mama, karmienie piersią, niemowlę
Karmienie

Koniec karmienia piersią (bez łez i stresów!)

Odstawienie od piersi to wielkie przeżycie dla mamy i dla dziecka. Mamy mają wątpliwości, dzieci płaczą i nie chcą zapomnieć o karmieniu piersią. Czy musi być tak stresująco? Nie. Zrozum emocje i działaj zgodnie z planem - wszystko się uda.

Odstawianie od piersi - zrozumieć emocje (to ważne!)

Odstawianie od piersi to naprawdę spore przeżycie. Dlatego warto poświęcić chwilę właśnie na emocje. Co może się wydarzyć i jak to znieść? Jak zrozumieć? Jak postępować?

• Niektóre dzieci same rezygnują z kramienia piersią. Wtedy jest łatwiej, choć takie zachowanie dziecka czasem martwi, przeraża mamę. Naprawdę lepiej się cieszyć! Inne sytuacje są trudniejsze.

• Odstawianie od piersi jest trudne, bo dla dziecka ssanie piersi to  nie tylko zaspokajanie głodu. Dotykanie i ssanie piersi daje dziecku też poczucie bezpieczeństwa i pozwala intensywniej odczuwać obecność mamy. Dzięki temu łatwiej radzi sobie z emocjami. To dlatego maleńkie dzieci tak często domagają się piersi – czasem wcale nie są głodne, a jedynie chcą poczuć ciepło maminego ciała. Z wiekiem mleko mamy staje się tylko dodatkiem do diety. Ale odstawienie od piersi nadal wcale nie jest łatwe, bo zwykle malec nie chce bez walki i łez oddać tego, co tak lubi.

• Podjęcie decyzji o odstawieniu od piersi należy do Ciebie. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie kiedy przestać karmić piersią. Możesz na przykład wykorzystać naturalnie rozwijającą się u dziecka zdolność pozbywania się rzeczy, która przypada na wiek około 9 miesiąca życia, dobry jest też koniec pierszego roku. Czasem ten moment to czas, kiedy kończy się urlop i musisz wracać do pracy.

• Poczujesz się wolna i... mniej potrzebna. Nie musisz być cały czas przy dziecku, by je nakarmić - to plus. Ale nie łudź się – możesz czuć się fatalnie, gdy dziecko będzie płakać, a ty nie dasz mu piersi. Nie myśl jednak, że zabierasz mu swoją miłość. Ona pozostanie – teraz będziecie okazywać ją sobie inaczej.
Gdy już odstawisz malucha, możesz poczuć żal za utraconą błogą bliskością z nim. To naturalne uczucie. W końcu jednak zaakceptujesz taką niezależność swojego dziecka.

Odstawianie od piersi - plan działania

Jak odstawić dziecko od piersi?
• Stopniowo. Taktyka małych kroków jest najlepsza. Dla dziecka - bo nie jest wielką zmianą. Dla Ciebie - bo Twoje piersi będą powoli produkować mniej mleka.
Zacznij od wyeliminowania pojedynczych karmień, na początek tego w porze obiadu. Potem opuszczajcie kolejne. Najtrudniej jest dziecku zrezygnować ze ssania wieczorem i w nocy. Ale bądź konsekwentna – nie możesz jednej nocy nie karmić, a kolejnej to robić. Jeśli się złamiesz, będziesz zła na siebie, a zdezorientowany maluch – nieszczęśliwy.

Znasz sposoby innych mam na zakończenie karmienia? Oto 7 rad, jak odstawić dziecko od piersi polecanych przez mamy i lekarzy.

• W pierwszym półroczu dziecko zwykle nie jest jeszcze gotowe na odstawienie od piersi, ale jeśli rezygnujesz z karmienia (tego zdecydowanie nie polecamy), pierś zastąp butelką i smoczkiem uspokajaczem. Przytulajcie się, kołysz dziecko w ramionach – może się tego teraz domagać częściej.

• W drugim półroczu ssanie piersi nadal daje dziecku poczucie pewności i pocieszenie po bolesnych doświadczeniach odkrywania świata. Karmienia powoli zastępuj innymi posiłkami i atrakcyjnymi zajęciami. A potrzeby emocjonalne zaspokajaj przez przytulanie, baraszkowanie, całusy.

• Drugi rok życia to czas coraz większej samodzielności, ale pierś nadal może być dla dziecka ważna. Zamiast niej proponuj dziecku bardziej dorosłe sposoby okazywania miłości, np. wspólne czytanie książeczek, opowiadanie bajek, przytulanie.

• Ile to może potrwać?
Nawet kilka tygodni. Musisz być cierpliwa, przyspieszanie lub nerwowość niczego nie ułatwią, a spowodują niepotrzebne stresy – Twoje i dziecka.

• Jak pomóc dziecku, gdy domaga się piersi?
Bądź blisko i okazuj mu dużo miłości. Odwracaj uwagę dziecka od cycusia.

 

Odstawianie od piersi - czego nie robić

• Nie wyjeżdżaj z domu bez dziecka
• Nie chowaj się przed maluchem w porach karmienia.
Dziecko może to odebrać jako odrzucenie. Przyzwyczai się co prawda do nowej sytuacji, ale będzie to dla niego stres. Będąc z Tobą, łatwiej zniesie trudne emocje i wejdzie w nowy etap bez poczucia straty. Będzie wiedziało, że brak piersi nie jest brakiem miłości. Ten trudny krok ku dorosłości zrobi razem z mamą.

Czy to nie za wcześnie zrezygnowałaś z karmienia
Czasem może się okazać, że za szybko zrezygnowałaś z karmienia piersią i dobrze byłoby do niego wrócić. Mogą o tym świadczyć niekorzystne zmiany w zachowaniu dziecka: częstsze budzenie się w nocy, zły humor i marudzenie w ciągu dnia, ssanie palca, lęk przed rozłąką z mamą, agresja wobec rodzeństwa. Jeśli maluch nie potrafi zaakceptować zmiany, może warto iść na kompromis i uszanować potrzeby dziecka? I spróbować jeszcze raz za kilkanaście dni lub kilka tygodni. Wtedy wszystko może się udać bez problemu.

 

 

Zdrowe karmienie bez piersi

Pod odstawieniu od piersi dbaj, by dziecko nadal dostawało to, co najlepsze: produkty wprowadzaj zgodnie z kalendarzem rozszerzania diety i unikaj błędów w diecie dziecka, które popełnia wielu rodziców.

Konsultacja: dr Aleksandra Jasielska, psycholog, wykładowca w Instytucie Psychologii UAM w Poznaniu.

 

 

 

td_dopisek.gif

 

 

 

Jak odstawić dziecko od karmienia piersią? Radzi Magdalena Komsta, promotorka karmienia piersią

mama, niemowlę, tulić
Karmienie
Kiedy przestać karmić piersią
Dla kogo pożegnanie z karmieniem jest trudniejsze? Dla dziecka czy może dla samej matki? Przeczytaj rady eksperta oraz mam z Klubu "Pokarm i Miłość" i dowiedz się do kiedy karmić piersią. Wypróbuj ich sposoby – są skuteczne!

Czasem to mamie jest trudniej Zastanawiałam się, co zrobię, gdy przyjdzie czas, by Zuzię odstawić od piersi. Jak moja córka przyzwyczai się do butelki i jak sama to zniosę... Ale tak naprawdę niczego wcześniej nie da się przewidzieć. Karmiłam córeczkę 20 miesięcy. Pewnego dnia nagle zachorowałam, dostałam leki i musiałam przerwać karmienie z dnia na dzień. Byłam przerażona, bo Zuzia przyzwyczajona była do częstego ssania, zwłaszcza w nocy. Pierwsze trzy to był koszmar, ale po tygodniu było już całkiem nieźle. Po trzech tygodniach córka całkowicie zapomniała o piersi i zaczęła przesypiać do rana. Niby wszystko potoczyło się gładko, bo planowałam już odstawienie małej od piersi, ale... Nagle okazało się, że zaczyna mi brakować tego przytulania w nocy, tej ciepłej łapki na mojej piersi. Zrobiło mi się strasznie smutno. Zrozumiałam, że nie jestem już mojej córce tak bardzo jak dawniej potrzebna. Po tych 20 miesiącach zobaczyłam, że przede wszystkim to mnie trudno jest znieść to nasze „rozstanie”. Kamila z Rumi Ekspert odpowiada: lek. med. Magdalena Nehring-Gugulska, międzynarodowy dyplomowany konsultant laktacyjny (IBCLC), kieruje Centrum Nauki o Laktacji przy Komitecie Upowszechniania Karmienia Piersią, autorka poradnika „Warto karmić piersią”.   Do kiedy karmić piersią? Odstawienie od piersi to jeden z kamieni milowych w rozwoju. Świadczy zarówno o pewnej dojrzałości dziecka, jak i gotowości mamy do podjęcia nowych zadań. Oboje powinni więc być do tego przygotowani. Nie można wywierać presji, straszyć ani naciskać na mamę, że np. można karmić tylko 12 miesięcy.     Czy karmienie dziecka powyżej roku ma sens? Bywa, że dziecko roczne nie chce już ssać piersi. Ale bywa, że dwulatek nadal bardzo pragnie takiego kontaktu z mamą. Trzeba też zrozumieć i zaakceptować fakt, gdy obu stronom jest to jeszcze...

depresja odstawienie od piersi
Fotolia
Aktualności
Gdy mama przestaje karmić piersią...
"To mnie zupełnie zaskoczyło" - poruszający list kobiety, która ujawnia, co przeżywają niektóre mamy. O tym nikt nie mówi głośno!

Każda kobieta na pewne zdarzenia reaguje inaczej. To, co dla jednych będzie nieszczególnie ważne, dla innych może stać się powodem depresji. Przeczytajcie list tej mamy, może odnajdziecie w nim siebie? " Smutek był dla mnie ogromnym zaskoczeniem. W moich piersiach było coraz mniej pokarmu i musiałam zakończyć karmienie synka, gdy miał 7 m-cy. Początkowo czułam się dobrze z tą decyzją i nie myślałam o tym zbyt wiele. Do czasu... Co robić, gdy jest za mało mleka w piersiach? Dwa tygodnie później zaczęłam być coraz bardziej smutna . Czułam się źle, myślałam czy nie mogłam zrobić czegoś więcej by nadal karmić. Nie cieszyłam się moim dzieckiem jak powinnam. Cały czas myślałam o tym, że coś się nieodwracalnie skończyło i nigdy już nie wróci.   Postanowiłam poszukać w internecie innych kobiet, które przeżywają to samo co ja i czują się winne, że odstawiły dziecko od piersi. Wiele się mówi o depresji poporodowej, ale o depresji związanej z zakończeniem karmienia, mało.  Jak odstawić dziecko od piersi? Okazało się jednak, że takich kobiet jak ja, jest wiele. "To nie jest nic szczególnie dziwnego, że kobieta, która odstawiła od piersi dziecko czuje się smutna, płaczliwa i przechodzi łagodną depresję ." - przeczytałam wypowiedzi innych mam.  Trudno znaleźć na temat takiej depresji informacje w literaturze medycznej. Niektórzy tłumaczą taki stan ducha zmianami hormonalnymi, które zachodzą w ciele kobiety. Inni, że kobieta, która nie może pogodzić się z tym, że jej dziecko jest coraz starsze, może po zakończeniu karmienia piersią odczuwać stratę czegoś ważnego.  Dlaczego nikt głośno o tym nie mówi? " Dr Hoskins, ginekolog, tłumaczy że nie spotkała przypadku głębokiej depresji wywołanej zakończeniem karmienia piersią, ale zna przypadki kobiet, które odczuwały znaczny spadek nastroju....

Sposoby na odstawienie dziecka od piersi
AdobeStock
Karmienie
7 rad, jak odstawić dziecko od piersi
Oto sposoby, które zadziałały u innych mam. Polecają je również lekarze, zatem na pewno nie są niebezpieczne dla dziecka, ani dla mamy. Wybierz jeden i bądź konsekwentna. Odstawianie od piersi może się odbyć spokojnie. Sprawdź.

Odstawienie dziecka od piersi może być niełatwym zadaniem. Mleko to rzecz, którą zna od urodzenia i często jest ono jego ulubionym posiłkiem . Poza tym w ramionach mamy czuje się tak bezpiecznie... Jak zatem odstawić malucha od piersi, by nie było to dla niego zbyt dużym szokiem ? Oto 7 skutecznych trików! 1. Zmień zwyczaje Przez kilka dni nie siadaj tam, gdzie zwykle karmiłaś dziecko np. na kanapie. W porze ssania zorganizuj jakąś ciekawą zabawę , a jeśli dziecko jadało przed drzemką, wyjdź na dwór i uśpij je na spacerze. 2. Skróć czas karmień Nie pozwalaj na to, by dziecko traktowało ssanie jak porę przyjemnego relaksu. Zamiast pół godziny karm pięć, dziesięć minut . Potem się pobawcie. Niech dziecko wie, że nie tylko w trakcie karmienia jesteś blisko , ale też towarzysz mu w zabawie i innych czynnościach.  3. Daj coś pysznego w zamian W porze, kiedy dziecko zwykle ssało, przygotuj atrakcyjny posiłek . Musi to być coś, co dziecko chętnie zje , a przez to, że nie będzie już odczuwało głodu, prawdopodobnie nie będzie upominało się o pierś.  4. Sama nie proponuj piersi  Podawaj ją tylko wtedy, kiedy dziecko wyraźnie się tego domaga. Noś ubrania, które utrudniają dostęp do piersi . W czasie odstawiania dziecka od piersi wybieraj długą bluzkę z golfem zamiast t-shirtu z dużym dekoltem. 5. Poproś tatę malca, by w nocy wstawał do dziecka Niech je buja, śpiewa, przytula , poda niesłodzoną wodę do picia. Na początku maluch może się buntować i wołać mamę. Jeśli jednak oboje z mężem będziecie wytrwali i nie ulegniecie, w końcu dziecko zaakceptuje tę zmianę .  6. Odwlekaj karmienie Udaje się to z kilkulatkami (tak, niektóre mamy karmią dwa lub trzy lata). Mów, że pierś będzie później , np. wieczorem albo po drzemce. Staraj się nie podawać piersi dziecku od razu, gdy tylko o to poprosi.  7....

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj