Wyniki
Laureaci
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
noworodek, buzia
Noworodek

Buzia noworodka

Noworodek mało przypomina ślicznego bobaska z reklam. Jego buzia bywa czerwona i często w dziwnych krostkach.

Droga maluszka na świat nie była prosta. Szczególnie jeśli urodził się nie przez cięcie cesarskie, tylko naturalnie. Odcisnęła swoje ślady na skórze maleństwa, zwłaszcza na główce, bo to ona parła naprzód. Również to, że skóra nie styka się teraz z wodami płodowymi, tylko z powietrzem, ma dla dziecka niemiłe konsekwencje. Trzeba trochę czasu, by wszystko zaczęło funkcjonować, jak należy.

Oczka w ropce
Kąciki oczu noworodka bardzo często są sklejone żółtą, lepką wydzieliną. Czasem może być jej tak dużo, że maluszkowi trudno w ogóle otworzyć oczy! Przemywaj ją wacikiem lekko zmoczonym w soli fizjologicznej – nawet kilka razy dziennie. Pamiętaj o tym, żeby do każdego oka używać osobnego wacika. Bardzo ważny jest też kierunek przemywania oczu – rób to zawsze od zewnętrznego do wewnętrznego kącika, czyli w kierunku nosa. To bardzo ważne: jeśli zrobisz odwrotnie, może to spowodować rozprzestrzenienie się stanu zapalnego na całe oko.

Rumień i krostki
W pierwszych dniach po porodzie buzia może stać się lekko czerwona. Podobny odcień często pojawia się w okolicach pupy, a nawet na całym ciele. To tzw. rumień noworodków. Nie musisz się tym martwić. Maleństwo po prostu musi przystosować się do nowego środowiska, a powietrze, z którym teraz się styka, to coś zupełnie innego niż płyn owodniowy. Rumień zniknie po kilku dniach. Jeżeli jednak zmiany będą utrzymywać się dłużej, to skontaktuj się z dermatologiem.
Na nosku i policzkach czasem pojawiają się białe krostki. To prosaki. Ich przyczyną jest nadmierna ilość hormonów androgennych i przerost gruczołów łojowych. Najczęściej widać je na nosie, policzkach. Nie trzeba ich niczym smarować, a tym bardziej zdrapywać, przekłuwać lub wyciskać. Znikną same, choć często dopiero po kilku miesiącach.
Na buzi można też zauważyć zaskórniki, grudki, krostki, przypominające trochę trądzik u nastolatków. Na szczęście to nie jest to! Powodem kłopotów jest obecność hormonów androgennych – maluszek dostał je od ciebie w czasie ciąży – oraz jeszcze niesprawna praca gruczołów łojowych. Nie wyciskaj zaskórników, ponieważ znikną same. Jeśli tak się nie stanie, wówczas skontaktuj się z dermatologiem.

Zobacz też: Objawy i leczenie rumienia zakaźnego

Stożkowata główka
Gdy maleństwo przeciskało się na świat, torowało sobie drogę główką. Było strasznie ciasno. Na szczęście połączenia między kośćmi czaszki u noworodka nie są jeszcze zrośnięte, dlatego kości zbliżyły się nieco do siebie, by dziecko mogło bez szwanku przejść na świat. Ale nie dziw się, że główka wydaje się teraz wydłużona. Po kilku dniach kości wrócą do swojego właściwego ułożenia, a główka stanie się owalna. Chociaż... wiele zależy od tego, w jaki sposób będziesz układać malca do spania. Najlepiej trochę na plecach, trochę na boku, trochę na brzuszku (tylko nie w nocy, takie ułożenie może być dla maleństwa niebezpieczne). Wtedy główka będzie miała naprawdę ładny kształt.
Widać na niej czasem drobne krwiaki. Skąd się wzięły? W czasie porodu mogły pęknąć drobne naczynia krwionośne. Po kilku dniach krwiaki same się wchłoną. Maluszek może mieć na główce włoski – wytrą się jednak w ciągu kilku dni. Na ich miejscu wyrosną nowe.

Ślady po bitwie?
Spłaszczony nosek, spuchnięte oczka, malutkie siniaki na policzkach i czole – to też są ślady świadczące o tym, że niełatwo było wydostać się na świat. Tym się nie martw: wszystkie te zmiany bardzo szybko znikną. Po kilku dniach nie będzie już po nich śladu.

Czym myć i smarować
Do mycia buzi wystarczy woda: przegotowana (i ostudzona) lub butelkowana. W ciągu dnia, gdy maluszkowi uleje się troszkę pokarmu, przetrzyj buzię wacikiem zmoczonym w wodzie. Nie w naparze z rumianku – może uczulać!
→ Mydełko. Maluszek bardzo się nie brudzi, ale na resztkach mleka mogą się rozwijać bakterie. Dlatego wieczorem najlepiej umyć buzię
mydełkiem. Wybieraj dziecinne lub tzw. emolienty, przeznaczone do skóry wrażliwej (kupisz je tylko w aptece).
→ Krem. Jeśli skóra na buzi jest normalna, to znaczy jest nieprzesuszona, nie łuszczy się, to nie trzeba jej niczym smarować. Jeżeli jednak czujesz, że jest sucha, posmaruj ją kremem nawilżającym – koniecznie przeznaczonym dla niemowląt.


Konsultacja: dr Grażyna Nieżurawska, pediatra dermatolog.
 

mtj_dopisek.gif

 

Jakie błędy popełniają młodzi rodzice? Opowiada mama 1,5-rocznej Michaliny

niemowlak, pielęgnacja,
Panthermedia
Zdrowie
Zmiany skórne, czyli skóra gładka jak (nie) u niemowlaka?
Skóra dziecka osiągnie pełną dojrzałość, gdy maluch będzie miał 2-3 lata. Wcześniej mogą na niej występować różne zmiany.

Białe, różowe, czerwone. Plamki, krostki, grudki. Każda najmniejsza zmiana na skórze niepokoi rodziców. Tymczasem większość z nich jest zupełnie niegroźna i nawet nie wymaga specjalnej pielęgnacji. Ale... zawsze jest jakieś "ale". Wielu z nich można się pozbyć np. zmieniając mydełko czy proszek do prania, ale jeśli któraś wygląda "podejrzanie", należy skontaktować się z lekarzem pediatrą lub dermatologiem.   Krostki, ropne krostki i zaskórniki Najczęstsza diagnoza: trądzik niemowlęcy Rozregulowana gospodarka hormonalna może sprawić, że na skórze dziecka (głównie twarzy i klatce piersiowej) pojawią się krostki podobne do tych, które u młodzieży występują w okresie dojrzewania. By się ich pozbyć, do mycia używaj natłuszczających produktów i uważaj z oliwką – najlepiej na jakiś czas zaprzestań jej stosowania. Jeśli zmiany będą się nasilać, należy iść z dzieckiem do lekarza.   Zaczerwienienie skóry niedługo po porodzie Najczęstsza diagnoza: rumień toksyczny noworodków Etiologia występowania tych zmian nie jest znana, a same zmiany z reguły ustępują w ciągu dwóch tygodni od narodzin. "Leczenie" polega na tym, by nie przegrzewać skóry noworodka i codziennie fundować mu kąpiel w wodzie o temperaturze ok. 37st.C.   Grudki na buzi (białe lub żółte) Najczęstsza diagnoza: przerost gruczołów łojowych Gdy gruczoły są przerośnięte (na skutek zbyt wysokiego poziomu hormonów, które dziecko "dostało" od mamy będąc w jej brzuchu), na twarzy malca mogą pojawić się takie zmiany. Nie trzeba ich leczyć ani specjalnie pielęgnować – z reguły same znikają w ok. 6. m. ż. malca.   Czerwone plamki i kropki Najczęstsza diagnoza: potówki Gdy gruczoły się zaczopują, nie może wypłynąć w nich pot, a stąd prosta droga do potówek na pupie, plecach, w...

noworodek, dłoń
Noworodek
Noworodka pierwszy portret
Myślałaś, że bobas po urodzeniu jest tak śliczny jak aniołek. Tymczasem wygląd noworodka może cię trochę zaskoczyć, a nawet zaniepokoić.

Włosy na... uszach A także na szyjce i pleckach! Takie owłosienie (tzw. meszek płodowy) jest pozostałością życia płodowego. Częściej zdarza się u wcześniaków (bo pod koniec 9. miesiąca ciąży meszek płodowy najczęściej zanika). Bądź spokojna: w ciągu kilku tygodni po porodzie skóra malca zrobi się gładka. Powiększone narządy i krew na pieluszce Organizm mamy, aby lepiej przygotować się do porodu, zwiększa tuż przed nim produkcję niektórych hormonów. Substancje te w śladowych ilościach przenikają przez łożysko do dziecka. Stąd właśnie noworodki mogą mieć powiększone genitalia i gruczoły piersiowe. Z narządów rodnych może wydostawać się krwista wydzielina, a z gruczołów piersiowych niewielka ilość białawego płynu. Te objawy ustępują same w ciągu tygodnia, dwóch. Białe krostki na skórze noworodka Najczęściej występują w okolicy nosa i brody, czasem także na tułowiu czy kończynach. Są wynikiem zatykania się niedojrzałych jeszcze gruczołów łojowych. Nie zdrapuj krostek i nie wyciskaj ich – w ten sposób możesz spowodować stan zapalny skóry. Spokojnie poczekaj, krostki same znikną. Pęcherzyk na górnej wardze Najczęściej pojawia się u tych dzieci, które dość intensywnie i łapczywie ssą. Nie jest jednak bolesny i nie przeszkadza dziecku. Nie musisz się więc przejmować. Pęcherzyk zniknie sam po kilku tygodniach.   Drżąca broda Nie jest sygnałem do niepokoju. Po prostu system nerwowy noworodka jest jeszcze niedojrzały. Dziecku może drżeć nie tylko broda. Zdarza się także, że zadrży całe ciało – to rezultat tzw. odruchu Moro . Najczęściej takie gwałtowne wstrząsy są reakcją na nagły hałas (np. trzaśnięcie drzwi), potrząśnięcie czy niewprawny ruch (gdy np. maluch brany jest na ręce, może mu się wydawać, że spada – wtedy sztywnieje, wierzga rączkami, podnosi kolana). Duża głowa, małe oczka...

noworodek
Fotolia
Noworodek
Noworodek wygląda dziwnie
W ciąży zastanawiasz się, jak będzie wyglądać twój noworodek. Na pewno będzie śliczny, bo twój. Są jednak rzeczy, które w jego wyglądzie mogą cię zaskoczyć, a nawet zaniepokoić. Jakie? Sprawdź!

Włosy na plecach noworodka Takie owłosienie (tzw. meszek płodowy) jest pozostałością życia płodowego. Najczęściej można je znaleźć na ramionach, plecach, na czole i policzkach, czasem także na uszkach. Częściej zdarza się u noworodków, które na świat przyszły wcześniej (bo pod koniec 9. miesiąca ciąży meszek płodowy najczęściej zanika), ale nie jest to żelazna reguła. Bądź spokojna: w ciągu kilku tygodni po porodzie skóra malca zrobi się gładziutka. Powiększone narządy u noworodka Organizm ciężarnej, aby lepiej przygotować się na narodziny dziecka , zwiększa tuż przed porodem produkcję niektórych hormonów. Substancje te w śladowych ilościach przenikają przez łożysko do dziecka i nie pozostają bez wpływu na jego organizm. Stąd właśnie noworodki mogą mieć powiększone genitalia i gruczoły piersiowe. Z narządów rodnych może wydostawać się krwista wydzielina, a z gruczołów piersiowych niewielka ilość białawego płynu. Te objawy nie są jednak powodem do jakiegokolwiek niepokoju i ustępują same w ciągu tygodnia–dwóch. Problemy z cerą noworodka Białe niewielkie krostki są dość charakterystyczne dla wielu noworodków. Tego typu zmiany na skórze najczęściej występują one w okolicy nosa i brody, czasem także na tułowiu czy kończynach. Są wynikiem zatykania się niedojrzałych jeszcze gruczołów łojowych. Niech cię nie kusi zdrapywanie krostek czy ich wyciskanie – w ten sposób możesz jedynie spowodować stan zapalny skóry. Jak zatem sobie z nimi poradzić? Wystarczy jedynie spokojnie poczekać. Gdy gruczoły zaczną pracę pełną parą, krostki same znikną. Pęcherzyk na wardze noworodka Pęcherzyk na górnej wardze najczęściej pojawia się u tych dzieci, które dość intensywnie i łapczywie ssą. Nie jest jednak bolesny i w żaden sposób nie przeszkadza noworodkowi. Nie musisz się więc przejmować. Pęcherzyk...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
Bon turystyczny przedłużenie
Aktualności
Bon turystyczny przedłużony: będzie obowiązywał również w sezonie zimowym 
Joanna Biegaj
Opieka na dziecko 2 dni
Prawo i finanse
2 dni opieki na dziecko: kiedy zgłaszać pracodawcy urlop opiekuńczy
Milena Oszczepalińska
życzenia na dzień chłopaka
Aktualności
Życzenia na Dzień Chłopaka: rymowanki, wierszyki, mądre cytaty
Joanna Biegaj
Ile trwa katar u dziecka
Zdrowie
Ile trwa katar u dziecka: katar wirusowy i bakteryjny. Ile trwa nieleczony katar?
Ewa Janczak-Cwil
Imiona aniołów: lista anielskich imion dla chłopców i dziewczynek
Aktualności
Imiona aniołów: lista anielskich imion dla dziewczynek i chłopców
Luiza Słuszniak
Pomysły na Dzień Chłopaka w szkole
Aktualności
Pomysły na Dzień Chłopaka w szkole: jak zorganizować obchody, jakie prezenty przygotować?
Joanna Biegaj
Ciasto na dzień chłopaka z kremem i owocami
Przepisy
Ciasto na Dzień Chłopaka: przepis. Spraw pyszną niespodziankę!
Adrianna Trusiuk
Dzień chłopaka i Dzień mężczyzny: czy to samo święto?
Święta i uroczystości
Dzień Chłopaka i Dzień Mężczyzny: czy to jest to samo święto?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Zabawy na Dzień Chłopaka: fajne i śmieszne aktywności dla dzieci
Gry i zabawy
Zabawy na Dzień Chłopaka: fajne i śmieszne gry i zabawy dla dzieci
Sylwia Arlak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły
Edukacja
Jak napisać upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły [WZÓR]
Joanna Biegaj
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pielęgnacja niemowlaka
Aktualności
Najważniejsze zasady pielęgnacji niemowlaka (rady położnej)
Joanna Biegaj
upoważnienie do odbioru dziecka z przedszkola
Edukacja
Upoważnienie do odbioru dziecka z przedszkola: jak je napisać, kto może zostać upoważniony? 
Joanna Biegaj
skierowanie do lekarza
Zdrowie
Do jakiego specjalisty potrzebne jest skierowanie?
Magdalena Drab
Kaszka kukurydziana
Dieta
Kaszka kukurydziana dla niemowlaka – jak zrobić i od kiedy warto ją podać? [PRZEPIS]
Adrianna Trusiuk
Najlepsze książki dla 5-latka
Wychowanie
Książki dla 5-latków. Jakie wybrać, by zachwycić dziecko?
Luiza Słuszniak
wierszyk dla nauczyciela przedszkola
Przedszkolak
Wierszyk dla nauczyciela przedszkola: propozycje, które sprawdzą się też jako życzenia
Joanna Biegaj