Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
mama, karmienie piersią, niemowlę
Karmienie

Koniec karmienia piersią (bez łez i stresów!)

Odstawienie od piersi to wielkie przeżycie dla mamy i dla dziecka. Mamy mają wątpliwości, dzieci płaczą i nie chcą zapomnieć o karmieniu piersią. Czy musi być tak stresująco? Nie. Zrozum emocje i działaj zgodnie z planem - wszystko się uda.

Odstawianie od piersi - zrozumieć emocje (to ważne!)

Odstawianie od piersi to naprawdę spore przeżycie. Dlatego warto poświęcić chwilę właśnie na emocje. Co może się wydarzyć i jak to znieść? Jak zrozumieć? Jak postępować?

• Niektóre dzieci same rezygnują z kramienia piersią. Wtedy jest łatwiej, choć takie zachowanie dziecka czasem martwi, przeraża mamę. Naprawdę lepiej się cieszyć! Inne sytuacje są trudniejsze.

• Odstawianie od piersi jest trudne, bo dla dziecka ssanie piersi to  nie tylko zaspokajanie głodu. Dotykanie i ssanie piersi daje dziecku też poczucie bezpieczeństwa i pozwala intensywniej odczuwać obecność mamy. Dzięki temu łatwiej radzi sobie z emocjami. To dlatego maleńkie dzieci tak często domagają się piersi – czasem wcale nie są głodne, a jedynie chcą poczuć ciepło maminego ciała. Z wiekiem mleko mamy staje się tylko dodatkiem do diety. Ale odstawienie od piersi nadal wcale nie jest łatwe, bo zwykle malec nie chce bez walki i łez oddać tego, co tak lubi.

• Podjęcie decyzji o odstawieniu od piersi należy do Ciebie. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie kiedy przestać karmić piersią. Możesz na przykład wykorzystać naturalnie rozwijającą się u dziecka zdolność pozbywania się rzeczy, która przypada na wiek około 9 miesiąca życia, dobry jest też koniec pierszego roku. Czasem ten moment to czas, kiedy kończy się urlop i musisz wracać do pracy.

• Poczujesz się wolna i... mniej potrzebna. Nie musisz być cały czas przy dziecku, by je nakarmić - to plus. Ale nie łudź się – możesz czuć się fatalnie, gdy dziecko będzie płakać, a ty nie dasz mu piersi. Nie myśl jednak, że zabierasz mu swoją miłość. Ona pozostanie – teraz będziecie okazywać ją sobie inaczej.
Gdy już odstawisz malucha, możesz poczuć żal za utraconą błogą bliskością z nim. To naturalne uczucie. W końcu jednak zaakceptujesz taką niezależność swojego dziecka.

Odstawianie od piersi - plan działania

Jak odstawić dziecko od piersi?
• Stopniowo. Taktyka małych kroków jest najlepsza. Dla dziecka - bo nie jest wielką zmianą. Dla Ciebie - bo Twoje piersi będą powoli produkować mniej mleka.
Zacznij od wyeliminowania pojedynczych karmień, na początek tego w porze obiadu. Potem opuszczajcie kolejne. Najtrudniej jest dziecku zrezygnować ze ssania wieczorem i w nocy. Ale bądź konsekwentna – nie możesz jednej nocy nie karmić, a kolejnej to robić. Jeśli się złamiesz, będziesz zła na siebie, a zdezorientowany maluch – nieszczęśliwy.

Znasz sposoby innych mam na zakończenie karmienia? Oto 7 rad, jak odstawić dziecko od piersi polecanych przez mamy i lekarzy.

• W pierwszym półroczu dziecko zwykle nie jest jeszcze gotowe na odstawienie od piersi, ale jeśli rezygnujesz z karmienia (tego zdecydowanie nie polecamy), pierś zastąp butelką i smoczkiem uspokajaczem. Przytulajcie się, kołysz dziecko w ramionach – może się tego teraz domagać częściej.

• W drugim półroczu ssanie piersi nadal daje dziecku poczucie pewności i pocieszenie po bolesnych doświadczeniach odkrywania świata. Karmienia powoli zastępuj innymi posiłkami i atrakcyjnymi zajęciami. A potrzeby emocjonalne zaspokajaj przez przytulanie, baraszkowanie, całusy.

• Drugi rok życia to czas coraz większej samodzielności, ale pierś nadal może być dla dziecka ważna. Zamiast niej proponuj dziecku bardziej dorosłe sposoby okazywania miłości, np. wspólne czytanie książeczek, opowiadanie bajek, przytulanie.

• Ile to może potrwać?
Nawet kilka tygodni. Musisz być cierpliwa, przyspieszanie lub nerwowość niczego nie ułatwią, a spowodują niepotrzebne stresy – Twoje i dziecka.

• Jak pomóc dziecku, gdy domaga się piersi?
Bądź blisko i okazuj mu dużo miłości. Odwracaj uwagę dziecka od cycusia.

 

Odstawianie od piersi - czego nie robić

• Nie wyjeżdżaj z domu bez dziecka
• Nie chowaj się przed maluchem w porach karmienia.
Dziecko może to odebrać jako odrzucenie. Przyzwyczai się co prawda do nowej sytuacji, ale będzie to dla niego stres. Będąc z Tobą, łatwiej zniesie trudne emocje i wejdzie w nowy etap bez poczucia straty. Będzie wiedziało, że brak piersi nie jest brakiem miłości. Ten trudny krok ku dorosłości zrobi razem z mamą.

Czy to nie za wcześnie zrezygnowałaś z karmienia
Czasem może się okazać, że za szybko zrezygnowałaś z karmienia piersią i dobrze byłoby do niego wrócić. Mogą o tym świadczyć niekorzystne zmiany w zachowaniu dziecka: częstsze budzenie się w nocy, zły humor i marudzenie w ciągu dnia, ssanie palca, lęk przed rozłąką z mamą, agresja wobec rodzeństwa. Jeśli maluch nie potrafi zaakceptować zmiany, może warto iść na kompromis i uszanować potrzeby dziecka? I spróbować jeszcze raz za kilkanaście dni lub kilka tygodni. Wtedy wszystko może się udać bez problemu.

 

 

Zdrowe karmienie bez piersi

Pod odstawieniu od piersi dbaj, by dziecko nadal dostawało to, co najlepsze: produkty wprowadzaj zgodnie z kalendarzem rozszerzania diety i unikaj błędów w diecie dziecka, które popełnia wielu rodziców.

Konsultacja: dr Aleksandra Jasielska, psycholog, wykładowca w Instytucie Psychologii UAM w Poznaniu.

 

 

 

td_dopisek.gif

 

 

 

Jak odstawić dziecko od karmienia piersią? Radzi Magdalena Komsta, promotorka karmienia piersią

mama, niemowlę, tulić
Karmienie
Kiedy przestać karmić piersią
Dla kogo pożegnanie z karmieniem jest trudniejsze? Dla dziecka czy może dla samej matki? Przeczytaj rady eksperta oraz mam z Klubu "Pokarm i Miłość" i dowiedz się do kiedy karmić piersią. Wypróbuj ich sposoby – są skuteczne!

Czasem to mamie jest trudniej Zastanawiałam się, co zrobię, gdy przyjdzie czas, by Zuzię odstawić od piersi. Jak moja córka przyzwyczai się do butelki i jak sama to zniosę... Ale tak naprawdę niczego wcześniej nie da się przewidzieć. Karmiłam córeczkę 20 miesięcy. Pewnego dnia nagle zachorowałam, dostałam leki i musiałam przerwać karmienie z dnia na dzień. Byłam przerażona, bo Zuzia przyzwyczajona była do częstego ssania, zwłaszcza w nocy. Pierwsze trzy to był koszmar, ale po tygodniu było już całkiem nieźle. Po trzech tygodniach córka całkowicie zapomniała o piersi i zaczęła przesypiać do rana. Niby wszystko potoczyło się gładko, bo planowałam już odstawienie małej od piersi, ale... Nagle okazało się, że zaczyna mi brakować tego przytulania w nocy, tej ciepłej łapki na mojej piersi. Zrobiło mi się strasznie smutno. Zrozumiałam, że nie jestem już mojej córce tak bardzo jak dawniej potrzebna. Po tych 20 miesiącach zobaczyłam, że przede wszystkim to mnie trudno jest znieść to nasze „rozstanie”. Kamila z Rumi Ekspert odpowiada: lek. med. Magdalena Nehring-Gugulska, międzynarodowy dyplomowany konsultant laktacyjny (IBCLC), kieruje Centrum Nauki o Laktacji przy Komitecie Upowszechniania Karmienia Piersią, autorka poradnika „Warto karmić piersią”.   Do kiedy karmić piersią? Odstawienie od piersi to jeden z kamieni milowych w rozwoju. Świadczy zarówno o pewnej dojrzałości dziecka, jak i gotowości mamy do podjęcia nowych zadań. Oboje powinni więc być do tego przygotowani. Nie można wywierać presji, straszyć ani naciskać na mamę, że np. można karmić tylko 12 miesięcy.     Czy karmienie dziecka powyżej roku ma sens? Bywa, że dziecko roczne nie chce już ssać piersi. Ale bywa, że dwulatek nadal bardzo pragnie takiego kontaktu z mamą. Trzeba też zrozumieć i zaakceptować fakt, gdy obu stronom jest to jeszcze...

depresja odstawienie od piersi
Fotolia
Aktualności
Gdy mama przestaje karmić piersią...
"To mnie zupełnie zaskoczyło" - poruszający list kobiety, która ujawnia, co przeżywają niektóre mamy. O tym nikt nie mówi głośno!

Każda kobieta na pewne zdarzenia reaguje inaczej. To, co dla jednych będzie nieszczególnie ważne, dla innych może stać się powodem depresji. Przeczytajcie list tej mamy, może odnajdziecie w nim siebie? " Smutek był dla mnie ogromnym zaskoczeniem. W moich piersiach było coraz mniej pokarmu i musiałam zakończyć karmienie synka, gdy miał 7 m-cy. Początkowo czułam się dobrze z tą decyzją i nie myślałam o tym zbyt wiele. Do czasu... Co robić, gdy jest za mało mleka w piersiach? Dwa tygodnie później zaczęłam być coraz bardziej smutna . Czułam się źle, myślałam czy nie mogłam zrobić czegoś więcej by nadal karmić. Nie cieszyłam się moim dzieckiem jak powinnam. Cały czas myślałam o tym, że coś się nieodwracalnie skończyło i nigdy już nie wróci.   Postanowiłam poszukać w internecie innych kobiet, które przeżywają to samo co ja i czują się winne, że odstawiły dziecko od piersi. Wiele się mówi o depresji poporodowej, ale o depresji związanej z zakończeniem karmienia, mało.  Jak odstawić dziecko od piersi? Okazało się jednak, że takich kobiet jak ja, jest wiele. "To nie jest nic szczególnie dziwnego, że kobieta, która odstawiła od piersi dziecko czuje się smutna, płaczliwa i przechodzi łagodną depresję ." - przeczytałam wypowiedzi innych mam.  Trudno znaleźć na temat takiej depresji informacje w literaturze medycznej. Niektórzy tłumaczą taki stan ducha zmianami hormonalnymi, które zachodzą w ciele kobiety. Inni, że kobieta, która nie może pogodzić się z tym, że jej dziecko jest coraz starsze, może po zakończeniu karmienia piersią odczuwać stratę czegoś ważnego.  Dlaczego nikt głośno o tym nie mówi? " Dr Hoskins, ginekolog, tłumaczy że nie spotkała przypadku głębokiej depresji wywołanej zakończeniem karmienia piersią, ale zna przypadki kobiet, które odczuwały znaczny spadek nastroju....

Jak odstawić dziecko od piersi?
Adobe Stock
Karmienie
Jak odstawić dziecko od piersi? 7 sprawdzonych wskazówek
Poznaj 7 sposobów, jak odstawić dziecko od piersi. To praktyczne rozwiązania, które sprawdziły się u innych mam. Polecają je również lekarze i psycholodzy, zatem na pewno są bezpieczne dla twojego maluszka. Odstawianie dziecka od karmienia piersią naprawdę może odbyć się... spokojnie.

Odstawienie dziecka od piersi budzi wiele emocji i może być niełatwym zadaniem zarówno dla maluszka, jak i dla mamy. Dlatego też decyzja o zaprzestaniu karmienia piersią nie może być pochopna i pojmowana w emocjach. Zanim zrobisz pierwszy krok, przemyśl wszystkie „za” i „przeciw”. Poza tym, decydując się na zakończenie karmienia piersią, trzeba wypracować kompromis, który będzie zgodny z potrzebami obu stron. Jak zatem odstawić dziecko od karmienia piersią, by nie było to dla niego zbyt dużym szokiem? Oto 7 skutecznych sposobów, na to, jak odstawić dziecko od piersi. 1. Zmień zwyczaje Karmienie piersią to intymna relacja między mamą a dzieckiem, która często jest związana z pewnymi rytuałami. Aby łatwiej zakończyć „mleczną przygodę”, zmień swoje i dziecka przyzwyczajenia. W jaki sposób? Przez kilka dni nie karm dziecka w miejscu, w którym to robiłaś  np. na kanapie. W porze karmienia zorganizuj jakąś ciekawą zabawę, a jeśli dziecko jadało przed drzemką, wyjdź na dwór i uśpij je na spacerze. 2. Skróć czas karmień Nie pozwalaj na to, by dziecko traktowało ssanie piersi jako jedyną formę bliskości i przyjemnego relaksu. Stopniowo skracaj czas karmienia i zamiast pół godziny karm pięć, dziesięć minut,  i bądź w tym konsekwentna . Po posiłku pobawcie, poprzytulajcie, tak aby nadal wzmacniać wartościową i bliską relację. Niech maluszek wie, że nie tylko w trakcie karmienia jesteś blisko – towarzysz mu w zabawie i innych codziennych czynnościach. Zrezygnuj także z karmienia piersią jako sposobu na płacz, zamiast tego wypróbuj inne metody uspokajania dziecka . 3. Daj coś pysznego w zamian Zanim odstawisz dziecko od piersi, zacznij stopniowo rozszerzać dietę i wprowadzać stałe posiłki. Gdy maluszek będzie umiał zaspokoić głód innym jedzeniem niż twoje mleko, odstawienie od...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Wyjątkowe życzenia na Dzień Matki
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Matki: wyjątkowe dla wyjątkowej mamy
Luiza Słuszniak
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
ile punktów można zdobyć na egzaminie ósmoklasisty
Edukacja
Punkty na egzaminie ósmoklasisty 2023: ile trzeba mieć punktów?
Joanna Biegaj
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz