśli dzieje się to w pierwszym roku życia. Karmienie piersią daje dzieciom poczucie miłości, bezpieczeństwa i pewności. Jeśli dziecko nie jest jeszcze przygotowane na rozstanie z piersią, może przeżyć to jako sytuację stresową. Efektem może być odmawianie jedzenia łyżeczką, wypluwanie smoczka, wymioty i biegunka albo zaparcia, a także trudności z zasypianiem i rozdrażnienie. Niektóre dzieci tracą apetyt lub wprost odmawiają jedzenia.
Jeśli zdecydowałaś się zaprzestać karmienia piersią, staraj się być konsekwentna. Pediatrzy zalecają jednak, by w sytuacjach trudnych, np. gdy dziecko zachoruje, podać pierś. Nawet jeśli nie będzie w niej mleka, to ssanie i bliskość mamy dadzą dziecku poczucie bezpieczeństwa.

Polecamy: Czy jesteś gotowa na odstawienie dziecka od piersi? - test
[CMS_PAGE_BREAK]

Jak odstawić dziecko od piersi?

Przede wszystkim spokojnie, powoli i z miłością. W tym czasie musisz być wyjątkowo cierpliwa dla dziecka. Nie rezygnuj z karmienia naturalnego nagle, z dnia na dzień. Postaraj się, aby ten proces przebiegał stopniowo i spokojnie. Na początek zrezygnuj z karmienia dziecka w południe. Zaproponuj mu sok lub zupkę jarzynową. Za jakiś czas zamiast popołudniowego karmienia podaj dziecku kaszkę. W ten sposób przyzwyczaisz je, że oprócz mleka z piersi mamy, może otrzymać inne, równie pyszne danie. Jeśli na początku dziecko nie chce jeść zupy czy kaszki, dodaj do posiłku odrobinę swojego mleka. W momencie, gdy decydujesz się na odstawienie dziecka od piersi, postaraj się poświęcać mu jak najwięcej uwagi, otaczaj je miłością i pieszczotami.

Oprócz mleka mamy

Pierwszym uzupełniającym posiłkiem dla pięciomiesięcznego dziecka może być kleik ryżowy lub kaszka kukurydziana. Jeśli nie będzie mu smakował taki obiadek, dodaj trochę startego jabłka i masła. Możesz również podawać przecier owocowy, np. z jabłka, lub warzywny, np. z marchewki. Czy wiesz, jakie ilości warzyw należy przygotować na zupę? Pierwsza zupka powinna składać się z 2/3 marchewki, 1/3 innych warzyw i 10 g mięsa. Te posiłki są doskonałym uzupełnieniem diety malca.

Zobacz także: 20 przepisów na zupki dla niemowlaka - do druku

Zamiast piersi...

... najlepsza jest porcja miłości i czułości. W czasie np. południowego karmienia przytul dziecko i idźcie na spacer, daj nową zabawkę-przytulankę, zaproponuj inny posiłek. Staraj się unikać sytuacji, które mogą kojarzyć się dziecku z karmieniem piersią, np. jeśli karmiłaś malca leżąc na łóżku – usiądźcie razem na dywanie i bawcie się klockami.
Początkowo dziecku może być trudno zrozumieć, że nie ma już jednego czy dwóch posiłków z maminej piersi, ale jeśli wynagrodzisz mu to odpowiednią dawką miłości i czułości, dziecko przekona się, że wcale go nie opuściłaś.

Jeśli zbyt szybko odstawisz od piersi...

... dziecko poczuje się odrzucone, mniej kochane i samotne. Nie powinnaś więc spieszyć się z tym. Dziecko musi zaadaptować się do nowego sposobu karmienia i relacji z matką. Jeżeli Twoja pociecha nie jest jeszcze na to przygotowana, odczuje tę sytuację, jako osobistą tragedię, zwłaszcza gdy nastąpi to nagle i zbyt wcześnie.

Konsekwencją zbyt szybkiego odstawienia od piersi może być:

  • brak apetytu,
  • odmowa jedzenia,
  • wymioty, biegunka, zaparcia,
  • trudności z zasypianiem,
  • ssanie palca,
  • rozdrażnienie.

Zbyt wczesne i gwałtowne odstawienie od piersi może spowodować, że malec będzie rozdrażniony, płaczliwy i będzie ssał wszystko, co znajdzie w zasięgu swoich rączek: pieluszkę, poszewkę poduszki, zabawki, a nawet własny kciuk.

Dziecko rezygnuje samo

Czasami zdarza się, że dziecko samo decyduje, w którym momencie nie chce już mleka mamy. Chętnie będzie zjadać papki podawane łyżeczką. Nie zawsze jest to dobrze widziane przez matkę, która ma jeszcze dużo pokarmu i chciałaby karmić swoje dziecko. W takim przypadku kobieta musi zrozumieć i zaakceptować, że ssanie piersi nie jest już atrakcją dla dziecka. Jest to pozytywny proces, dziecko staje się bardziej samodzielne i niezależne. Jeśli brakuje Ci z nim kontaktu, który miałaś podczas karmienia piersią i jest Ci przykro, że nie chce już Twojego mleka, postaraj się spędzać z nim jak najwięcej czasu. Możesz przytulać go do piersi i nucić mu kołysanki, rozmawiać z nim, utrzymywać kontakt wzrokowy, jak podczas karmienia piersią, a zrozumiesz, że tak naprawdę nic się między Wami nie zmieniło. Kochasz swoje maleństwo, a ono nadal Ciebie potrzebuje, mimo że nie chce już Twojego pokarmu.

Polecamy: Koniec karmienia piersią (bez łez i stresów!)
[CMS_PAGE_BREAK]

Trzylatek przy piersi?

Zdarza się jednak, że dwu-trzylatek nie chce zrezygnować z mleka mamy, nie potrafi zasnąć bez ssania piersi. Niektórzy uważają, że wtedy mleko kobiece nie jest już tak bogate w składniki odżywcze. Pediatrzy jednak uważają, że pokarm matki jest zawsze wartościowy. Jeśli chcesz, możesz więc wieczorem podawać malcowi pierś. Nie będzie w tym nic złego. Jeśli natomiast chcesz już przerwać karmienie naturalne swojego dwu-trzyletniego dziecka, musisz być stanowcza i konsekwentnie odmawiać piersi. Dziecko w tym wieku potrafi wiele zrozumieć. Porozmawiaj z nim i wytłumacz, że dłużej nie możesz go już karmić swoim mlekiem, podając jakiś powód, np. bierzesz jakieś lekarstwa przy których nie wolno karmić piersią. Dobrym sposobem może być również wyjazd mamy na kilka dni i pozostawienie dziecka pod opieką taty. Prawdopodobnie już wkrótce maluch sam zapomni o piersi.

Co dzieje się z piersiami mamy?

Rezygnacja z jednego karmienia piersią sprawia, że piersi kobiety robią się nabrzmiałe i twarde. Aby zlikwidować ten nieprzyjemny objaw, można ściągnąć troszkę pokarmu. W tym czasie należy szczególnie uważać, by nie pojawiły się zastoje pokarmu w piersiach.

5 sposobów na udane zakończenie karmienia piersią

  1. Nie odstawiaj dziecka od piersi z dnia na dzień.
  2. Karmienia likwiduj stopniowo, zaczynając od pory obiadowej, potem drugiego śniadania lub podwieczorku. Najdłużej zachowaj karmienie poranne lub wieczorne.
  3. Wybierz odpowiednie momenty do ograniczania i całkowitej likwidacji karmienia - nie czyń tego, gdy dziecko zmienia otoczenie (np. zmiana mieszkania, wyjazd na wakacje), w jego życiu pojawiają się nowe osoby (opiekunka lub rodzeństwo) lub gdy jest chore czy w wyjątkowo złym nastroju.
  4. Obdarzaj dziecko miłością i czułością, przytulaj, baw się z nim, poświęcaj dużo uwagi. Pożegnanie z piersią jest dla maleństwa trudnym rozstaniem.
  5. Jeśli w czasie likwidowania kolejnych karmień masz kłopoty z produkcją pokarmu, odciągaj go troszeczkę w porach, kiedy karmiłaś malca (nie ściągaj jednak całej porcji).
Reklama

Sabina Łęcka

Reklama
Reklama
Reklama