6 pytań o witaminę D
Czy podawać ją dziecku i jeśli tak, to w jakich ilościach? Na własną rękę czy tylko na zalecenie lekarza? Odpowiadamy na najczęstsze pytania o tę ważną witaminę.
1 z 6
suplementacja witaminy d, podawanie witaminy d
1. Czy witaminę D trzeba suplementować?
Tak, jeśli dziecko tego potrzebuje i takie są zalecenia lekarza. Należy pamiętać, że to witamina rozpuszczalna w tłuszczach, nie jest wydalana z moczem i zarówno jej niedobór, jak i nadmiar jest szkodliwy. Dlatego trzeba trzymać się ściśle zaleceń lekarza i nie zmieniać dawek na własną rękę.
Czytaj też: Jaka woda dla niemowlaka?
2 z 6
witamina d a słońce, witamina d ze słońca
2. Czy to prawda, że dla prawidłowego wchłaniania witaminy D dziecko musi przebywać na słońcu?
Tak, pod wpływem promieni słonecznych prowitamina D obecna w skórze przekształca się w witaminę D. Ta tzw. synteza skórna powinna zaspokajać około 80 proc. dziennego zapotrzebowania na tę witaminę. Jednak nie znaczy to, że dzieci powinny przebywać bez ochrony na słońcu! Należy stosować filtry, zawsze pamiętać o kapeluszu lub czapce. Do wytworzenia witaminy D wystarczy półcień.
Czytaj też: Alergia - 10 faktów i mitów
3 z 6
niedobór witaminy d
3. Jaki są konsekwencje niedoboru witaminy D?
Niedobór tej witaminy powoduje krzywicę, poważne problemy z kośćmi ponieważ uniemożliwia prawidłowe wchłanianie wapnia. Zbyt mała ilość witaminy D zwiększa też ryzyko depresji a nawet chorób nowotworowych, cukrzycy i nadciśnienia.
Czytaj też: Obalamy mity o grypie
4 z 6
jak podawać witaminę d, witamina d podawanie
4. Jak najlepiej podawać witaminę D?
Najlepiej podawać ją prosto do buzi i unikać rozpuszczania w płynach, np. w mleku, bo wtedy ryzykuje się, że witamina osadzi się np. na łyżeczce czy ściance naczynia i maluch nie dostanie jej tyle, ile potrzebuje. Po podaniu witaminy daj dziecku do picia mleko, bo witamina D rozpuszcza się w tłuszczu. Podanie wody czy soku utrudni wchłonięcie.
Czytaj też: Czy można przekłuć uszy niemowlęciu?
5 z 6
podawanie witaminy D, witamina D dla starszych dzieci, witamina D dla kilkulatków
5. Czy witaminę D należy podawać tylko niemowlakom, czy również starszym dzieciom?
Z badań przeprowadzonych w Instytucie Matki i Dziecka wynika, że niedobory witaminy D ma 99 proc. czterolatków! Równie źle wypadły badania przeprowadzone u dzieci szkolnych na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi. Wszystkie badane maluchy miały niedobory witaminy D, a przy tym nadmiar białka, sodu i fosforu. Nic dziwnego, że prawie 45 proc. z nich miało masę kości znacznie mniejszą od tej, jaka powinna być.
Czytaj też: Czy można podawać dziecku parówki?
6 z 6
ile jest wit D w mleku, witamina D w mleku
6. Ile jest witaminy D w mleku? →
Pokarm kobiecy: zawiera 1,5–8,0 j.m. witaminy D w 100 ml. To stanowczo za mało!
Mleko modyfikowane początkowe: 40–60 j.m. witaminy D w 100 ml. Jeśli dziecko wypija codziennie ok. 800 ml mleka, to dodatkowe podawanie witaminy D nie jest potrzebne.
Mleko następne: 56–76 j.m. witaminy D w 100 ml. To trochę mniej niż w mleku początkowym, ale dziecko może już jeść inne produkty bogate w witaminę D, np. ryby, twarogi. To mu wystarczy!
Czytaj też: Czy odżywiasz się zdrowo? - test