Reklama

Wielu młodych rodziców zastanawia się, jak prawidłowo przygotować mleko modyfikowane. Można to zrobić szybko w podgrzewaczu. Wyjaśniamy, czy mleko modyfikowane powinno się zagotować, oraz ile czasu przed podaniem dziecku je przygotować.

Reklama

Jak dobrze przygotować mleko modyfikowane:

Czy mleko modyfikowane powinno się gotować?

Nie! Straci wtedy wiele cennych składników odżywczych, w tym witamin. Do rozpuszczenia proszku używaj wody butelkowanej niskosodowej (na etykiecie powinna być informacja, że to woda dla dzieci i nadaje się dla niemowląt). Koniecznie ją zagotuj i poczekaj, aż nieco przestygnie. Potem nalej odpowiednią ilość do wysterylizowanej butelki i wsyp proszek mleczny. Nałóż nakrętkę ze smoczkiem i potrząsaj butelką aż do zupełnego rozpuszczenia się mleka. Nigdy też nie przechowuj niedopitej przez dziecko porcji, bo to pożywka dla bakterii, które mogą spowodować zatrucie pokarmowe. Wylej resztki i od razu umyj butelkę.

Kiedy najlepiej przygotowywać mleko modyfikowane?

Ile wcześniej przygotowywać mieszankę? Najlepie na krótko przed karmieniem. Zdarza się jednak, że dziecko nie jest głodne albo śpi dłużej niż zazwyczaj. Świeżo przygotowane mleko możesz trzymać w podgrzewaczu do pół godziny. Jeśli przez ten czas dziecko nie zgłodnieje, trzeba je wylać i przygotować świeże. Możesz też od razu wstawić butelkę z mieszanką do lodówki. Schłodzone mleko można przechowywać ok. 2 godzin. Podgrzej je w podgrzewaczu tuż przed podaniem.

Nigdy nie podgrzewaj mleka modyfikowanego w mikrofalówce, bo w ten sposób podgrzewa się ono nierównomiernie.

Zobacz też film przedstawiający butelkę, która skraca czas przygotowania mleka dziecku:

Czy można zmieniać proporcje mleka modyfikowanego, np. niejadkowi wsypywać więcej mieszanki?

Nie! Gęste mleko może dziecku zaszkodzić. Miarka nie powinna więc być ani kopiasta, ani zbyt ubita. To naprawdę ważne, bo jeśli mieszanka okaże się zbyt esencjonalna, niedojrzałe nerki dziecka zostaną zbytnio obciążone.

I przeciwnie – nigdy nie dodawaj do wody mniej mleka, niż zaleca producent. Jeśli użyjesz zbyt mało proszku mlecznego, dziecko nie otrzyma odpowiedniej ilości substancji odżywczych i będzie głodne. Nigdy też nie kupuj mleka w uszkodzonej puszce lub pudełku. Zawsze sprawdzaj datę jego przydatności do spożycia.

Co zrobić, gdy dziecko wypija mniej mleka modyfikowanego, niż przewidują normy?

Dziecko nie musi wypić całej porcji (choć zgodnie ze schematami żywienia w 1. miesiącu powinno dostawać pokarm 8-12 razy po 60-130 ml mieszanki, w 2. – 6-7 razy po 110-130 ml, w 3. – 6 razy po 130 ml, w 4. – 6 razy po 150 ml). Pediatrzy zalecają, by uwzględniać łaknienie dziecka, więc nie sprawdzaj stale na podziałce butelki, ile wypiło (zalecenia to dane orientacyjne, bo każde dziecko ma nieco inne potrzeby). Nie karm przez sen. Jeśli martwisz się, że je za mało, nanieś jego wagę na siatki centylowe, a jeśli twoje dziecko waży za mało, porozmawiaj z pediatrą.

Jak przygotowywać mleko modyfikowane na spacer?

Jeśli planujesz spacer, podczas którego wypada tylko jedno karmienie, zabierz ze sobą przegotowaną ciepłą wodę w butelce, którą zapakujesz w torbę termoizolacyjną, oraz odmierzoną porcję mieszanki. Wsyp ją do wody tuż przed podaniem dziecku. Na czas dłuższej podróży zabierz ze sobą gorącą wodę w termosie oraz przegotowaną i schłodzoną w butelce. Wymieszaj obie w proporcji 1:2, by dziecko miało ciepły, ale nie gorący posiłek.

Mleko modyfikowane możesz przewozić w specjalnym pojemniku mieszczącym trzy porcje mleka. Można go kupić w sklepach z akcesoriami niemowlęcymi.

Jak przygotować mleko modyfikowane na podróż?

W drodze dziecko może jeść mniej, ale częściej. Zdarza się też, że je rzadziej, bo... większą część podróży przesypia. Często po pierwszych łykach dziecko odmówi posiłku. Nie podawaj mu tej samej mieszanki pół godziny później, gdy zgłodnieje! Trzeba przygotować nową w kolejnej czystej butelce. Pamiętaj, że nie zawsze będziesz miała warunki, by dokładnie wymyć użytą. Dlatego na wszelki wypadek przygotuj jedną porcję mieszanki i jedną butelkę więcej, niż przewidujesz, że będzie ci potrzeba. Nie martw się, jeśli dziecko nie ma w podróży apetytu, dbaj jednak, by było napojone.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama