Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
dziecko ssie pierś
Fotolia
Karmienie

Laktacja: jak zwiększyć (a jak zmniejszyć) ilość mleka? Wszystko, co musisz wiedzieć o laktacji!

Doradcy laktacyjni przekonują, że niemal każda kobieta może karmić piersią swoje dziecko. Laktację można zwiększyć, gdy mleka jest za mało. Są też sposoby na zmniejszenie laktacji, gdy grozi ci nawał mleczny lub chcesz przestać karmić piersią.

Laktacja (proces wydzielania mleka z piersi) u niektórych kobiet pojawia się jeszcze w czasie ciąży, u innych dopiero po porodzie. Gdy dziecko zaczyna ssać, w mózgu uwalnia się hormon, zwany prolaktyną. Pobudza ona pęcherzyki mleczne do wytwarzania pokarmu. Inny z hormonów – oksytocyna – powoduje, że kurczą się maleńkie mięśnie wokół przewodów mlecznych. Dzięki temu pokarm z piersi może wypłynąć.

Dlaczego laktacja jest za mała?

Zdarza się, że mleka w piersiach jest za mało. Zdarza się tak np. początkowo po cesarskim cięciu. Również przemęczenie, zdenerwowanie, stres mamy hamują wydzielanie prolaktyny i oksytocyny, dlatego mleka może być za mało. Powodem małej laktacji jest też nieprawidłowy sposób przystawiania dziecka do piersi, nieprawidłowy sposób ssania przez dziecko, zbyt rzadkie przystawianie dziecka do piersi.
W 2-3. tygodniu życia dziecka, w 6. tygodniu oraz w 3. miesiącu zdarzają się tzw. kryzysy laktacyjne. Dziecko zaczyna intensywniej rosnąć, potrzebuje więc większej ilości pokarmu, dlatego laktację trzeba zwiększyć.
Zobacz także: Jak prawidłowo przystawiać dziecko do piersi

Jak zwiększyć laktację

Jak zwiększyć laktację? Likwidując przyczyny zbyt małej ilości mleka w piersiach.

  1. Karm częściej piersią. Najlepszym sposobem, by pobudzić pęcherzyki mleczne do wytwarzania większej ilości pokarmu, jest częstsze przystawianie dziecka i pozwalanie mu ssać tak często, jak ma ochotę. W przypadku noworodka karmienia nie powinny odbywać się rzadziej niż co 3 godziny w dzień i co 6 w nocy. Zaleca się, by na jeden dzień położyć się razem z dzieckiem do łóżka i pozwolić mu ssać nawet co pół godziny.
  2. Karm w nocy. Nocne karmienie jest bardzo ważne: organizm wydziela wówczas więcej prolaktyny, a więc pokarmu w piersiach jest więcej.  
  3. Zwróć uwagę na prawidłowe przystawienie do piersi oraz na to, czy dziecko dobrze ssie. Pierś powinna wypełniać całą buzię dziecka, w ustach musi znaleźć nie tylko brodawka, ale też jak największa część otoczki. Dziecko wymasowuje pokarm językiem (to zupełnie inna technika niż przy ssaniu smoczka). Słychać przy tym charakterystyczne odgłosy przypominające postękiwanie.
  4. Dużo pij (2-3 litry dziennie). Dziecko wypija dziennie około litra pokarmu, do którego wytworzenia niezbędna jest odpowiednia ilość napojów. Najlepsze napoje to: woda (nisko- lub średniozmineralizowana), soki owocowo-warzywne (1-2 szklanki dziennie, nie więcej, szczególnie owocowych, gdyż są słodkie), herbatki owocowe. 
  5. Pij herbatki laktacyjne, np. z takich ziół, jak kminek, koper włoski, anyż, ziele rutwicy, bazylii, liść barwinka, nasienie pietruszki, czarnuszka. W aptekach są również gotowe mieszanki ziół wspomagających laktację.  Ziołowe napary najlepiej pić systematycznie, 2-3 razy dziennie po filiżance (nie więcej, gdyż w nadmiarze mogą – paradoksalnie – zmniejszyć laktację).
  6. Pozytywny wpływ na laktację ma też słód jęczmienny i beta-glukan. Możesz wspomóc się preparatami dostępnymi w aptekach.
  7. Odciągaj pokarm. Rób to w przerwach pomiędzy karmieniami piersią. Dzięki temu piersi są jeszcze bardziej pobudzane. Nie martw się, że jeśli odciągniesz mleko, nie będzie go później dla dziecka. Jest wręcz odwrotnie: im więcej mleka dziecko ssie i im więcej go odciągasz, tym więcej piersi go produkują. Mleka w piersiach nigdy nie zabraknie.
  8. Nie podawaj smoczka. Jego ssanie to jedna z najczęstszych przyczyn późniejszego nieprawidłowego, zbyt "płytkiego", chwytania piersi. Dlatego staraj się zwłaszcza w pierwszych tygodniach i życia dziecka nie podawać mu smoczka. Jeśli płacze, staraj się uspokajać dziecko innymi sposobami.
  9. Nie podawaj mleka z butelki. Jeśli masz rzeczywiście za mało pokarmu, wszystkie metody zwiększenia laktacji zawiodły, być może będziesz musiała podać dziecku dodatkowo mleko modyfikowane. Najpierw jednak zawsze przystawiaj dziecko do piersi i pozwalaj ssać tak długo, jak długo ma na to ochotę. Dodatkowe mleko podawaj maleństwu nie z buteleczki ze smoczkiem, ale łyżeczką lub kubeczkiem.
  10. W czasie laktacji nie pij piwa, także tzw. bezalkoholowego. Nie ma bezpiecznej dla dziecka dawki alkoholu. W każdej ilości może on powodować niekorzystne skutki dla wciąż rozwijającego się układu nerwowego. 

Zobacz także: Zioła na laktację: które najbardziej skuteczne?

Jak zmniejszyć laktację

Zdarzają się sytuacje, kiedy mleka w piersiach jest za dużo, dziecko nie jest w stanie go wypić. Dochodzi wtedy do zastoju pokarmu, a jeśli nie uda się go w porę zlikwidować – do zapalenia piersi.

Gdy mleka w piersiach jest za dużo:

  • Przystawiaj dziecko do piersi, gdy tylko pierś się wypełni (by nie doszło do zastoju).
  • Jeśli dziecko nie chce ssać, bo jest najedzone, odciągnij trochę mleka – ale nie do końca, gdyż to jeszcze bardziej stymulowałoby laktację. Odciągaj tylko tyle mleka, by poczuć ulgę w piersiach.
  • Po karmieniu połóż na piersi chłodny okład.
  • Nie pij herbatek laktacyjnych, by nie pobudzać już laktacji. 

Jak zakończyć laktację

Jeśli podjęłaś decyzję o zakończeniu karmienia piersią, pamiętaj, by zrobić to tak by nie dochodziło do zastojów pokarmu
Gwałtowne zaprzestanie karmienia może powodować zastój pokarmu i jego powikłaniami np. w postaci zapalenia piersi. Stopniowe wygaszanie laktacji jest bardziej naturalne.

  • Stopniowo zmniejszaj liczbę karmień piersią.
  • Dodatkowo możesz zastosować zimne okłady na całe piersi, na około 15-20 minut.
  • Pij 3 razy dziennie napar z szałwii (hamuje laktację). Łyżeczkę liści szałwii zalej wrzątkiem, pozostaw na 10-15 minut, następnie odcedź.
  • Możesz też pić herbatkę z mięty pieprzowej, napar z korzenia pietruszki.

Zobacz także: 10 produktów, które powinna jeść karmiąca mama

Dieta po ciąży i po porodzie [LIVECZAT z ekspertem]

karmienie noworodka
Adobe Stock
Karmienie
Jak zwiększyć laktację – 8 najlepszych sposobów, by mieć więcej mleka
Zwiększyć laktację trzeba, gdy masz mało pokarmu, dziecko jest głodne, płacze i nie przybiera na wadze? Na szczęście są na to niezawodne sposoby sprawdzone przed wiele kobiet przed tobą. Oto najskuteczniejsze z nich.

Laktację można zwiększyć, gdy mleka jest za mało - przekonują doradcy laktacyjni. Uspokajają też zmartwione młode mamy - niemal każda kobieta może karmić piersią swoje dziecko! Laktacja (proces wydzielania mleka z piersi) u niektórych kobiet pojawia się jeszcze w czasie ciąży, u innych dopiero po porodzie. Gdy dziecko zaczyna ssać, w mózgu uwalnia się hormon, zwany prolaktyną. Pobudza ona pęcherzyki mleczne do wytwarzania pokarmu. Inny z hormonów – oksytocyna – powoduje, że kurczą się maleńkie mięśnie wokół przewodów mlecznych. Dzięki temu pokarm z piersi może wypłynąć. Aby mleka było więcej, trzeba stosować się do kilku zasad, m.in. często przystawiać dziecko do piersi.  Spis treści: Sposoby na zwiększenie laktacji Pobudzanie laktacji po cesarce Przyczyny braku pokarmu w piersiach Jak sprawdzić, czy piersi produkują dość mleka Sposoby na zwiększenie laktacji Zanim przejdziemy do konkretnych porad, zacznijmy od sprawy nie mniej ważnej niż one same. Stan psychiczny kobiety i jej pozytywne nastawienie do karmienia piersią pełnią kluczową rolę w procesie laktacji. Spokój, wyciszenie i wsparcie emocjonalne ze strony najbliższych pomogą młodej matce uporać się z początkowym niepokojem. Sfrustrowana i spanikowana kobieta, przejęta płaczącym maluchem, blokuje się emocjonalnie, przez co może dojść do zmniejszenia wydzielania prolaktyny i osłabienia wytwarzania mleka. Pamiętajmy, że zarówno noworodek, jak i mama, muszą nauczyć się współpracować ze sobą , a początki bywają trudne. Dlatego nie należy się zrażać i od razu zakładać, że mleka jest za mało, przez co dziecko jest głodne i niedożywione. Zwykle wystarczy zastosować kilka wskazówek, aby laktacja wróciła do normy i spełniała potrzeby żywieniowe dziecka. 1. Najlepsze stymulowanie laktacji to przystawianie dziecka do piersi Pokarm tworzy się wtedy, gdy...

Jak rozkręcić laktację
Adobe Stock
Karmienie
Jak rozkręcić laktację – co pomoże? Czy można rozkręcić laktację laktatorem?
Jeśli zastanawiasz się, jak rozkręcić laktację, pewnie martwisz się, że masz za mało pokarmu dla dziecka. Spokojnie, są sposoby na rozkręcenie laktacji, także laktatorem. Uwaga, wbrew obiegowym opiniom na pobudzenie laktacji nie pomoże bezalkoholowe piwo czy bawarka.

Jeśli karmisz piersią i szukasz sposobu na rozkręcenie laktacji, nie jesteś jedyna. Karmienie piersią często łączy się z obawą o dostateczną ilość pokarmu. To jednak nie osławiona bawarka czy herbatki z anyżkiem pomogą piersiom w produkcji mleka, lecz coś zupełnie innego. Podpowiadamy, jak skutecznie rozkręcić laktację. Jak rozkręcić laktację? Przystawiaj do piersi na żądanie Laktacja rządzi się zasadą popytu i podaży: im więcej dziecko ssie, tym więcej mleka produkuje pierś. Jeżeli maluch jest dobrze przystawiony, ssie aktywnie, przy każdym zassaniu połyka pokarm i ma siłę, aby rytmicznie, bez podsypiania ssać przynajmniej 10 minut z jednej piersi. W takiej sytuacji możesz być pewna, że laktacja jest prawidłowo stymulowana i nie musisz dodatkowo pobudzać piersi do produkowania pokarmu. Nie czekaj z podaniem piersi, aż poczujesz, że są pełne mleka (to częsty błąd karmiących mam). Mleko powstaje, gdy dziecko ssie pierś. Aby rozkręcić laktację, karm wyłącznie piersią Dokarmianie mlekiem modyfikowanym to najprostsza droga do zahamowania laktacji. Przekarmiane niemowlę rzadziej domaga się ssania piersi, przez co produkcja pokarmu się zmniejsza, aż w końcu może zacząć zanikać. Sposób na rozkręcenie laktacji: ściąganie laktatorem Jeżeli lekarz stwierdzi, że dziecko za mało przybiera na wadze, porozmawiaj z nim o dokarmianiu twoim odciągniętym pokarmem. Po karmieniu albo między karmieniami odciągaj mleko laktatorem według zasady: najpierw 7 minut z jednej piersi, potem 7 minut z drugiej, następnie 5 minut z pierwszej i 5 minut z drugiej i jeszcze po 3 minuty z każdej piersi. Zasada 7-5-3 jest polecana przez konsultantów laktacyjnych jako jeden ze skutecznych sposobów na to, by pobudzić laktację .  Ważne! Jeżeli twoje dziecko prawidłowo przybiera na wadze i moczy 6–8 pieluszek dziennie, to znaczy, że z...

jak zwiększyć laktację
Fotolia
Karmienie
Jak zwiększyć ilość pokarmu? 10 sprawdzonych sposobów na poprawienie laktacji
W piersiach masz mało pokarmu, martwisz się, że twoje dziecko płacze z głodu i nie najada się. Jak zwiększyć laktację? Znamy sprawdzone sposoby.

Każda mama może karmić piersią i mieć tyle mleka, by dziecko nie było głodne. Przejściowo może się jednak zdarzyć, że mleka w piersiach jest mniej i dziecko się nie najada. Nie musisz jednak podawać dziecku butelki z mlekiem. Są skuteczne sposoby, by zwiększyć laktację. 1. Jak najczęściej karm piersią: mleka będzie więcej Karm dziecko zawsze, gdy jest głodne. Jak sprawdzić, czy się najada?  Najedzony noworodek jest spokojny, śpi pomiędzy karmieniami, a jeśli płacze, to raczej ze zmęczenia lub bólu brzuszka. Noworodek, gdy jest głodny, otwiera buzię, szuka piersi, wpycha do buzi paluszek lub całą piąstkę. Jest niespokojny i płacze. 2. Połóż się z dzieckiem do łóżka i podawaj pierś, gdy chce ssać Nie musisz liczyć, ile razy karmisz dziecko, tak jak nie liczysz, ile razy je całujesz.  Ilość karmień piersią noworodka nie może być jednak mniejsza niż 8 na dobę (na ogół jest ich więcej, nawet 10-12). Jeśli czujesz, że masz mało pokarmu, najlepiej połóż się z dzieckiem na cały dzień do łóżka i podawaj mu pierś wtedy, gdy tylko chce ssać. To dobry sposób na szybie zwiększenie laktacji. Laktatory elektryczne - sprawdź opinie 3. Karm piersią w nocy Jeśli chcesz zwiększyć laktację, karm noworodka przynajmniej raz w nocy. Nocne karmienia są ważne ze względu na duże stężenie prolaktyny we krwi (im wyższy poziom tego hormonu, tym więcej mleka w piersiach). 4. Pilnuj, by dziecko prawidłowo ssało pierś Pierś powinna wypełniać całą buzię dziecka. Gdy ssie, słyszysz charakterystyczne postękiwanie (to odgłos połykania mleka). Jeśli słyszysz cmokanie, to znaczy, że dziecko chwyciło pierś zbyt płytko. Nie wyssie wtedy całego mleka z piersi. Przerwij karmienie piersią i jeszcze raz prawidłowo przystaw dziecko do piersi. 5. Nie spiesz się podczas karmienia piersią Niektóre dzieci opróżniają pierś w 10...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz