Reklama

Codziennie będziesz podawała dzidziusiowi pierś kilka razy, co przez rok da ci liczbę ponad tysiąca karmień! A więc musi wam być wygodnie, prawda? Są akcesoria, które ci w tym pomogą.

Reklama

Zioła na laktację
Mieszanki mlekopędne przydadzą się, kiedy poczujesz, że masz mniej pokarmu (np. z powodu stresu, przemęczenia). Zioła mlekopędne możesz pić 2–3 razy dziennie (po pół szklanki). Nie więcej, bo nadmierne opijanie się takimi ziołami może u malca wywołać kolki, a u ciebie zmniejszenie laktacji!

Dobry biustonosz
Powinien być z bawełny, z szerokimi ramiączkami i odpinanymi jedną ręką nieusztywnianymi miseczkami.

Laktator
Jeśli chcesz odciągać często, kup elektryczny, jeśli rzadko – ręczny (wygodniejszy jest ten z klapką niż z tłokiem). Każdy laktator powinien mieć regulowaną siłę ssania, bo odciąganie nie może cię przecież boleć.

Pojemniki na pokarm
W sklepach z akcesoriami dla niemowląt są specjalne buteleczki lub pojemniki do przechowywania pokarmu. Pamiętaj, że każdy pojemnik z twoim mlekiem musi być zamknięty, a na nim trzeba umieścić informację, kiedy pokarm został odciągnięty. I koniecznie szybko wstaw go do lodówki!

Muszle laktacyjne
Nosi się je w biustonoszu. Chronią sutki przed otarciem i jednocześnie zbierają sączące się z piersi mleko. Niektóre tego typu muszle mają specjalne otwory, które chronią popękane brodawki i pomagają w ich gojeniu się.

Wkładki laktacyjne
Wchłaniają wypływające mleko i chronią ubranie przed zaplamieniem. Możesz kupić wkładki jedno- albo wielorazowe (niektóre nawet upierzesz w pralce). Jednorazowe są tańsze, za to wielorazowe wystarczą ci na dłużej.

Osłonki na piersi
Mamy stosują je, jeśli brodawki są bolesne lub poranione. Pamiętaj jednak, że to tylko półśrodek. Jeśli bowiem karmisz dziecko, mając na piersi kapturek, nie może ono prawidłowo jej ssać, nie opróżnia jej do końca. Jest głodne, a ty masz zastoje pokarmu. Wybieraj więc jak najcieńsze kapturki, przylegające do piersi, dopasowane do kształtu brodawki. I używaj ich krótko. Nie stosuj jednak osłonek w pierwszych dniach po porodzie, gdy w piersiach jest siara. Lepiej odciągnij ją ręcznie i podaj dziecku łyżeczką.

Specjalna poduszka
Najlepsza jest w kształcie rogala, z wypełnieniem z granulatu styropianowego. Dopasowuje się do ciała dziecka. Dzięki niej na czas karmienia możesz maluszka wygodnie ułożyć przy piersi i dać odpocząć swoim ramionom oraz plecom.

Witaminy
Przydadzą się przez cały okres karmienia piersią. Zapotrzebowanie na niektóre witaminy i składniki mineralne wzrasta teraz nawet kilkakrotnie i trudno ci będzie je wszystkie dostarczyć tylko z jedzenia. Zapytaj lekarza, który preparat witaminowo-mineralny wybrać na czas karmienia piersią. Przyjmowanie go jest wręcz konieczne, jeżeli jesteś na diecie (np. antyalergicznej).

Nie poddawaj się!
Masz mało mleka, smyk słabo przybiera na wadze? Nadal możesz karmić piersią! Pomoże ci zestaw SNS Medeli (ok. 90 zł). Oto jak go stosować.
→ Najpierw przygotuj mleko, następnie wlej go do specjalnego zbiorniczka, od którego odchodzi cieniutka rureczka.
→ Drugi koniec rurki przyklej do piersi. Dziecko ssie (tym samym pobudza pierś do wydzielania pokarmu), a przez rureczkę cieknie mu mleczko (zachęca go to do ssania). Zestaw polecają położne. Naprawdę pomaga!

tm_dopisek.gif

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama