Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ulewanie u noworodków
Adobe Stock
Karmienie

Ulewanie u noworodków – przyczyny ulewania, sposoby na ulewanie u dziecka

Ulewanie u noworodków to częste zjawisko. Wyjaśniamy, kiedy należy się nim martwić, a kiedy nie stanowi ono powodu do niepokoju.
Edyta Brala
Edyta Brala
Konsultacja merytoryczna

Ulewanie u noworodków zdarza się, gdy dziecko zwraca wypite mleko – niewielkie ilości pokarmu po prostu wypływają niemowlęciu z buzi. Ulewa nawet co drugie dziecko i jest to zjawisko naturalne.

Wielu mamom wydaje się, że niemowlę, które ulewa, nie najada się do syta lub ma kłopoty z brzuszkiem. Nie jest to prawdą. Podpowiadamy, jakie są przyczyny ulewania u noworodków i jak sobie radzić z tą dolegliwością. 

Spis treści: 

Jak wygląda ulewanie u noworodka?

Noworodki zazwyczaj ulewają pokarm ustami. Pokarm cofający się przez przełyk do jamy ustnej dziecka może wydostać się także przez nos. To również nie musi być sygnałem niczego niepokojącego. Ten rodzaj ulewania może powodować delikatny ból, pieczenie w nosie i dyskomfort, więc jeśli dziecko staje się marudne, możesz przepłukać mu nos wodą morską. Ma ona słonawy smak, dlatego po przepłukaniu można dać maluszkowi trochę wody do popicia.

Treść, którą dziecko ulewa, może wyglądać jak mleko zmieszane ze śliną lub przypominać twarożek. Konsystencja ulanego pokarmu zależy przede wszystkim od tego, czy rozpoczęło się już jego trawienie (mleko pod wpływem znajdującego się w żołądku kwasu solnego zaczyna się ścinać). Jeśli pokarm dotrze tylko do przełyku i zostanie ulany, będzie miał niezmieniony wygląd.

Ulewanie a wymioty u noworodka

Ulewanie przebiega łagodnie (pokarm wolno wypływa z kącików ust), natomiast wymioty u niemowlęcia są gwałtowne i obfitsze: mogą przypominać „chlustające ulewanie” u noworodka. Jeśli noworodek zwymiotował raz, nie ma powodów do niepokoju – być może zjadł za dużo. Gdy dziecko wymiotuje często lub dużo – trzeba skontaktować się z lekarzem, bo maluch w takim stanie może szybko się odwodnić.

Gdy dziecko wymiotuje, a nie ulewa – wydostająca się na zewnątrz treść może mieć zielonkawy lub brązowy kolor, a niekiedy jest w niej widoczna krew lub flegma. W takiej sytuacji koniecznie należy zgłosić się z dzieckiem do pediatry, który zleci specjalistyczne badania.

Ulewanie u noworodka – przyczyny

Co oznacza ulewanie u noworodka? Wypite przez dziecko mleko samo wraca i ulewa się na zewnątrz. Najczęściej przyczyną jest niedojrzały układ pokarmowy noworodka. Mięsień znajdujący się w górnej części żołądka nie zatrzymuje pokarmu tak jak u dorosłego, dlatego jedzenie cofa się, co może wyglądać jak wymioty u dziecka. Jest to zjawisko naturalne, z którym organizm wkrótce sobie poradzi.

Zdarza się też, że dzieci ulewają z przejedzenia. Połknięty pokarm nie mieści się w malutkim żołądku i zostaje z niego usunięty. Bywa i tak, że połknięte wraz z jedzeniem powietrze wraca z odrobiną pokarmu.

Wiele mam zastanawia się, czy ulewania u noworodka jest normalne. Owszem, nawet jeśli ulewanie zdarza się często lub po każdym posiłku, ale nie ma wpływu na prawidłowy przyrost masy, nadal nie musi sygnalizować niczego niepokojącego. Dla pewności warto zawsze skonsultować się z pediatrą podczas najbliższej wizyty kontrolnej.

Kiedy występuje ulewanie u noworodka?

Ulewanie u noworodków występuje zazwyczaj zaraz po skończonym posiłku. Dzieci karmione butelką z reguły piją bardziej łapczywie, bo mleko ze smoczka ssie się łatwiej niż z piersi. Co nie znaczy, że dzieciom karmionym mlekiem z piersi nie zdarza się jeść łapczywie. Zwłaszcza gdy mleka jest dużo. Połknięte powietrze wraca wtedy wraz z częścią pokarmu (ulewa się) lub krąży w jelitach (kolka).

Ulewanie u noworodka – czy boli?

Ulewanie nie powoduje gwałtownego bólu, ale zwrócona treść z żołądka ma kwaśny odczyn i może drażnić skórę wokół ust dziecka. Niekiedy nadtrawione mleko nie dociera do jamy ustnej, tylko podrażnia przełyk. Wtedy trudniej zauważyć, że niemowlę ulewa. Dziecko może tracić apetyt, popłakiwać, bo przełykanie będzie dla niego bolesne.

O wszelkich niepokojących objawach warto mówić pediatrze. O tym, że w przełyku dzieje się coś niedobrego, może świadczyć np. kwaśny zapach z ust, brak apetytu mimo głodu, częste odbijanie u noworodka, drażliwość.

Czy ulewanie samo minie?

Większość niemowląt przestaje ulewać, gdy zaczyna jeść zagęszczone pokarmy i uczy się siedzieć. Jednak niektórym dzieciom cofanie się pokarmu zdarza się aż do pierwszych urodzin. Tylko w nielicznych wypadkach (np. gdy budowa przewodu pokarmowego jest niewłaściwa) konieczne jest leczenie refluksu żołądkowo-jelitowego u niemowląt.

Czy ulewanie mleka oznacza, że dziecko jest przejedzone?

Tak może być, ale nie musi. Mleko mogło wrócić do jamy ustnej dlatego, że maluch nałykał się powietrza. Po krótkiej przerwie, kiedy dziecku się odbije, można próbować ponownie przystawić je do piersi lub podać butelkę i zobaczyć, czy zacznie pić.

Niektóre mamy obawiają się, że dziecko ulewa i w związku z tym się nie najada. Wszystko zależy od tego, ile mlecznej treści wróciło. Z reguły noworodek ulewa 1-2 łyżeczki mleka. Taka ilość nie ma wpływu na sytość. Jeśli dziecko dobrze się rozwija i przybiera na wadze, nie trzeba się martwić.

Sposoby na ulewanie u noworodka

  • Karm dziecko częściej, ale krócej. Dzięki temu wypije mniej mleka podczas jednego karmienia. Rób też krótkie przerwy w trakcie karmienia.
  • Po jedzeniu przytrzymaj dziecko na rękach w pozycji pionowej (tzw. pozycja do odbicia: bez ucisku brzucha, czyli plecami do brzucha mamy). Poczekaj chwilę (nawet do 30 min), aż mu się odbije. W tym czasie nie przewijaj go, a jeśli musisz to zrobić, nie unoś w trakcie zmiany pieluchy wysoko nóg dziecka.
  • Nie kładź niemowlęcia na brzuchu. Jeżeli dziecko śpi na plecach, podnieś materac łóżeczka – tak by miało wyżej głowę i nie zakrztusiło się ulewanym mlekiem. Najlepiej, jeśli będzie spało na boku. Gdy i to nie pomoże, idź do pediatry. Może zalecić podawanie substancji zagęszczającej mleko (dosypuje się ją do pokarmu) lub mieszanki antyrefluksowej (symbol AR). Czasem konieczne jest podawanie leków zmniejszających ulewanie.

Ulewanie u noworodków - kiedy do lekarza?

Jeżeli ulewanie wiąże się z niskim przyrostem wagi lub jeśli noworodek, ulewając, krztusi się lub kaszle, skontaktuj się z lekarzem. Niepokój przy ulewaniu u noworodka może wzbudzić także kolor wydzieliny. Porada lekarska jest konieczna także wówczas, gdy ulewane mleko ma zabarwienie brązowe (może występować ulewanie z krwią) lub zielone oraz kiedy ulana treść tryska na odległość (tzw. ulewanie chlustające). Takie objawy mogą sygnalizować zwężenie odźwiernika, które leczy się operacyjnie.

Jeśli ulewania nagle znacząco się nasilą i staną się bardziej obfite niż wcześniej, również powiedz o tym lekarzowi. Niepokojące są ulewania i wymioty niewystępujące wcześniej, a pojawiające się dopiero w wieku kilku miesięcy, jak również ulewania niezmniejszające się pomimo tego, że dziecko skończyło już rok.

Zobacz też:

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
lektury klasa 6
Edukacja
Lektury do 6 klasy szkoły podstawowej – lista lektur szkolnych po zmianach 
Joanna Biegaj
300 plus - kiedy wypłata świadczenia dobry start
Aktualności
300 plus – kiedy wypłata świadczenia „Dobry start”?
Joanna Biegaj
obcięte dofinansowanie dla szkoły w chmurze
Edukacja
Szkoła w Chmurze – cena może wzrosnąć?
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
życzenia urodzinowe dla córki
Święta i uroczystości
Życzenia urodzinowe dla córki: piękne, wzruszające, mądre, od mamy i od taty
Joanna Biegaj
Przysłowia o nauce
Cytaty i przysłowia
Mądre przysłowia o nauce i wiedzy – 40 motywujących sentencji
Joanna Lechowicz
zgoda na samodzielny powrót dziecka ze szkoły
Uczeń
Zgoda na samodzielny powrót dziecka ze szkoły [WZÓR]
Joanna Biegaj
dziecko ciągle choruje
Zdrowie
Dziecko ciągle choruje: nawracające zapalenie oskrzeli i infekcje gardła [CO ROBIĆ?]
Magdalena Drab
ugryzienie szerszenia
Zdrowie
Ugryzienie szerszenia może być groźne (ale nie musi!)
Ewa Janczak-Cwil
wpływ telewizji na rozwój dziecka
Wychowanie
Wpływ telewizji na rozwój dziecka – negatywne i pozytywne skutki oglądania telewizji
Aneta Grinberg
Przedszkolaki powinny się bawić, a nie ciągle uczyć
Edukacja
Przedszkolaki coraz częściej potrafią czytać i pisać, ale mają zaburzenia sensoryczne. Gdzie tkwi błąd?
Milena Oszczepalińska
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
Pełne szpitale RSV
Aktualności
Lekarz mówi wprost: dziecko z RSV i z dusznością umrze, jeśli nie trafi do szpitala
Ewa Janczak-Cwil
morfologia u dzieci
Zdrowie
Morfologia u dzieci – jak czytać wyniki krwi [NORMY]
Ewa Janczak-Cwil
jak odpieluchować dziecko
Pielęgnacja
Odpieluchowanie dziecka: kiedy i jak to zrobić? Sprawdzone sposoby
Małgorzata Wódz
znieczulenie podpajęczynówkowe
Poród naturalny
Znieczulenie podpajęczynówkowe najczęściej stosowane podczas cesarskiego cięcia [zalety i wady]
Agnieszka Majchrzak