Ile dobrego w mleku modyfikowanym?
Nad składem mieszanki modyfikowanej cały czas pracują lekarze i dietetycy. Cała armia ludzi stara się, aby maluch dostawał to, co dla niego najlepsze.
Współczesne mieszanki (choć ich bazą jest mleko krowie) coraz bardziej przypominają kobiecy pokarm. Czy wiesz, co się w nich znajduje?
Białko w mieszance modyfikowanej – budulec organizmu
Białko to główny budulec ciała. Zwykłe mleko krowie zawiera go o wiele więcej niż kobiecy pokarm, ale taka ilość byłaby zbyt dużym obciążeniem dla organizmu niemowlęcia – dlatego w mieszankach modyfikowanych została ona zmniejszona. W dodatku białka mleka krowiego zostały w tych mieszankach tak zmodyfikowane, aby łatwo się wchłaniały z przewodu pokarmowego dziecka. Dla dzieci zagrożonych alergią przeznaczone są mieszanki (oznaczane symbolem HA), w których białka zostały rozbite na malutkie cząsteczki (ten proces fachowo nazywa się hydrolizą białka). Dzięki temu białka rzadziej uczulają. Małe cząsteczki białka znajdują się w mieszankach przeznaczonych dla dzieci z alergią, np. Nutramigen, Bebilon Pepti. Jeszcze mniejsze zawierają mieszanki modyfikowane Elecare i Neocate.
Cukier w mleku – coś słodkiego dla energii
W mleku modyfikowanym znajduje się ten sam cukier, który zawarty jest w pokarmie kobiecym: laktoza. Mieszanki dla dzieci z nietolerancją laktozy – odpowiedzialny za to jest niedobór enzymu trawiącego cukier mleczny (laktazy) – zawierają łatwiejsze do strawienia cukry proste (np. glukozę). Pamiętaj, że węglowodany są pożywką dla bakterii – z tego powodu przygotowuj mieszankę tuż przed podaniem jej dziecku.
Tłuszcze w mieszance modyfikowanej
We wszystkich mieszankach zmniejsza się zawartość nasyconych kwasów tłuszczowych zawartych w krowim mleku i dodaje się bardziej wartościowe tłuszcze roślinne. Nawet jeśli ty unikasz dań zawierających cholesterol, powinnaś ucieszyć się, widząc ten składnik wymieniony na opakowaniu mieszanki. Jest on konieczny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu dziecka. Wpływa m.in. na rozwój układu nerwowego i bierze udział w syntetyzowaniu witaminy D.
Konsultacja: dr n. med. Grażyna Rowicka, pediatra, pracuje w Poradni Gastroenterologicznej w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie.