
Opóźnienie pierwszego karmienia może spowodować późniejsze kłopoty laktacyjne. Postaraj się temu zapobiec.
Nie każdy noworodek tuż po urodzeniu potrafi prawidłowo uchwycić pierś oraz ją ssać. Ważne, by pierwsze karmienie rozpocząć jak najszybciej po porodzie, najlepiej w pierwszych dwóch godzinach. Noworodek ma wtedy największą potrzebę ssania, a organizm mamy jest bardzo podatny na bodźce płynące od dziecka. Opóźnienie pierwszego karmienia, a szczególnie podanie dziecku pokarmu z butelki, może spowodować późniejsze kłopoty laktacyjne.
Pokarm mamy jest zdrowszy niż mleko modyfikowane, dlatego nawet jeżeli dziecko odmawia ssania piersi, warto podjąć próbę podawania mu go. To trudne, ale możliwe!
Po porodzie odciągamy pokarm, aby później dać go dziecku
Musisz od sześciu do ośmiu razy dziennie odciągać pokarm i podawać go dziecku. Zrelaksuj się. Pomyśl o tym, co sprawia Ci przyjemność i uspokaja. Możesz mieć dziecko blisko siebie. Zrób sobie ciepły prysznic lub połóż na piersi kompres. Potem delikatnie pomasuj piersi. Ruchy powinny przypominać głaskanie. Masuj całą pierś w różnych kierunkach. Następnie spróbuj odciągnąć mleko. Dobre opróżnianie piersi trwa około 20-30 minut. Możesz też zdecydować się na odciągacz ręczny lub elektryczny.
Po porodzie podajemy odciągnięty pokarm dziecku
Jeśli chcesz jeszcze próbować nakłonić dziecko do ssania piersi, nie podawaj mu odciągniętego pokarmu butelką. Mechanizm ssania z piersi jest bowiem inny niż przy piciu z butelki – w przypadku piersi kluczową rolę spełnia język, którym dziecko wymasowuje pokarm. Ssąc smoczek, pracuje głównie dziąsłami.
Lepiej więc podawać dziecku mleko łyżeczką, kubeczkiem lub tzw. systemem wspomagającym karmienie (dostępnym w sklepach z akcesoriami dla niemowląt)
Jeśli możesz, staraj się jak najdłużej karmić malca własnym pokarmem (żadna mieszanka mleczna nie zapewni dziecku przeciwciał odpornościowych). Jednak jeśli Twoje próby nie powiodą się, nie czuj się przez to gorszą mamą. Tul swoje dziecko, noś na rękach, kochaj.
Zobacz też: Cesarka a karmienie piersią – jak poród wpływa na laktację?

Karmienie noworodka z opóźnieniem może wywołać kłopoty z laktacją Karmienie noworodka z piersią, zwłaszcza to pierwsze nie zawsze jest proste. Nie każdy noworodek tuż po urodzeniu potrafi prawidłowo uchwycić pierś oraz ją ssać. Ważne jednak, by to pierwsze karmienie rozpocząć jak najszybciej po porodzie, najlepiej w pierwszych dwóch godzinach. Noworodek tuż po porodzie ma największą potrzebę ssania, a organizm mamy jest bardzo podatny na bodźce płynące od dziecka. Opóźnienie pierwszego karmienia, a szczególnie podanie dziecku pokarmu z butelki, może spowodować późniejsze kłopoty laktacyjne! Pokarm mamy jest zdrowszy niż mleko modyfikowane, dlatego nawet jeżeli dziecko odmawia ssania piersi, warto podejmować próby podawania mu jej. To trudne, ale możliwe. Sprawdź, gdzie możesz szukać pomocy, gdy masz problemy z karmieniem piersią Karmienie noworodka odciągniętym pokarmem Musisz 6-8 razy dziennie odciągać pokarm i podawać go dziecku. Zrelaksuj się. Pomyśl o tym, co sprawia ci przyjemność i uspokaja cię. Możesz mieć dziecko blisko siebie. Zrób sobie ciepły prysznic lub połóż na piersi kompres. Potem delikatnie pomasuj piersi. Ruchy powinny przypominać głaskanie. Masuj całą pierś w różnych kierunkach. Następnie spróbuj odciągnąć mleko. Dobre opróżnianie piersi trwa około 20-30 minut. Możesz też zdecydować się na laktator ręczny lub elektryczny. Jaki laktator wybrać? Pomoże ci: Laktator – test Karmienie noworodka, ale nie butelką Jeśli chcesz jeszcze próbować nakłonić dziecko do ssania piersi, nie podawaj mu odciągniętego pokarmu butelką. Mechanizm ssania z piersi jest bowiem inny niż przy piciu z butelki – w przypadku piersi kluczową rolę spełnia język, którym dziecko wymasowuje pokarm. Ssąc smoczek, pracuje głównie dziąsłami. Lepiej więc podawać dziecku mleko łyżeczką, kubeczkiem lub tzw. systemem wspomagającym...

Jeśli dziecko urodziło się zdrowe, w pierwszych dwóch godzinach życia jest bardzo aktywne. Ma też silny odruch ssania. Jeśli więc i ty, i dziecko czujecie się dobrze, spróbuj je pierwszy raz nakarmić piersią. Pierwsze karmienia piersią są bardzo ważne: ty uczysz się prawidłowo przystawiać dziecko do piersi, ono uczy się prawidłowo ssać. Ważne, by od początku skutecznie karmić piersią . Przystaw dziecko do piersi U niektórych kobiet pokarm pojawia się jeszcze przed porodem. Jeśli jednak dziecko już est na świecie, a ty wciąż nie masz pokarmu, nie martw się, tylko przystaw dziecko do piersi. Mleko wytwarza się dzięki ssaniu: sygnał drogami nerwowymi biegnie do przysadki mózgowej, a we krwi pojawia się prolaktyna – hormon, od którego zależy wytwarzanie pokarmu. Na pierwsze karmienie dziecku wystarczy niewiele: tyle, ile zmieści się na łyżeczce od herbaty. Ważne jest jednak, żebyś od początku dobrze przystawiała dziecko do piersi. I tobie, i dziecku musi być wygodnie, by dziecko mogło prawidłowo ssać i najeść się do syta. Jak przystawić dziecko do piersi po porodzie W pierwszych dniach po porodzie najwygodniejsza dla ciebie będzie pozycja leżąca. Karm w pozycji leżacej . Połóż się na boku, oprzyj głowę na poduszkach. Dziecko powinno leżeć na boczku, zwrócone w twoją stronę (brzuch do brzucha). Jego główka niech spoczywa w zgięciu twojego łokcia, a przedramieniem podeprzyj plecki dziecka. Buzia dziecka powinna znajdować się na poziomie twoich piersi, byś nie musiała nachylać się do dziecka. Drugą ręką podtrzymaj pierś: czterema palcami od dołu, a kciukiem – od góry. Dotknij brodawką ust dziecka i delikatnie je połaskocz. Gdy maluszek otworzy buzię (a zrobi to na pewno, bo ma tzw. odruch szukania), ramieniem przytul go mocno do siebie. Uwaga! Zawsze przysuwaj...

Kiedyś położne radziły, aby po każdym karmieniu dodatkowo odciągać pokarm , aby „całkowicie opróżnić pierś” i w ten sposób uniknąć zastoju pokarmu. Dziś wiemy, że coś takiego, jak całkowite opróżnienie piersi nie istnieje – mleko powstaje podczas ssania dziecka, a jego ilość zależy od tego, jak często dziecko ssie i jak efektywnie. Wiadomo też, że odciąganie mleka po każdym karmieniu nie chroni przed zastojem mlecznym – przeciwnie, paradoksalnie może nawet do niego doprowadzić. Odciąganie mleka będzie wskazane z innych powodów. Sprawdź, w jakich sytuacjach warto odciągać pokarm: 1. Dziecko jest wcześniakiem Karmienie wcześniaka może być trudne, szczególnie kiedy dziecko jest oddzielone od mamy i leży w inkubatorze. Jednak dla wszystkich wcześniaków mleko mamy jest pokarmem pierwszego wyboru. Nawet jeżeli dziecko nie może od razu być przystawione do piersi, warto regularnie odciągać pokarm i dbać o laktację. Odciąganie pokarmu powinno odbywać się ok. 6-8 razy na dobę, metodą: 7-5-3-1. Polega ona na tym, że odciągamy naprzemiennie z obu piersi: po 7 minut, następnie po 5, potem po 3 i na końcu po jednej minucie. W ten sposób maksymalnie stymulujemy wytwarzanie pokarmu. Odciąganie mleka z piersi jest bardzo ważne, ale w stymulowaniu laktacji równie ważną rolę odgrywa też bliskość z dzieckiem. Nie ma żadnych przeciwwskazań, by rodzice dotykali wcześniaka w inkubatorze (trzeba jednak zapytać lekarzy, jak można to robić). Głaskanie, tulenie albo noszenie (jeśli to możliwe) wcześniaka nie tylko pozytywnie wpływa na jego zdrowie, ale też powoduje u mamy wydzielanie hormonów, które stymulują produkcję pokarmu. Laktatory elektryczne - sprawdź opinie 2. Dziecko słabo ssie Jeżeli dziecko nie umie prawidłowo uchwycić piersi albo ssie nieefektywnie (nie słychać...