Prawidłowe przystawianie dziecka do piersi – graficzna ściągawka!
Jeżeli dziecko będzie źle przystawiane do piersi, piersi już po kilku karmieniach mogą zacząć boleć i krwawić, a laktacja szybko zacznie zanikać. Jak uniknąć kłopotów? Przeczytaj!
Pierwsze i najważniejsze przykazanie: przystawiamy dziecko do piersi, dopiero, kiedy leży z noskiem naprzeciw brodawki piersiowej, niemalże dotykając piersi. Podtrzymuj pierś wolną ręką i dotykaj brodawką miejsca między nosem a wargą dziecka, dopóki nie otworzy buzi tak szeroko, jakby miało ziewać. Nigdy nie przystawiaj dziecka, które ledwie otworzyło usta, ponieważ wtedy chwyci pierś zbyt płytko. Za płytkie uchwycenie piersi może powodować:
- bolesność brodawek, a nawet ich pękanie i krwawienie,
- niedostateczne opróżnianie piersi i w efekcie coraz słabszą produkcję pokarmu, aż do zaniku laktacji
- za mały przyrost wagi niemowlęcia: poprzez płytkie ssanie odruch ssania niemowlęcia nie jest prawidłowo stymulowany i w efekcie nie otrzymuje ono odpowiedniej ilości składników odżywczych w czasie karmienia.
Koniecznie przeczytaj: 9 sposobów, aby zwiększyć laktację
1. Gdy niemowlę otworzy usta szeroko, jakby ziewało, przystaw je zdecydowanym ruchem do piersi. Nie nachylaj się nad dzieckiem,odwrotnie: to je „nasadź” na pierś ruchem ramienia.
2. Usta dziecka powinny obejmować nie tylko samą brodawkę piersiową, lecz także większość otoczki piersiowej, trochę więcej od dołu piersi niż od góry. Konsultanci laktacyjni powtarzają, że dziecko jest karmione piersią, a nie samą brodawką.
3. Jeśli dziecko uchwyciło brodawkę piersiową zbyt płytko (poznać to po tym, że karmienie boli, a dziecko zamiast przełykać, cmoka i mlaska) musisz je przystawić jeszcze raz. Aby je oderwać od piersi, delikatnie włóż mu palec w kącik ust i dopiero wtedy wysuń powoli pierś. Spróbuj jeszcze raz podrażnić palcem albo brodawką piersiową górną wargę i miejsce między nią a noskiem dziecka.
4. Prawidłowo przystawione do piersi dziecko ma nosek wtulony w pierś. Nie martw się, że nie ma jak oddychać – skrzydełka noska ma na tyle szerokie, że oddychanie nie sprawi mu kłopotu. Nie próbuj mu „pomagać” i uciskać pierś – w ten sposób możesz doprowadzić do zatkania przewodów mlecznych.
Gdy dziecko ssie prawidłowo, powinnaś widzieć delikatny ruch w okolicach uszu i skroni (dosłownie trzęsą mu się uszy!). Słuchać też wyraźne przełykanie (tak jakby dziecko mówiło: k, k, k,).
Poznaj 4 warunki prawidłowego przystawiania dziecka
Źródło grafik: „Przewodnik po karmieniu piersią”