jak przygotować mleko modyfikowane
AdobeStock/Pixel-Shot
Karmienie

Jak przygotować mleko modyfikowane szybko i prawidłowo?

Mleko modyfikowane będzie dla dziecka zdrowe, jeśli je dobrze przygotujesz. Myślisz, że to nic trudnego? Podpowiadamy, ile czasu wcześniej można przygotować mieszankę mleczną i co z nią zrobić, jeśli niemowlę od razu jej nie wypije. Czy można butelkę zostawić na później? Zdradzamy sposoby, by prawidłowo przygotować mleko modyfikowane.

Wielu młodych rodziców zastanawia się, jak prawidłowo przygotować mleko modyfikowane. Można to zrobić szybko w podgrzewaczu. Wyjaśniamy, czy mleko modyfikowane powinno się zagotować, oraz ile czasu przed podaniem dziecku je przygotować.

Jak dobrze przygotować mleko modyfikowane:

Filary Rodzicielstwa Bliskości: 3. Karmienie piersią [WIDEO]

Czy mleko modyfikowane powinno się gotować?

Nie! Straci wtedy wiele cennych składników odżywczych, w tym witamin. Do rozpuszczenia proszku używaj wody butelkowanej niskosodowej (na etykiecie powinna być informacja, że to woda dla dzieci i nadaje się dla niemowląt). Koniecznie ją zagotuj i poczekaj, aż nieco przestygnie. Potem nalej odpowiednią ilość do wysterylizowanej butelki i wsyp proszek mleczny. Nałóż nakrętkę ze smoczkiem i potrząsaj butelką aż do zupełnego rozpuszczenia się mleka. Nigdy też nie przechowuj niedopitej przez dziecko porcji, bo to pożywka dla bakterii, które mogą spowodować zatrucie pokarmowe. Wylej resztki i od razu umyj butelkę.

Kiedy najlepiej przygotowywać mleko modyfikowane?

Ile wcześniej przygotowywać mieszankę? Najlepie na krótko przed karmieniem. Zdarza się jednak, że dziecko nie jest głodne albo śpi dłużej niż zazwyczaj. Świeżo przygotowane mleko możesz trzymać w podgrzewaczu do pół godziny. Jeśli przez ten czas dziecko nie zgłodnieje, trzeba je wylać i przygotować świeże. Możesz też od razu wstawić butelkę z mieszanką do lodówki. Schłodzone mleko można przechowywać ok. 2 godzin. Podgrzej je w podgrzewaczu tuż przed podaniem.

Nigdy nie podgrzewaj mleka modyfikowanego w mikrofalówce, bo w ten sposób podgrzewa się ono nierównomiernie.

Zobacz też film przedstawiający butelkę, która skraca czas przygotowania mleka dziecku:

Czy można zmieniać proporcje mleka modyfikowanego, np. niejadkowi wsypywać więcej mieszanki?

Nie! Gęste mleko może dziecku zaszkodzić. Miarka nie powinna więc być ani kopiasta, ani zbyt ubita. To naprawdę ważne, bo jeśli mieszanka okaże się zbyt esencjonalna, niedojrzałe nerki dziecka zostaną zbytnio obciążone.

I przeciwnie – nigdy nie dodawaj do wody mniej mleka, niż zaleca producent. Jeśli użyjesz zbyt mało proszku mlecznego, dziecko nie otrzyma odpowiedniej ilości substancji odżywczych i będzie głodne. Nigdy też nie kupuj mleka w uszkodzonej puszce lub pudełku. Zawsze sprawdzaj datę jego przydatności do spożycia.

Co zrobić, gdy dziecko wypija mniej mleka modyfikowanego, niż przewidują normy?

Dziecko nie musi wypić całej porcji (choć zgodnie ze schematami żywienia w 1. miesiącu powinno dostawać pokarm 8-12 razy po 60-130 ml mieszanki, w 2. – 6-7 razy po 110-130 ml, w 3. – 6 razy po 130 ml, w 4. – 6 razy po 150 ml). Pediatrzy zalecają, by uwzględniać łaknienie dziecka, więc nie sprawdzaj stale na podziałce butelki, ile wypiło (zalecenia to dane orientacyjne, bo każde dziecko ma nieco inne potrzeby). Nie karm przez sen. Jeśli martwisz się, że je za mało, nanieś jego wagę na siatki centylowe, a jeśli twoje dziecko waży za mało, porozmawiaj z pediatrą.

Jak przygotowywać mleko modyfikowane na spacer?

Jeśli planujesz spacer, podczas którego wypada tylko jedno karmienie, zabierz ze sobą przegotowaną ciepłą wodę w butelce, którą zapakujesz w torbę termoizolacyjną, oraz odmierzoną porcję mieszanki. Wsyp ją do wody tuż przed podaniem dziecku. Na czas dłuższej podróży zabierz ze sobą gorącą wodę w termosie oraz przegotowaną i schłodzoną w butelce. Wymieszaj obie w proporcji 1:2, by dziecko miało ciepły, ale nie gorący posiłek.

Mleko modyfikowane możesz przewozić w specjalnym pojemniku mieszczącym trzy porcje mleka. Można go kupić w sklepach z akcesoriami niemowlęcymi.

Jak przygotować mleko modyfikowane na podróż?

W drodze dziecko może jeść mniej, ale częściej. Zdarza się też, że je rzadziej, bo... większą część podróży przesypia. Często po pierwszych łykach dziecko odmówi posiłku. Nie podawaj mu tej samej mieszanki pół godziny później, gdy zgłodnieje! Trzeba przygotować nową w kolejnej czystej butelce. Pamiętaj, że nie zawsze będziesz miała warunki, by dokładnie wymyć użytą. Dlatego na wszelki wypadek przygotuj jedną porcję mieszanki i jedną butelkę więcej, niż przewidujesz, że będzie ci potrzeba. Nie martw się, jeśli dziecko nie ma w podróży apetytu, dbaj jednak, by było napojone.

Zobacz też:

mleko modyfikowane
Adobe Stock
Karmienie
Ile powinno jeść niemowlę? Ile mleka modyfikowanego przygotować dla niemowlaka? Tabela
Ile powinno jeść niemowlę – to pytanie nurtuje rodziców. Być może martwisz się, bo niemowlę wypija tylko pół porcji mleka albo ciągle mu mało i je ponad miarę. Wyjaśniamy, ile mleka modyfikowanego nalewać do butelki, by mieć pewność, że dziecko się najada. Sprawdź w tabeli, ile razy na dobę powinno jeść niemowlę.

Jeśli zastanawiasz się, ile powinno jeść niemowlę, pewnie nie masz pewności, czy dobrze szykujesz mieszankę. Przygotowanie mleka modyfikowanego tylko pozornie jest łatwym zadaniem. Zgodnie z nowymi zleceniami niemowlę powinno jeść na żądanie bez względu na to, czy je mieszankę, czy mleko z piersi mamy. Nie ma stałych godzin i ilości wypitego mleka. Trudno też jednoznacznie określić, ile razy na dobę powinno jeść niemowlę. Ile mleka powinno jeść niemowlę? Dla rodziców to nie lada wyzwanie przygotować odpowiednią ilość posiłku. Czy martwić się, jeśli malec nie dojada? A może dziecko je zbyt dużo? I ile powinien jeść noworodek ? Na szczęście są wytyczne, które pomogą ci upewnić się, czy dziecko się najada. Pokazujemy je w przejrzystej tabeli. Jeśli nie karmisz piersią, przez pierwsze 4-6 miesięcy dziecko pije wyłącznie mleko modyfikowane lub mieszankę mlekozastępczą, którą zaleci mu pediatra. Z tego, co je, buduje wszystkie komórki ciała. Według aktualnych zaleceń, jeśli podajesz niemowlakowi mleko modyfikowane, również powinnaś karmić go na żądanie.   Ile powinno jeść niemowlę: tabela i orientacyjne normy  wiek dziecka ilość porcji w ciągu dnia ilość mleka 1. miesiąc 7 porcji 90-110 ml 2. miesiąc 6 porcji 110-130 ml 3. miesiąc 6 porcji 130 ml 4. miesiąc 6 porcji 150 ml 5-6. miesiąc* 4 porcje* 180 ml* * dziecko jest w trakcie rozszerzania diety i je nowe posiłki: zupki, kaszki, owoce, gotowane warzywa​ Ile mleka modyfikowanego przygotować dla niemowlaka? W karmieniu butelką ważna jest dyscyplina przy odmierzaniu ilości proszku. Na opakowaniach podane są ilości mieszanki zalecane dla danego...

Olga Frycz krytykowana za karmienie córki butelką
screen Instagram/tojafrycz, toja_mama
Aktualności
Olga Frycz skrytykowana za karmienie córki butelką. „Nie karmisz piersią? Taka wzorowa mama?”
Jesteś mamą niemowlaka i dbasz o to, żeby maluch nie był głodny? Brawo, jesteś wystarczająco dobrą mamą! Dyskusja pod zdjęciem Olgi Frycz pokazała, że nie wszyscy to rozumieją.

Olga Frycz wypoczywa z córeczkami na Teneryfie. Jak sama przyznała, takie wakacje powinny być refundowane dla każdej młodej mamy – by mogła odpocząć, naładować baterie, zmienić otoczenie, w którym musi podejmować kolejne wyzwania. Mimo to czasem nawet w raju nie da się uciec od oceny i krytyki ze strony innych kobiet. Olga Frycz nie jest „wzorową mamą”, bo nie karmi piersią? Aktorka opublikowała na Instagramie zdjęcie, na którym karmi młodszą córeczkę. Szczęśliwa mama, szczęśliwe dziecko! A jednak jedna z obserwatorek zwróciła uwagę, że Olga Frycz nie karmi Zosi piersią. Zasugerowała, że taka „wzorowa mama” powinna wiedzieć, co jest najlepsze dla jej dziecka. Na szczęście inne internautki szybko sprowadziły ją na ziemię: sposób karmienia nie świadczy o tym, jaką jest się mamą. Najważniejsze, żeby dziecko było najedzone – a to, czy jest karmione piersią, je pokarm mamy z butelki czy mleko modyfikowane, nie ma znaczenia. Tak długo, jak mama karmi swoje dziecko – nie powinna być oceniana. A sposób, w jaki to robi, nie powinien być krytykowany, bo nikt nie zna jej historii i powodów, dla których zdecydowała się na konkretną opcję. Jest niemal pewne, że gdyby Olga Frycz karmiła starszą córeczkę piersią, usłyszałaby, że już dawno powinna była przestać, bo to niestosowne. Gdy młodszą karmi butelką – musi mierzyć się z krytyką, że nie karmi naturalnie. Może, zamiast oceniać inne mamy i ich wybory, lepiej pomyśleć o nich z czułością, że robią wszystko, co mogą, by ich dzieci były najedzone, zaopiekowane, szczęśliwe? Gdy dyskusja pod zdjęciem nabrała tempa, aktorka ograniczyła kąśliwej obserwatorce możliwość komentowania. I słusznie! W końcu uniwersalne pojęcie „wzorowa mama” nie istnieje.           Wyświetl ten post na...

karmienie butelką nie jest złe
Adobe Stock
Aktualności
„Bratowa się śmieje, że będę mieć GRUBE i głupie dziecko, bo karmię butelką od urodzenia” [LIST DO REKACJI]
„Tylko dwa razy spróbowałam nakarmić swojego synka piersią, ale było tak fatalnie, że od razu zrezygnowałam. Nie znoszę tego! Ale przecież jestem dobrą mamą, kupuję najlepszą mieszankę, często przytulam i nawet śpię z moim maluszkiem. Dlaczego moja bratowa jest taka wredna i śmieje się ze mnie? Czy karmienie butelką naprawdę jest takie złe?”

Publikujemy list od naszej czytelniczki. Młoda mama zmaga się z wyrzutami sumienia, bo karmi synka butelką. Samopoczucia nie poprawia jej najbliższa rodzina, w tym bratowa, która nieustannie jej dogryza i nazywa złą matką. Czy rzeczywiście mama niemowlęcia powinna czuć się tak fatalnie ze swoją decyzją o odstawieniu od piersi? Piszcie do nas na adres: redakcja@mamotoja.pl . Nie znoszę karmić piersią, podaję butelkę. Czy moje dziecko będzie mieć problemy? (list) „Jeszcze w ciąży wiedziałam, że nie będę karmić piersią, bo nie znoszę, kiedy ktoś dotyka moich piersi. Mam jakąś fobię czy coś. Poza tym karmienie piersią mnie obrzydza. Ale starałam się, spróbowałam. I niestety nie wyszło. Nie chciałam tego robić wbrew sobie. Przecież mój maluszek od razu by wyczuł moje zdenerwowanie. Mam rację, prawda? Myślałam, że poradzę sobie z poczuciem winy, niestety moja bratowa postanowiła mnie zdołować. Mamy dzieci prawie w tym samym wieku. Ona urodziła swojego synka 3 miesiące wcześniej i do tej pory karmi go piersią (już 7 miesięcy). Uważa się za świetną matkę, za lepszą ode mnie. Przy każdej okazji mi to powtarza. Że mój synuś będzie gruby od mieszanki albo że przez całe życie będzie chorował i miał alergie . A najgorsze - że jego iloraz inteligencji na pewno będzie niższy niż jej synka! Czy to możliwe? Nigdy nie słyszałam o czymś takim, ale w końcu mleko mamy jest najzdrowsze dla dziecka, więc zaczynam się zastanawiać, czy ona nie ma racji... Reszta rodziny wcale nie pomaga. Teściowa krzywo na mnie patrzy i coś szepcze pod nosem, gdy karmię synka. Muszę się chować w pokoju, żeby nie musieć tego znosić! A mąż powiedział mi wczoraj, że prawdziwe kobiety mają piersi do karmienia. Czy ja jestem złą mamą, bo pozbawiłam dziecko mojego mleka?” Od redakcji: Karmienie butelką to indywidualna decyzja każdej mamy, która może mieć mnóstwo...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj