jak karmić butelką
Adobe Stock
Karmienie

Jak karmić noworodka butelką i jak przygotować mleko?

Jak karmić noworodka butelką, by mieć pewność, że maluszek się najada? Sprawdź, jakie są zasady karmienia mlekiem modyfikowanym i jak często podawać je noworodkowi. Mleko początkowe trzeba przygotowywać ściśle wg instrukcji z opakowania i wytycznych lekarza lub położnej.

Jeśli karmisz noworodka butelką, mleko początkowe musisz podawać według ścisłych wytycznych lekarza. Mleko modyfikowane podaje się dziecku na żądanie, ale nieco inaczej niż w przypadku karmienia piersią. Oto odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące karmienia noworodka butelką.

Spis treści:

Beata Sadowska bierze udział w akcji „Projekt body" [WIDEO]

Jak często karmić noworodka butelką?

Noworodki karmione mieszankami mlecznymi powinny otrzymywać pokarm ok. 6-8 razy na dobę (potem rzadziej). W przypadku mleka modyfikowanego, podobnie jak w przypadku pokarmu z piersi, mama powinna karmić na żądanie. Jeśli noworodek robi się niespokojny, zaczyna otwierać usta (jakby szukał czegoś do ssania), to sygnał, że może być głodny i należy go nakarmić.

Co ile powinien jeść noworodek karmiony butelką?

Karmiąc noworodka butelką, należy zachować co najmniej 2-3-godzinne przerwy między karmieniami. To ważne, gdyż żołądek dziecka, a zwłaszcza niemowlaka w pierwszym miesiącu życia, nie jest w stanie strawić w szybszym czasie sztucznych mieszanek. Przychodzi mu to z o wiele większym trudem niż w przypadku mleka mamy. Mleko dla noworodka można podawać według takiego schematu (przykładowe godziny):

 • 6:00
 • 9:00
 • 12:00
 • 15:00
 • 18:00
 • 21:00
 • 24:00


Chociaż przerwy między posiłkami muszą być zachowane, można wprowadzać drobne zmiany w wyznaczaniu konkretnych godzin podawania mleka noworodkowi. Nic się nie stanie, jeśli zje kolejną porcję mleka kilkanaście minut wcześniej (lub później).

Ile mleka powinien wypijać noworodek karmiony butelką?

Schemat karmienia noworodka mlekiem modyfikowanym wygląda następująco:

wiek dziecka                    porcja             odstępy między karmieniami dzienna ilość wypijanego mleka
Pierwsze dni życia 30-60 ml co ok. 2-3 godziny 360–480 ml
Koniec 1. tygodnia 60-70 ml co ok. 3 godziny 500–520 ml
2. tydzień życia 70-80 ml co ok. 3 godziny 520–530 ml
3. tydzień życia 80-90 ml co 3-4 godziny 530–540 ml
Koniec 1. miesiąca 90-110 ml co ok. 4 godziny 540–560 ml
Uwaga! Podane ilości mleka dla noworodka są orientacyjne. Każde dziecko ma nieco inny apetyt. Dlatego jeśli karmisz noworodka butelką, policz, ile w sumie zjada w ciągu dnia i sprawdź, jak przybiera na wadze. Porozmawiaj na ten temat z pediatrą. Umów się na teleporadę lub e-wizytę .

Zasady karmienia mlekiem modyfikowanym

 1. ​Nigdy nie podawaj większej lub mniejszej ilości proszku, niż wskazano na opakowaniu. Ważna w karmieniu noworodka butelką jest dyscyplina przy odmierzaniu ilości proszku. Na opakowaniach podane są ilości mieszanki zalecane dla danego wieku. Mleka modyfikowanego dla noworodka nie można odmierzać na oko. Jeśli dziecko zje nieodpowiednio przygotowany pokarm, może mieć kłopoty z trawieniem, a jego nerki będą przeciążone nadmiarem białka. Często powoduje to: wymioty, kolkę, biegunkę u niemowlaka.
 2. Pamiętaj o odpowiednich proporcjach. Jeśli dziecko jest głodne po karmieniu butelką, można po prostu przygotować nieco większą ilość mleka, ale zawsze zachować odpowiednie proporcje, dodając o 30 ml wody i jedną miarkę proszku więcej.
 3. Mleko powinno być świeże: najlepiej przygotowywać mieszankę na krótko przed karmieniem. Zdarza się jednak, że dziecko nie jest głodne albo śpi dłużej niż zazwyczaj. Świeżo przygotowane mleko możesz trzymać w podgrzewaczu do pół godziny, potem trzeba je wylać i przygotować świeże. Możesz też od razu wstawić butelkę z mieszanką do lodówki. Schłodzone mleko można przechowywać ok. 2 godzin. Podgrzej je w podgrzewaczu tuż przed podaniem. 
 4. Pamiętaj także o odpowiednim przygotowaniu butelki. Zarówno smoczek, i jak i butelka powinny być regularnie sterylizowane.
 5. Co kilka minut rób przerwy w trakcie karmienia. Podczas picia mleka z butelki noworodek połyka nie tylko mleko, ale także powietrze. Powoduje to uczucie sytości, jeszcze nim dziecko wypije porcję mieszanki. Potrzymaj je w pozycji półpionowej, by odbiło mu się połknięte powietrze, a potem raz jeszcze zaproponuj butelkę. Przerwij też karmienie co jakiś czas, jeśli dziecko pije szybko – niech odpocznie i połknie to, co ma w buzi. Pamiętaj też, że dzieci, które mają zatkany nos (w pierwszych tygodniach życia zdarza się to często), nie mogą jeść i oddychać równocześnie – w takim przypadku także potrzebne są przerwy w karmieniu butelką.

Najlepsza pozycja do karmienia butelką noworodka

W trakcie karmienia butelką trzymaj noworodka w ramionach – w ten sposób zaspokoisz nie tylko głód fizyczny, ale i głód czułości (dziecko potrzebuje bliskiego kontaktu z mamą!). Będziesz też mogła kontrolować pozycję główki dziecka. Odpowiednia pozycja do karmienia noworodka butelką jest bardzo ważna. O czym należy pamiętać?

 • Nigdy nie podawaj mleka dziecku leżącemu płasko, bo istnieje niebezpieczeństwo, że się zachłyśnie.
 • Jeśli będziesz zmieniać ręce w trakcie karmienia, dasz dziecku szansę obserwowania otoczenia z różnych perspektyw.
 • Butelkę przechyl tak, by mleko wypełniło smoczek. Gdy trzymasz ją zbyt poziomo, częściowo wypełnia ją powietrze – to prowadzi do powstania dolegliwości związanych z kolką.
 • W zapobieganiu połykania powietrza dobrym rozwiązaniem może być również butelka antykolkowa.

 

Dlaczego noworodek płacze w czasie karmienia butelką?

Płacz w czasie karmienia to sygnał, że maluszkowi coś przeszkadza. Nie dawaj mu wówczas mleka na siłę, ale postaraj się znaleźć przyczynę płaczu. 

 • Jeśli dziecko płacze w czasie karmienia butelką, powodem może być to, że mleko wypływa zbyt szybko (dziecko wtedy nie nadąża z oddychaniem podczas jedzenia). Spróbuj podać butelkę z innym modelem smoczka.
 • Problem może być związany ze zbyt dużym otworem smoczka. Sprawdź to, odwracając butelkę do góry dnem i potrząsając kilka razy. Mleko powinno wyciekać małą strużką, a potem kroplami, a nie ciurkiem.
 • Dziecko może też zirytować to, że mleko zupełnie nie leci. Kiedy otwór w smoczku jest za mały lub nakrętka za mocno dokręcona, w środku wytwarza się próżnia i to hamuje jego wypływ. Nie poszerzaj sama dziurki w smoczku nożyczkami lub igłą – smoczek podczas ssania może się rozpaść, co niesie ryzyko zakrztuszenia się dziecka. Lepiej po prostu kup większy model.
 • Jeśli dziecko wypluwa smoczek po wypiciu porcji mleka, to sygnał, że musi mu się odbić. Jeżeli potem też nie chce ssać, posiłek uznaj za skończony.

Jak wybrać mleko dla noworodka karmionego butelką?

Mleko modyfikowane można podawać noworodkom, niemowlętom i starszym dzieciom – przeznaczenie konkretnych mieszanek poznasz po oznaczeniach na opakowaniach: na puszkach z mlekiem dla noworodków i dzieci do 6. miesiąca życia widnieje cyfra 1. To tzw. mleko początkowe, którego skład jest dostosowany do potrzeb dzieci od urodzenia (zawierają m.in. mniej żelaza niż mleka następne). Dobrze, jeśli mleko dla noworodka ma również w składzie kwasy tłuszczowe, prebiotyki i probiotyki.
 

 • Jeśli dziecko ma alergię na białko mleka krowiego, wybierz mleko z oznaczeniem HA.
 • Jeśli noworodek często ulewa, kup mleko antyrefluksowe oznaczone symbolem AR.


Wybór mleka dla noworodka skonsultuj z pediatrą.


Zobacz także: 

odciąganie mleka
Adobe Stock
Karmienie
Karmienie mieszane: jak karmić piersią i mlekiem modyfikowanym [ZASADY]
Karmienie mieszane to karmienie częściowo piersią, a częściowo butelką. Takie karmienie może być konieczne, gdy masz za mało pokarmu, wracasz do pracy lub musisz wyjechać bez dziecka. Z pomocą pediatry zebrałyśmy najważniejsze zasady karmienia mieszanego, a wśród nich reguły dotyczące dopajania i dobierania ilości mleka modyfikowanego.

Karmienie mieszane budzi wiele wątpliwości wśród młodych mam. Dopóki nie ma wskazań medycznych, nie trzeba przechodzić na karmienie mieszane i dokarmiać dziecka mlekiem modyfikowanym. Jeśli niemowlę ssie regularnie, w piersi mamy będzie tyle mleka, ile potrzebuje. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy karmienie mieszane jest dobrym rozwiązaniem: np. gdy mimo wszystko mleka jest za mało lub gdy wracasz do pracy, a nie chcesz rezygnować z podawania piersi. Skąd zatem wiedzieć, ile mleka modyfikowanego przygotować dla dziecka, i jak go nie przekarmić? I co z dopajaniem niemowlaka podczas karmienia mieszanego? Spis treści: Czy karmienie mieszane szkodzi, bo picie przez smoczek jest łatwiejsze? Czy karmienie mieszane można stosować już u noworodka? Karmienie mieszane – jakie mleko modyfikowane wybrać? Jak podawać mleko butelką przy karmieniu mieszanym? Karmienie mieszane: czy można podawać mleko inaczej niż butelką? Karmienie mieszane: co ile godzin podawać mleko? Karmienie mieszane a dopajanie Czy da się utrzymać laktację, dokarmiając dziecko mlekiem modyfikowanym? Czy z karmienia mieszanego można przejść na karmienie wyłącznie naturalne? Czy karmienie mieszane szkodzi, bo picie przez smoczek jest łatwiejsze? Karmienie mieszane może zaburzyć naukę ssania piersi, a więc utrudnić karmienie naturalne. Aby sprawić, że mleko wypłynie z piersi, dziecko musi popracować 30–60 sekund. Nic dziwnego, że niemowlę, które nie nauczyło się jeszcze skutecznego ssania piersi, a dostaje od razu mleko modyfikowane, może ją odrzucić. Na szczęście to nie reguła. Bywa, że dziecko dokarmiane w szpitalu butelką, w domu ssie już tylko pierś. Jeśli planujesz karmienie piersią , nie wprowadzaj butelki wcześniej niż po 6 tygodniach od porodu, by mechanizm prawidłowego ssania się utrwalił....

butelka dla rocznego dziecka
Adobe Stock
Aktualności
Butelka dla rocznego dziecka: z czego powinno pić roczne dziecko? [NOWE wytyczne]
Butelka dla rocznego dziecka to nie jest dobre rozwiązanie. Dziecko po 1. roku życia nie powinno pić przez smoczek, co jasno sformułowali eksperci w aktualnym schemacie żywienia. Najpóźniej po pierwszych urodzinach butelkę trzeba zastąpić kubeczkiem, by roczne dziecko nie nabawiło się próchnicy i wad zgryzu.

Butelka dla rocznego dziecka jeszcze do niedawna była oczywistym wyborem dla wielu rodziców. Eksperci są jednak zgodni: choć karmienie butelką jest bardzo wygodne, to roczne dziecko nie powinno pić ze smoczka. Dawanie dziecku butelki do 2. czy nawet 3. roku życia jest szkodliwym rozwiązaniem. Powód? Ryzyko próchnicy i wad zgryzu. Ale nie tylko! Z czego powinno pić roczne dziecko? Roczne dziecko powinno pić z kubka, co oznacza, że po 1. roku życia nie można podawać żadnych pokarmów ani płynów z butelki ze smoczkiem − takie wytyczne znalazły się w nowym, poprawionym schemacie żywienia niemowląt . Co więcej, naukę picia z otwartego kubka należy rozpocząć już ok. 6. miesiąca życia dziecka (dotyczy dzieci karmionych mlekiem z butelki). Pokarmy uzupełniające zaś podaje się niemowlętom twardą i płaską łyżeczką. Uwaga, nowe wytyczne specjalistów pokrywają się z wcześniejszymi zaleceniami co do nauki samodzielnego picia : roczne dziecko powinno pić z otwartego kubka, lepiej więc pominąć etap picia z kubków niekapków i rozsądnie korzystać z bidonów, także tych ze słomką. Kiedy dziecko może pożegnać się z butelką? Roczne dziecko powinno pić z kubka. A po czym poznać, że bez obaw możecie już odstawić butelkę ze smoczkiem? Wymień butelkę na kubek, gdy dziecko: pewnie siedzi (nie da się pić z kubka na leżąco albo półleżąco) dobrze sobie radzi z jedzeniem z łyżeczki (deserki i zupki nie spływają do buzi tak szybko jak woda, więc lepiej zacząć od nich). Butelka dla rocznego dziecka: dlaczego to szkodliwe? Niestety, butelka dla rocznego dziecka sprawia zagrożenie, i to nie tylko czysto teoretyczne. Próchnica, która dotyka niemowlęta i małe dzieci, potrafi zniszczyć nowiutkie mleczaki w rekordowym tempie. Stomatolodzy stworzyli nawet na jej określenie specjalny termin – próchnica butelkowa . Próchnicę butelkową powodują...

wyparzanie butelek
Adobe Stock
Karmienie
Wyparzanie butelek – czy jest konieczne i do kiedy trzeba sterylizować butelki?
Wyparzanie butelek ma na celu wyjałowienie ich, czyli pozbycie się bakterii, które mogłyby zaszkodzić dziecku. Ten sam cel można osiągnąć za pomocą sterylizatora do butelek. Skuteczne wyparzanie jest szczególnie ważne w przypadku noworodków karmionych z butelki. Sprawdź, jak często sterylizować butelki i do kiedy trzeba to robić.

Mycie i wyparzanie butelek to bardzo ważny element higieny noworodka i małego niemowlaka. Pozostałości pokarmu stanowią doskonałą pożywkę dla bakterii, które po przedostaniu się do układu pokarmowego dziecka mogą mu zaszkodzić, wywołując dolegliwości sprzyjające odwodnieniu dziecka . Dlatego dokładne wyparzanie butelek i smoczków, albo poddawanie ich sterylizacji, powinny wejść w nawyk każdej młodej mamie, która podjęła decyzję o karmieniu (lub dokarmianiu) dziecka butelką. Spis treści: Wyparzanie butelek: do kiedy trzeba to robić? Jak wyparzyć butelkę dla noworodka Jak często sterylizować butelki niemowlaka Jak myć butelki noworodka Wyparzanie butelek: do kiedy trzeba to robić? Do kiedy wyparzać butelki? Ogólne zalecenia mówią o tym, aby butelki i smoczki wyparzać do czasu, aż dziecko ukończy 6 miesiąc życia . Jednak granicę tę trzeba traktować orientacyjnie. Jeśli dziecko ma osłabiony układ odpornościowy, cierpi na skłonność do biegunek, ma wrażliwy układ pokarmowy, często ma zmiany w jamie ustnej, wyparzanie butelek trzeba przeciągnąć do czasu, aż dziecko skończy rok. Z kolei, kiedy niemowlę raczkuje albo pełza po podłodze i pcha wszystko do buzi, wyparzanie butelek lub ich sterylizacja mijają się z celem, bo maluch i tak ma kontakt z wieloma drobnoustrojami. Dobrym pomysłem jest też skonsultowanie się z pediatrą i zasięgnięcie jego opinii w tej sprawie. Jak wyparzyć butelkę dla noworodka Po zakupie, ale przed pierwszym użyciem butelkę i smoczek trzeba wygotować przez 10-15 minut. Później, za każdym razem przed użyciem, wystarczy wyparzyć butelkę w czystym garnku, zalewając ją wrzątkiem. Dla większej pewności można wyparzyć butelkę gotując ją 3-5 minut.  Do skutecznego pozbywania się bakterii służą też sterylizatory różnego rodzaju: parowe, elektryczne, z funkcją gotowania na parze albo takie do...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj