Mleko krowie nie dla niemowlęcia!
Mleko dla niemowląt? Na pewno nie mleko krowie. Zatem jakie mleko wybrać dla małego dziecka? Wiele zależy od jego wieku i zdrowia. Podpowiadamy, jak wybrać to najlepsze.
- Katarzyna Pinkosz
Jeszcze do niedawna nie istniały specjalistyczne produkty dla niemowląt. Podstawę sztucznego odżywiania stanowiło tzw. mleko w proszku. Było to zwykłe sproszkowane mleko krowie, gotowe do spożycia po rozcieńczeniu wodą i ewentualnie zagęszczeniu mąką. Taki produkt jest jednak nieodpowiedni dla dzieci. Bo częściej powoduje ból brzucha u dziecka, zespół złego wchłaniania, alergie u dzieci, niemowlęta pijące mleko krowie częściej ulewają pokarm, gorzej rosną.
Mleko modyfikowane dla dzieci po roku - sprawdź opinie!
Mleko bliskie ideału
Kilkadziesiąt lat temu rozpoczęła się era sztucznego żywienia niemowląt. Pojawiło się wtedy pierwsze w Polsce mleko modyfikowane. W następnych latach wprowadzano w mlekach modyfikowanych zmiany w celu zbliżenia receptury mleka modyfikowanego do pokarmu kobiecego: obniżono poziom białek, zmodyfikowano ich skład na korzyść lekko strawnych białek serwatkowych, podwyższono zawartość jodu ze względu na niedobory tego pierwiastka, dodano taurynę – aminokwas ułatwiający trawienie tłuszczów i biorący udział w budowie siatkówki oka.
Obecnie mleka modyfikowane znajdujące się na polskim rynku spełniają międzynarodowe standardy wyznaczone przez Europejskie Towarzystwo ds. Gastroenterologii i Żywienia Dzieci, Komisję Żywienia Wspólnoty Europejskiej, Komisję Żywienia Światowej Organizacji Zdrowia.
Sprawdź dokładnie, co zawiera mleko modyfikowane
Zobacz także
Mleko dla młodszych niemowląt
Jakie mleko dla noworodka? Dla niemowląt w pierwszym półroczu życia przeznaczone jest mleko modyfikowane początkowe, oznaczone symbolem 1. Jego bazą jest mleko krowie, natomiast frakcje: białkowa, węglowodanowa i tłuszczowa – zmieniono, podobnie jak zawartość składników mineralnych i witamin. Mleko to jest najbardziej zbliżone do składu pokarmu kobiecego. Należy je przygotować w proporcjach zgodnych z zaleceniami producenta, na wodzie mineralnej lub gotowanej przez kilka minut, tuż przed posiłkiem, a nie dopite przez dziecko resztki – wylać.
Sprawdź dokładnie, jak przygotować mleko dla dziecka
[CMS_PAGE_BREAK]
Mleko dla każdego niemowlaka
Jeśli nie karmisz piersią, to decyzję, jaki rodzaj mleka wybrać dla dziecka, najlepiej podjąć po konsultacji z lekarzem.
Dla dzieci z alergią na białko mleka krowiego polecane jest mleko sojowe (ale uwaga! czasem także uczula) lub produkty mlekozastępcze, których bazę stanowią hydrolizaty białka.
Z kolei ulewanie noworodka może zmniejszyć mleko z dodatkiem mączki chleba świętojańskiego, zagęszczającej pokarm w żołądku (oznaczone symbolem AR – antyrefluks).
Mleko dla roczniaka
Wyniki badań są alarmujące – co czwarte półroczne niemowlę jest karmione zwykłym mlekiem krowim, a w wieku 15 miesięcy mleko takie pije już prawie 70% dzieci! Tymczasem organizm małego człowieka nie jest jeszcze przystosowany do jego trawienia. Pediatrzy zalecają, aby dzieci w drugim roku życia nie spożywały jeszcze mleka krowiego. Jeśli mama nie karmi już piersią, najodpowiedniejsze będą nadal produkty modyfikowane. Na sklepowych półkach znajdziesz mleka przystosowane specjalnie do potrzeb dziecka, które skończyło już roczek – są one oznaczone symbolem: "3" lub "Junior".
Przeczytaj, dlaczego po pierwszym roku życia mleko jest nadal ważne.
Mleko krowie dla starszaka
Wyniki badań świadczą, że matki zbyt wcześnie włączają mleko krowie do diety niemowląt i małych dzieci. Tymczasem jest ono nieodpowiednie dla dzieci aż do trzeciego roku życia. Zawiera bowiem:
- zbyt dużo białka i składników mineralnych,
- wyłącznie tłuszcz zwierzęcy, który nie pokrywa zapotrzebowania dziecka na nienasycone kwasy tłuszczowe (m.in. kwasy omega-3),
- zbyt mało żelaza oraz witamin A, C, D i E.
Sprawdź, dlaczego potrzebny jest nabiał w diecie dziecka