Reklama

Zawsze jest pokusa, by nalać do butelki trochę więcej mleka, zwłaszcza jeśli maluszek – co często się zdarza – ma ochotę jeść. Nie wpadaj jednak w taką pułapkę i nie przekarmiaj dziecka, by potem nie musiało przez lata walczyć z otyłością. Zwłaszcza, że prowadzi ona m.in. do chorób serca, cukrzycy. Zapobiegasz im już w pierwszym roku życia, dobrze karmiąc swojego maluszka. A więc: jak?

Reklama

Najlepiej: na żądanie.
Kiedyś zalecano, żeby karmić malca co trzy godziny. Dziś uważa się, że trzeba to robić na żądanie, dokładnie tak samo jak w przypadku maluszka karmionego piersią. Oczywiście nie oznacza to, że należy biegać do malca co pół godziny z butelką, gdy tylko zapłacze. Nauczysz rozpoznawać, kiedy płacze z głodu i jak się przy tym zachowuje. W miarę jak dziecko rośnie, przyzwyczaja się do stałych pór posiłków.
W pierwszych tygodniach malec musi jeść w nocy. Mała objętość żołądka powoduje, że dziecko nie najada się wieczorem na całą noc. Gdy maluszek skończy miesiąc, staraj się jednak nie karmić go w nocy więcej niż raz. Jeśli budzi się częściej, przytul go, pokołysz, pomóż zasnąć, daj wodę do picia. W drugim półroczu, jeżeli smyk jeszcze budzi się w nocy, warto odzwyczajać go od nocnego jedzenia.

Posiłek zwykle trwa około 10–15 minut.
Jeśli dziecko wypija wszystko z butelki w trzy minuty, to znaczy, że dziurka w smoczku jest zbyt duża. Malec podczas jedzenia połyka wówczas dużo powietrza, a potem boli go brzuszek. Jeśli z kolei posiłek trwa dłużej niż pół godziny, to albo dziecko nie było głodne, albo dziurka w smoczku jest zbyt mała. To trochę za długo, bo mleko w butelce już jest zimne.

Podawaj malcowi tyle mleka, ile zaleca lekarz.
Albo producent na opakowaniu mleka. Wielkości porcji są oczywiście orientacyjne, zaś dzieci różnią się apetytem. Zwykle jednak w pierwszym miesiącu malec zjada siedem porcji dziennie po około 90–110 ml. Jeśli posiłek dziecka jest mniejszy, możesz mu podawać butelkę częściej. Czasem malec może mieć słabszy apetyt np. po południowej drzemce, bo dobrze się jeszcze nie rozbudził, albo wieczorem, gdy już jest bardzo zmęczony. To nie problem, jeśli pozostałe posiłki zjada chętnie.

Reklama

Gdy chce jeść więcej, policz, ile zjada w ciągu całego dnia.
Jeśli to ponad 100 ml więcej, niż zaleca się dla dziecka w jego wieku, sprawdź, jak malec przybiera na wadze i porozmawiaj na ten temat z pediatrą. Pamiętaj też, że nie każdy płacz smyka jest spowodowany głodem – dlatego zawsze warto zastanowić się, dlaczego maluszek nie ma dobrego humoru. Może coś mu dolega albo chce, byś ty była blisko? Nie przyzwyczajaj dziecka do tego, że najlepszym lekarstwem na każdy problem czy smutek jest jedzenie. Bo stąd prosta droga do nadwagi i otyłości.

Reklama
Reklama
Reklama