Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
karmienie butelką
Adobe Stock
Karmienie

Do kiedy mleko modyfikowane? Aktualne zalecenia specjalistów

To, do kiedy mleko modyfikowane powinno być w diecie dziecka zamiast mleka krowiego, zależy m.in. od wieku dziecka i jego upodobań. Nie ma żadnych przeciwwskazań do karmienia mieszanką nawet kilkulatków, jeśli lubią jej smak. Mleko krowie, zamiast modyfikowanego, można podawać w 2. roku życia dziecka. Poznaj najnowsze zalecenia specjalistów po aktualizacji wytycznych dotyczących żywienia dzieci.

Do kiedy mleko modyfikowane będzie stanowić część diety twojego dziecka zależy od ciebie i malucha. Mleko modyfikowane jest robione na wzór kobiecego pokarmu, dlatego tak samo jak mleko mamy, można podawać je nawet kilkulatkom. W najnowszych zaleceniach znajduje się informacja, że po pierwszych urodzinach można, o ile dziecko nie ma skazy białkowej, podawać już dziecku mleko krowie. Część dzieci przyzwyczaja się jednak do smaku mieszanki i domaga się jej nawet w wieku przedszkolnym. Nie ma w tym niczego złego – o ile dziecko nie pije mleka z butelki ze smoczkiem.

Spis treści:

  1. Do kiedy podawać mleko modyfikowane?
  2. Dlaczego w pierwszym roku życia dziecko nie może pić mleka krowiego?
  3. Mleko modyfikowane dla starszych dzieci
  4. Do kiedy karmić dziecko butelką?
  5. Jak odzwyczaić malucha od butelki?
  6. Jak nauczyć dziecko pić z kubeczka?

Beata Sadowska bierze udział w akcji „Projekt body" [WIDEO]

Do kiedy podawać mleko modyfikowane?

W opublikowanych w marcu 2021 roku zaktualizowanych zaleceniach żywienia niemowląt znajduje się informacja o tym, by karmić dziecko piersią tak długo, jak samo tego będzie chciało, a maluchy karmione mlekiem modyfikowanym powinny je jeść do ukończenia pierwszego roku życia. Oczywiście początkowo, do 6. miesiąca życia należy podawać tzw. mieszankę początkową (oznaczoną numerem 1), a później mleko modyfikowane tzw. następne (oznaczone numerem 2). W zaleceniach tych nie ma informacji o tym, że karmienie mlekiem modyfikowanym następnym trzeba zakończyć po pierwszych urodzinach dziecka. Zatem nie ma górnej granicy podawania mleka modyfikowanego.

W praktyce wygląda to tak, że pierwszy rok życia traktowany jest jako czas stosowania diety mlecznej. Drugi rok życia dziecka to etap przejściowy i diety mieszanej, gdyż nie sposób z dnia na dzień odebrać maluchowi mleko, do którego jest przyzwyczajone. Jednak w trzecim roku życia dziecko powinno być już na tzw. diecie rodzinnej, czyli jadać te same zdrowe pokarmy co rodzice i starsze rodzeństwo. Możesz mu więc śmiało podawać zwykłe mleko krowie (takie o zawartości 3,2 lub 2 proc. tłuszczu). Jeżeli jednak dziecko bardzo lubi mleko modyfikowane i przyzwyczaiło się do jego smaku, to nic nie stoi na przeszkodzie, by dalej je piło. Nie może ono jednak stanowić podstawy diety ani w drugim, ani w kolejnych latach życia dziecka.

Dlaczego w pierwszym roku życia dziecko nie może pić mleka krowiego?

Mleko krowie różni się od mleka modyfikowanego. Ma za dużo białka i zbyt wiele składników mineralnych, mocno obciążających nerki. Dlatego w pierwszym roku życia niemowlęta nie powinny pić mleka krowiego. Jeśli nie karmisz piersią, koniecznie podawaj dziecku mleko modyfikowane (lub leczniczą mieszankę bezmleczną zaleconą przez lekarza, jeśli dziecko ma alergię na białko mleka krowiego). Pamiętaj jedynie, że mleka modyfikowanego nie można gotować, ponieważ traci wówczas wiele witamin i innych składników. Mieszankę zawsze przygotowuj zgodnie z instrukcją na opakowaniu.

Mleka modyfikowane dla starszych dzieci

W drugim roku życia maluch może już pić pełnotłuste mleko krowie (o zawartości tłuszczu 3,2 lub 2 proc.). Lekarze jednak często polecają mleko modyfikowane. Dlaczego? Drugi rok życia to nadal okres rozszerzania diety. Maluszek często jeszcze nie daje sobie tak dobrze rady z gryzieniem oraz żuciem i... je mniej niż miesiąc czy dwa miesiące temu! Zwłaszcza że teraz nie ma czasu na posiłki, gdyż jest zafascynowany nowo zdobytymi umiejętnościami chodzenia czy biegania. Właśnie dlatego wielu lekarzy doradza, by również w drugim, a nawet trzecim roku życia podawać dziecku mleko modyfikowane. Jest ono wzbogacone w cenne witaminy oraz składniki mineralne (np. cynk, żelazo, jod).

W najnowszych zaleceniach jest fragment poświęcony piciu mleka modyfikowanego tzw. junior, czyli mieszanek mlecznych przeznaczonych dla dzieci w wieku 1-3 lata. Specjaliści nazywają je mlekiem modyfikowanym dla młodszych dzieci i bywa ono oznaczane angielskim skrótem YCF (od: young child formula). Stanowisko ekspertów na jego temat jest takie, że nie ma konieczności rutynowego podawania tego rodzaju mleka, choć może ono przyczyniać się do zwiększenia spożycia żelaza, witaminy D, kwasów omega-3 i zmniejszać ilość spożywanego białka w porównaniu z przyjmowaniem niemodyfikowanego mleka krowiego.

Do kiedy karmić dziecko butelką?

Na pewno nie za długo, bo jeśli dziecko za bardzo przyzwyczai się do smoczka, nie będzie się potem chciało z nim rozstać. Eksperci w aktualnych zaleceniach dotyczących żywienia niemowląt jasno podkreślają: po pierwszych urodzinach dziecko nie powinno już pić z butelki. Tymczasem zdarzają się nawet przedszkolaki z upodobaniem pijące mleko lub kaszkę z butelki, co nie jest zdrowe dla ich zgryzu. Najlepiej zacząć odzwyczajać malca od butelki, gdy skończy 6–8 miesięcy. Nie zawsze jednak jest to takie proste. Karmienie butelką kojarzy mu się bardzo dobrze, tak jak ssanie piersi dziecku pijącemu od początku mleko mamy. 

Długotrwałe ssanie smoczka wyrabia nieprawidłowy nawyk wysuwania do przodu szczęki górnej, co najczęściej jest przyczyną nie tylko wad zgryzu, ale też wymowy. Dzieci pijące długo z butelki są też bardziej narażone na próchnicę. I nie mają motywacji, by uczyć się jedzenia stałych pokarmów. Dlatego po pierwszych urodzinach dziecko powinno pić z kubeczka, a nie z butelki. Zaprzyjaźnianie się dziecka z kubeczkiem do nauki picia trzeba rozpocząć wcześniej, według najnowszych zaleceń nawet w 6. miesiącu życia dziecka.

Jak odzwyczaić dziecko od butelki?

Oto kilka trików, które ułatwią twojemu dziecku zaakceptowanie tego, że czas pożegnać się z butelką.

  • Zacznij od ograniczenia liczby karmień butelką – pozostaw tylko ranne i wieczorne, bo po przebudzeniu dziecko jest strasznie głodne, a wieczorem już zbyt zmęczone, by kolację jeść łyżeczką.
  • Dobrą metodą jest też zamiana smoczka na taki o mniejszej dziurce. Mleko będzie wolniej lecieć i malec mocno się namęczy, zanim je wypije. Sam się przekona, że wygodniej jest pić z kubeczka.
  • Warto też kupić atrakcyjną zastawę: miseczkę, talerz, łyżeczkę – dziecku milej będzie jeść. Koniecznie przygotuj jakieś smaczne, atrakcyjne danie: kasza na mleku polana owocowym soczkiem, ładnie podana i udekorowana może skutecznie zachęcić maluszka do spróbowania.

 

Jak nauczyć dziecko pić z kubeczka?

Możesz od razu uczyć dziecko picia ze zwykłego kubeczka. Przystawiaj go do ust dziecka, opierając na jego dolnej wardze i lekko przechylając. Poczekaj, aż górną wargą ściągnie napój do buzi. 

 


Zobacz też:

 

mleko dla niemowląt, karmienie butelką
Panthermedia
Karmienie
Mleko krowie nie dla niemowlęcia!
Mleko dla niemowląt? Na pewno nie mleko krowie. Zatem jakie mleko wybrać dla małego dziecka? Wiele zależy od jego wieku i zdrowia. Podpowiadamy, jak wybrać to najlepsze.

Jeszcze do niedawna nie istniały specjalistyczne produkty dla niemowląt. Podstawę sztucznego odżywiania stanowiło tzw. mleko w proszku. Było to zwykłe sproszkowane mleko krowie, gotowe do spożycia po rozcieńczeniu wodą i ewentualnie zagęszczeniu mąką. Taki produkt jest jednak nieodpowiedni dla dzieci. Bo częściej powoduje ból brzucha u dziecka, zespół złego wchłaniania, alergie u dzieci , niemowlęta pijące mleko krowie częściej ulewają pokarm, gorzej rosną. Mleko modyfikowane dla dzieci po roku - sprawdź opinie! Mleko bliskie ideału Kilkadziesiąt lat temu rozpoczęła się era sztucznego żywienia niemowląt. Pojawiło się wtedy pierwsze w Polsce mleko modyfikowane.  W następnych latach wprowadzano w mlekach modyfikowanych zmiany w celu zbliżenia receptury mleka modyfikowanego do pokarmu kobiecego: obniżono poziom białek, zmodyfikowano ich skład na korzyść lekko strawnych białek serwatkowych, podwyższono zawartość jodu ze względu na niedobory tego pierwiastka, dodano taurynę – aminokwas ułatwiający trawienie tłuszczów i biorący udział w budowie siatkówki oka. Obecnie mleka modyfikowane znajdujące się na polskim rynku spełniają międzynarodowe standardy wyznaczone przez Europejskie Towarzystwo ds. Gastroenterologii i Żywienia Dzieci, Komisję Żywienia Wspólnoty Europejskiej, Komisję Żywienia Światowej Organizacji Zdrowia. Sprawdź dokładnie, co zawiera mleko modyfikowane Mleko dla młodszych niemowląt Jakie mleko dla noworodka ? Dla niemowląt w pierwszym półroczu życia przeznaczone jest mleko modyfikowane początkowe, oznaczone symbolem 1. Jego bazą jest mleko krowie, natomiast frakcje: białkowa, węglowodanowa i tłuszczowa – zmieniono, podobnie jak zawartość składników mineralnych i witamin. Mleko to jest najbardziej zbliżone do składu pokarmu kobiecego. Należy je przygotować w proporcjach zgodnych z zaleceniami producenta, na wodzie...

dziewczynka i mleko
fotolia.com
Żywienie
Roczne dziecko: mleko nadal ważne
Dziecko, które skończyło już roczek wciąż powinno dostawać mleko. Zastanawiasz się, które będzie najlepsze? Modyfikowane czy zwykłe? Ile i w jakiej postaci? Kiedy trzeba je wykluczyć z diety? Czym je zastąpić? Przeczytaj nasz krótki przewodnik.

Jakie mleko wybrać dla dziecka, które skończyło roczek W 2. roku życia większość dzieci nie ssie już piersi. Zastanawiasz się, czy podawać maluchowi mleko modyfikowane czy zwykłe? Odpowiedź brzmi: modyfikowane (zwykłe od czasu do czasu). Jest w nim więcej witamin i mikroelementów, których młody organizm potrzebuje do rozwoju. Mleko modyfikowane Mleko modyfikowane Junior jest przeznaczone dla dzieci w 2. i 3. roku życia. Wzbogacone jest w cynk, żelazo (zapobiega anemii ) oraz witaminy A, B, D i C. Ma więcej niż zwykłe mleko krowie długołańcuchowych nienasyconych kwasów tłuszczowych wpływających korzystnie na rozwój układu nerwowego. Jest w nim nieco mniej białka niż w mleku krowim, dzięki czemu nerki dziecka są mniej obciążone. Dziecku, które nie przepada za smakiem zwykłego mleka, zaproponuj kakao, kawę zbożową lub modyfikowane mleka smakowe np. waniliowe, czekoladowe, z miodem. W składzie niektórych rodzajów mleka modyfikowanego (mleko Bifidus) są specjalnie dobrane, żywe kultury bakterii, które korzystnie wpływają na zdrowie. Mleko krowie w diecie dziecka Na zwykłym krowim mleku możesz gotować płatki owsiane, kaszę mannę, lane kluseczki, budyń. Używaj go też do zabielania zup czy przygotowywania koktajli, zostawiaj na kwaśne. Dla dziecka kupuj mleko o zawartości 3,2% lub 2% tłuszczu (nie odtłuszczone!). Kefiry, jogurty i zsiadłe w diecie dziecka Są znacznie łatwiej strawne niż słodkie mleko, dlatego mogą je pić niektóre dzieci, które nie tolerują laktozy. Mleko zsiadłe – przygotujesz je sama z mleka pasteryzowanego, zakwaszając je śmietaną. Postawione w ciepłym miejscu będzie gotowe po dwóch dniach. Zanim podasz je dziecku, spróbuj, czy się dobrze ukwasiło. Najlepiej smakuje schłodzone. Często zdarza się, że dzieci, które nie lubią zwykłego mleka, tolerują kwaśne. Jogurt – bakterie probiotyczne z jogurtów mają...

Karmienie
Mleczna droga
Od mleka z piersi, przez modyfikowane, do krowiego - na każdym etapie życia dobre jest inne. A jakie zakręty czekają was na mlecznej drodze?

Dla małego dziecka mleko to jedno z ważniejszych źródeł białka oraz składników mineralnych, przede wszystkim wapnia, niezbędnych m.in. do budowy kości i mięśni. Na początku zresztą jedynym. Im jednak dziecko starsze, tym więcej próbuje nowych produktów, również mlecznych. Przekonaj się, jakich zasad w podawaniu maluchowi mleka warto przestrzegać. Na początek - mleko z piersi Pokarm mamy to najlepsze mleko dla wszystkich dzieci. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, by maluchy były nim karmione co najmniej przez pierwsze sześć miesięcy swojego życia. I choć już pod koniec pierwszego półrocza zaczynają dostawać inne „doroślejsze” pokarmy, to mamine mleko nadal jest w ich diecie bardzo ważne. Dla kogo: dla wszystkich dzieci od urodzenia. Zalety: - w całości zaspokaja zapotrzebowanie niemowlęcia w pierwszym półroczu życia na wszystkie składniki odżywcze. Pokarm mamy jest łatwostrawny i dobrze przyswajalny, - zawiera przeciwciała, które chronią dziecko przed chorobami, - jest najlepiej dopasowany do potrzeb dziecka. Jego skład zmienia się wraz z wiekiem dziecka, ale nie tylko: na początku karmienia mleko jest bardziej wodniste, aby dziecko mogło się napić, potem jest tłustsze, by zaspokoiło głód. - można je szybko podać, ma zawsze odpowiednią temperaturę, - nic nie kosztuje – nie trzeba też kupować butelek, smoczków, podgrzewaczy, by je podawać. Na co uważać: mama karmiąca zwłaszcza na początku laktacji powinna unikać w diecie produktów, na które sama jest uczulona, po których obserwuje niekorzystne objawy u swojego maluszka oraz zaliczanych do tzw. silnie alergizujących, które mogą przenikać do pokarmu. W pierwszym roku życia wszystkie dzieci karmione piersią powinny dostawać dodatkowo witaminę D3, niezależnie od pory roku – mleko mamy nie zawiera jej bowiem w odpowiednich ilościach. Karmiąca mama nie powinna też palić papierosów,...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz