Przechowywanie odciągniętego pokarmu
Od sposobu przechowywania mleka zależą nie tylko jego wartości odżywcze, ale także bezpieczeństwo. Dlatego trzeba wiedzieć jak to się robi.
- Redakcja Babyonline.pl
W czym przechowywać odciągnięty pokarm?
Odciągnięty pokarm najlepiej przechowywać w plastikowych przeznaczonych do tego pojemnikach i butelkach wysterylizowanych w temperaturze przynajmniej 80 st.C. Dla najmłodszych dzieci bardziej praktyczne są małe 125 ml butelki. Większe 250 ml są lepsze dla starszych niemowląt. Można też zaopatrzyć się w specjalne torebki do przechowywania pokarmu.
Gdzie przechowywać odciągnięty pokarm?
Pokarm musi być przechowywany w lodówce, zamrażalniku lodówki lub zamrażarce.
Jak długo można przechowywać odciągnięty pokarm?
Mleko matki przechowywane w lodówce powinno być zużyte w ciągu 48 godzin, w zamrażalniku lodówki zachowuje świeżość do dwóch tygodni, a w zamrażarce do trzech miesięcy.
Laktatory elektryczne - sprawdź opinie
Jak rozmrażać odciągnięty pokarm?
Należy to robić powoli, najlepiej pod strumieniem letniej wody z kranu. Możesz też przełożyć pojemnik z pokarmem z zamrażarki do lodówki i podać go dziecku przed upływem trzech godzin. Nie rozmrażaj go natomiast w temperaturze pokojowej i nigdy w mikrofalówce! Gdy dziecko nie wypije całej porcji, wylej resztę. Nie wolno powtórnie zamrażać już raz rozmrożonego mleka.
Polecamy: Mleko na zapas: odciąganie, zamrażanie, odmrażanie