Galaktogogi to substancje mlekopędne, które mogą przyjmować karmiące mamy. To szczególna grupa produktów dla kobiet w okresie laktacji. Oprócz słodu jęczmiennego działanie mlekopędne mają też zioła. Do grupy takich ziół zalicza się m.in. kozieradkę, koper włoski, drapacz lekarski (inaczej bernardynek), szparag lekarski, niepokalanek mnisi. Wchodzą one w skład dostępnych w Polsce herbatek laktacyjnych, które zawierają też zioła wywierające inne działanie niż laktogenne – to m.in. biedrzeniec, anyż, kminek zwyczajny. Pobudzają one trawienie i działają wiatropędnie, a melisa – uspokajająco.

Reklama

Zobacz też: 9 sposobów, jak zwiększyć laktację

Jakie dodatkowe właściwości mają zioła mlekopędne?

Zioła, które znajdują się w herbatkach laktacyjnych, działają pozytywnie nie tylko na laktację, ale często mają także inne zastosowanie oprócz działania mlekopędnego, np.:

  • Kozieradka (Trigonella foenum-graecum) wykazuje właściwości laktogenne, ale także stosowana jest w infekcjach górnych dróg oddechowych, dolegliwościach układu pokarmowego, wykazuje działanie przeciwbiegunkowe.
  • Koper włoski (Foeniculum vulgare) działa także wyksztuśnie, ma działanie rozkurczowe.
  • Drapacz lekarski, czyli bernardynek (Cnicus benedictus) działa przeciwbiegunkowo, przeciwbakteryjnie, wyksztuśnie.
  • Rutwica lekarska (Galega officinalis) działa moczopędnie i wykazuje działanie antyhiperglikemiczne.
  • Ostropest plamisty (Silybum marianum) można zastosować także przy niestrawności.
  • Szparag dziki (Asparagus racemosus Shatavari) stosowany w stanach zapalnych błon śluzowych, płuc, żołądka, nerek i narządów płciowych. Zmniejsza napięcie przedmiesiączkowe.
Reklama

Zobacz też: Co może jeść mama karmiąca piersią?

Reklama
Reklama
Reklama