Reklama

Krajem o jednym z najniższych wskaźników karmienia piersią na świecie jest Wielka Brytania. Oczywiście Brytyjki także karmią dzieci swoim mlekiem (próbuje tego 81 proc. młodych mam), jednak robią to krócej niż mamy z innych krajów. (Źródło: i100.independent.co.uk)

Reklama

Jak informuje "The Lancet"

  • 0,5 proc. (a więc jedynie 1 na 200) brytyjskich mam karmi dziecko swoim mlekiem po upływie 1 roku (dla porównania: w Niemczech robi to 23 proc. mam, w Brazylii 56 proc., a w Senegalu aż 99 proc.)
  • 34 proc. karmi piersią w 6 miesiącu życia dziecka.

Sprawdź, dlaczego powinnyśmy karmić dziecko piersią do 2 roku życia

Dlaczego tak się dzieje?
Jak ustalili badacze, brytyjskie mamy:

  • Nie karmią, bo nie muszą. Zdaniem badaczy, którzy analizowali tę sprawę, bierze się to z błędnego przekonania, że korzyści z karmienia piersią odnoszą się tylko do biednych krajów, w których mleko mamy to często jedyny sposób na ochronę dziecka przed wieloma chorobami, a czasem i na ratowanie życia.
  • Nie wiedzą, jak długo warto karmić. Rozumieją, że warto karmić piersią i znają korzyści, jakie z tego płyną. Nie wiedzą natomiast do kiedy warto to robić.
  • Dostają zbyt mało wsparcia, dlatego rezygnują, gdy pojawiają się problemy.

A Ty jak długo karmiłaś/zamierzasz karmić piersią? Kiedy Twoim zdaniem powinno odstawić się dziecko od piersi? Czy mogłaś liczyć na wsparcie, gdy pojawiły się problemy?

Reklama

Polecamy także: Kłopoty z karmieniem piersią - sprawdź, jak sobie radzić

Reklama
Reklama
Reklama