Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
noworodek
Fotolia
Noworodek

10 rzeczy, które pomagają noworodkowi przystosować się do życia po drugiej stronie brzucha

Narodziny są dla noworodka jak lądowanie na innej planecie. Co mu pomaga w rozpoczęciu życia w zupełnie nowych warunkach?

Dlaczego przyjście na świat jest dla dziecka jak lądowanie na obcej planecie?

Przez 9 miesięcy ciąży dziecko, które właśnie przyszło na świat,  było żywione, ogrzewane i zaopatrywane w tlen przez twój organizm. W brzuchu było mu ciasno i przytulnie. Nie musiało przejmować się grawitacją, ostrym światłem ani głośnymi dźwiękami.

Po narodzinach wszystko się zmieniło. Wokół jest podejrzanie pusto, jasno, chłodno i hałaśliwie.  W dodatku  trzeba zająć się mnóstwem ważnych spraw: samodzielnym oddychaniem, jedzeniem i utrzymywaniem stałej temperatury.

Sporo tego jak na jednego, maleńkiego człowieka, prawda?

Polecamy także: Pierwsze dni z noworodkiem - rady dla mamy

Co pomaga dziecku przystosować się do życia w zupełnie nowych warunkach?

 

1. Twoje ramiona

Noworodek nie wie jeszcze, że ono i świat (a właściwie ono i ty, bo jesteś dla niego całym światem) to nie to samo. Odkryje to dopiero za parę miesięcy.
Póki co najbardziej na świecie potrzebuje ciebie: znajomego głosu, bicia serca,  które słyszało przed narodzinami, przytulania, noszenia na rękach etc.
 

2. Umiejętności nabyte przed przyjściem na świat

Dziecko nie próżnowało w twoim brzuchu Np. ćwiczyło oddychanie i wie, jak się za nie zabrać: choć było zaopatrywane w tlen przez twój organizm, "wdychało" i "wydychało" wody płodowe.  
Ma także  kilka innych umiejętności, które pozostaną mu na całe życie: ziewa, mruga, kicha, potrafi nawet przedrzeźniać! Jak dowiodły badania, już dwu-, trzydniowe maleństwo potrafi naśladować mimikę zajmującej się nim osoby:  otwiera i zamyka buzię, pokazuje język itd.
 

3. Odruch ssania i szukania piersi

Przez 9 miesięcy ciąży maluszek odżywiał się za twoim pośrednictwem. Teraz musi włożyć w jedzenie sporo wysiłku. Pomaga mu w tym wrodzony odruch ssania. Niektóre noworodki radzą sobie świetnie od chwili narodzin, inne potrzebują troszkę czasu, by dojść do wprawy.
Bardzo "praktyczny" jest także odruch szukania piersi. Jeśli połaskoczesz głodomorka w policzek, obróci otwartą buźkę we właściwą stronę i „włączy ssanie”
 

4. Płacz

Noworodek nie płacze po to, by - jak twierdzą niektórzy - terroryzować otoczenie. Płacz to jego sposób by przekazać światu ważny komunikat "Potrzebuję pomocy!" (jedzenia, czystej pieluchy, przytulenia itd). Dlatego:

  • Zawsze reaguj na płacz. Dzięki temu noworodek wie, że ma na kogo liczyć i że nie jest zupełnie bezradny ("Płakałem, a mama przyszła i mi pomogła. Poradziłem sobie").

Przeczytaj także: Dlaczego płaczesz, skarbie?
 

5. Sen 

Na świecie dzieje się zbyt wiele rzeczy, by można było je ogarnąć gdy się ma dzień, tydzień lub nawet miesiąc. To m.in. dlatego noworodki przesypiają większą część doby. Dzięki temu mogą odciąć się od nadmiaru bodźców.
Noworodek powinien spać nie tylko wystarczająco długo, ale i bezpiecznie.
Dlatego:

  • Kładź noworodka na plecach lub na boczku.

  • Nie wkładaj do łóżeczka poduszki (gdyby wtuliło w nią usta, miałoby problem z oddychaniem) ani niczego co ma długie troczki, sznurki itd.

  • Nie zostawiaj śpiącego niemowlęcia samego (nie wychodź z domu, gdy śpi). 

     

6. Święty spokój

Noworodki lubią święty spokój. „Przebodźcowane” reagują płaczem i kolką. Ze zmęczenia nie mogą zasnąć.
Dlatego:

  • Nie funduj  noworodkowi zbyt wielu atrakcji naraz (maluszka męczą np. tabuny gości, którzy szczebioczą nad jego łóżeczkiem).

  • Chroń go przed hałasem, np. ryczącym nba cały regulator telewizorem.

  • Pamiętaj także, że nawet ulubione zajęcia np. zabawa z tobą, mogą znużyć noworodka. Gdy widzisz, ze dziecko odwraca głowę albo zamyka oczy, pozwól mu odpocząć.

Przeczytaj także: 7 rzeczy, których nie lubi niemowlę
 

7. Odpowiednia temperatura otoczenia

W brzuchu twoim brzuchu było dziecku ciepło i nigdy nie zmieniała się temperatura. Teraz jest inaczej.  Adaptacja do zmian temperatury zajmuje noworodkowi mniej więcej miesiąc. Póki co trzeba na niego chuchać i dmuchać.
Dlatego:

  • Chroń noworodka zarówno przed oziębieniem jak i przed przegrzaniem.

  • Nie narażaj go na nagłe skoki temperatury.

  • Temperatura w mieszkaniu powinna być stała i nie przekraczać 20-22 stopni (w miejscu, gdzie dziecko jest kąpane, powinno być trochę cieplej). 
     

8. Odpowiednie jedzenie

Najlepszy jest oczywiście twój pokarm - dostarcza maleństwu wszystkiego, co mu jest potrzebne.
Nie zamartwiaj się jednak, jeśli nie możesz karmić piersią. Nowoczesne mieszanki dostarczają dziecku wszystkich ważnych składników.
 

9. Stały rytm dnia

Noworodek śpi i budzi się we własnym rytmie (to dlatego, że ma zbyt mały żołądek, by najadać się na zapas). Warto jednak od samego początku starać się, by nie żył w chaosie, np. kąpać go o stałej porze. Uporządkowany tryb życia nie tylko daje poczucie bezpieczeństwa, ale także sprawia, że maluch szybciej zaczyna się orientować w tym, co go dotyczy („Acha, wykąpałem się, więc teraz pójdę spać”). 
 

10.  Twoja delikatność

Nie bój się noworodka, on wcale nie jest aż tak kruchy, jak sądzisz.  Bądź jednak delikatna, staraj się nie wykonywać gwałtownych ruchów i pamiętaj o kilku zasadach:

  • Podtrzymuj dziecku główkę, gdy je bierzesz je  w ramiona. Jego szyjka jest jeszcze bardzo wiotka. 

  • Nie zostawiaj go samego na przewijaku, stole itd. Choć dzieci w tym wieku nie potrafią jeszcze samodzielnie się obracać, zdarza się, że jakimś cudem lądują na podłodze. To bardzo niebezpieczne. 

  • Nie unoś go za nóżki podczas zmieniania pieluchy (trzeba podłożyć dłoń pod pośladki i unieść pupę), bo to szkodzi  stawom biodrowym.  

  • Bądź ostrożna podczas kąpieli. Ustaw wanienkę a stabilnej podporze (zsunięte krzesła wykluczone!), sprawdź temperaturę wody (powinna mieć 37 stopni), pewnie trzymaj malca jedną ręką (włóż ją pod plecki malca tak, by leżał na twoim przedramieniu), a myj drugą.

Zobacz także: Kalendarz rozwoju dziecka tydzień po tygodniu

Czkawka u noworodka – najlepsze sposoby, aby ulżyć dziecku

Noworodek
Sekrety noworodka
Sądzisz, że dobrze wiesz, czego się spodziewać po nowo narodzonym dziecku. Sprawdź, czym twój skarb cię jeszcze zaskoczy.

Jak zrozumieć zachowanie noworodka. Jakie tajemnice kryje jego mała głowa. Przeczytaj konieczne. Noworodek poznaje mamę Po trudach porodu dziecko wcale od razu nie zasypia... Natura zaplanowała ten czas na nawiązanie kontaktu z mamą. Wzrok noworodka jest słabo rozwinięty, ale w odległości 25–30 cm, czyli tam, gdzie pojawia się twarz mamy, malec bardzo dobrze skupia wzrok. Pamiętaj: Takie "zapatrzenie się" w pierwszej godzinie po porodzie służy nawiązaniu bliskiej więzi uczuciowej. Jeśli towarzyszy wam tata, maluch ma szansę "zapatrzyć się" również w niego. Potem będzie się wam uważnie przyglądał w kolejnych dniach życia. W ten sposób was zapamięta! Rodzaje płaczu noworodka Dziecko krzyczy, kiedy potrzebuje pomocy: zmiany pieluszki, karmienia, utulenia. Stwierdzono, że noworodki płaczą na sześć sposobów. Inaczej gdy są głodne, kiedy chcą pić czy spać, jeżeli jest im niewygodnie, coś je boli, czy potrzebują towarzystwa. Z czasem nauczysz się rozpoznawać potrzeby swojego dziecka. Pamiętaj: Płacz noworodka spowodowany głodem przypomina atak złości. Dziecko robi się czerwone, macha rączkami i nóżkami, pręży ciałko. To trudne do pojęcia, ale uczucie głodu sprawia takiemu maleństwu prawdziwy ból. Niepokój noworodka późną porą Większość dzieci wieczorem staje się niespokojna (to minie około trzeciego miesiąca życia). Może mieć na to wpływ niepokój związany ze zbliżaniem się nocy, ale też emocje z całego dnia, zmęczenie i zdenerwowanie mamy. Niemowlę to czuły barometr twego stanu emocjonalnego! Pamiętaj: Nie wierz opiniom, że dziecko musi popłakać i lepiej zaczekać, aż samo się wyciszy. Ono ciebie w ten sposób woła! Jeśli nie zostawiasz go samego, uczy się, że jest dla ciebie ważne i może na ciebie liczyć, czuje się kochane. Miłe dla oka noworodka Nowo narodzone dzieci lubią patrzeć na twarze. W pierwszych...

noworodek, pierwszy miesiąc życia
Panthermedia
Noworodek
Wielkie zmiany w pierwszych chwilach po urodzeniu
Narodziny to wielki przełom dla dziecka. Noworodek opuszcza przytulny świat i musi nauczyć się oddychać, jeść, trawić w nowych warunkach. Jak można mu w tym pomóc?

Mieszkając w brzuszku, noworodek pluskał się w ciepłych wodach, nie musiał samodzielnie jeść ani oddychać. Słyszał bicie serca mamy, jej głos. Było mu tak dobrze. Aż tu nagle wszystko się zmieniło! Maleńkiego człowieka najpierw czeka pokonanie trudnej drogi na zupełnie inny świat. A w pierwszych chwilach po narodzinach trzeba się nauczyć tak wielu rzeczy... Pierwszy krzyk – zmiana w oddychaniu Dziecko przed narodzinami właściwie nie oddycha. Nie byłoby to zresztą możliwe. Co prawda pod koniec ciąży miało już wykształcone płuca, ale nie spełniały one swojej podstawowej funkcji: nie przeprowadzały wymiany gazowej. Pęcherzyki płucne były zapadnięte. Płód oddychał dzięki Tobie. Przez pępowinę do jego organizmu transportowana była bogata w tlen krew. Narodzinom dziecka zwykle towarzyszy pierwszy krzyk . Maluszek raz pierwszy nabiera powietrza do płuc i wykonuje swój pierwszy oddech . Właściwie jest to cała seria oddechów. W płucach musi bowiem pojawić się tyle powietrza, by już zawsze utrzymywać je w stanie rozprężenia. Pierwszy krzyk u poszczególnych noworodków różni się siłą i tonacją głosu. W pewnym sensie zależy on od rodzaju porodu, a także od fizycznego stanu organizmu dziecka. Po szybkim porodzie krzyk jest ostry i głęboki. Po trudnym, długo trwającym dziecko jest osłabione, dlatego krzyk często zamienia się w coś na kształt kwilenia. Na początku oddychanie dziecka jest niedoskonałe i nieregularne. Można powiedzieć, że maluszek dopiero się go uczy. Często ziewa, łapie powietrze, kicha i pokasłuje. Wszystkie te czynności zmierzają do uregulowania potrzebnej mu ilości powietrza. Zmiany w sercu noworodka W ciągu pierwszych chwil po urodzeniu ogromne zamiany zachodzą również w sercu dziecka . W najbliższych kilku tygodniach wiele zmieni się w samej jego budowie. Dlaczego? Otóż gdy dziecko znajdowało się w brzuszku, jego...

mama i niemowlę
Fotolia
Noworodek
Lato z noworodkiem
Noworodki, które przyszły na świat latem, rozwijają się szybciej od swoich zimowych kolegów. Czy zatem lato to czas beztroski dla noworodków i ich rodziców.

Najlepsza pora na urodzenie dziecka to lato – takich opinii nie brakuje na forach internetowych młodych mam: „Nie czułam się zamknięta w czterech ścianach z noworodkiem", „Ładna pogoda pomogła mi wyrwać się z depresji poporodowej", „Mój noworodek dzięki temu, że urodził się latem, nie złapał nawet kataru". Bezspornie lato z noworodkiem może ci wyjść na dobre, zwłaszcza gdy będziesz pamiętać o kilku sprawach. Noworodek lubi ciepło, ale... Rzeczywiście, nie da się przecenić plusów, jakie niesie ze sobą piękna pogoda. Troskliwej mamie nie wolno jednak zapominać, że skóra dziecka jest bardzo wrażliwa na słońce i upały, ponieważ ma niewykształcony mechanizm termoregulacji (niemowlę ma niewiele gruczołów potowych, które w naturalny sposób ochładzają ciało). Noworodek latem łatwo może nabawić się dolegliwości, które wywołują wysoka temperatura i słońce. Udar cieplny – pojawia się niespodziewanie. Skóra dziecka staje się gorąca i czerwona. Temperatura ciała rośnie, mogą pojawić się biegunka, mdłości i drgawki. Noworodek jest rozdrażniony albo apatyczny. Może nawet stracić przytomność. Gdybyś zaobserwowała takie objawy u swojego dziecka, natychmiast wezwij pogotowie. Noworodka łatwo przegrzać To bardzo częsty obrazek: mama lekko ubrana, a maleństwo w śpioszkach, sweterku, ciepłej czapeczce, na dodatek przykryte kocykiem. Niektóre mamy nie potrafią wyzbyć się przekonania, że noworodkowi jest zawsze zimno. Dziecko odczuwa temperaturę tak samo jak dorosły. Dlatego nie przegrzewaj dziecka , bo to może skończyć się częstymi przeziębieniami (maluch poci się, a powiew wiatru go wychładza) lub nawet udarem cieplnym. Jeśli włożyłaś bluzkę z krótkimi rękawami i krótkie spodnie, maluszkowi daj dziecięcą wersję tego samego ubioru. Jeśli pocisz się w swetrze, dziecku też jest za gorąco. Nie pozwalaj,...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz