W przypadku dzieci karmionych piersią sprawa jest prosta – dopajanie wodą nie jest konieczne, bo mleko mamy jednocześnie gasi pragnienie i zaspokaja głód. A co z niemowlętami, które z jakichś przyczyn są jednak karmione sztucznie? O obowiązujących zaleceniach mówi krajowy konsultant w dziedzinie neonatologii, prof. dr n. med. Ewa Helwich z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.

Reklama

Czy noworodki karmione butelką powinny pić wodę?

W przypadku dzieci, które w pierwszym okresie życia piją wyłącznie mleko modyfikowane, obowiązują te same zalecenia, co przy karmieniu naturalnym, czyli dopajanie wodą nie jest konieczne. Jednak aby przy takim sposobie karmienia niemowlę było dobrze nawodnione, bardzo ważne jest przestrzeganie właściwych proporcji podczas przyrządzania mleka. Należy przygotować je dokładnie tak, jak wynika z przepisu na opakowaniu. Bardzo ważne jest, aby nie dosypywać większej ilości proszku ani samemu nie zmieniać ilości dodawanej wody.

Jaka butelka do karmienia - sprawdź opinie rodziców

W jakich sytuacjach należy dopajać?

Niemowlak karmiony wyłącznie mlekiem modyfikowanym może dodatkowo otrzymywać wodę do picia w określonych sytuacjach, np. jeśli ma gorączkę lub cierpi na zaparcie. Dopajanie jest też wskazane podczas upału. Dziecko powinno pić wodę niskozmineralizowaną (mniej niż 500 mg/l) i niegazowaną. Pamiętajmy, aby wcześniej ją przegotować, a potem ostudzić.

Zobacz też:

Zobacz także
Reklama
Konsultacja merytoryczna

Prof. dr hab. n. med. Ewa Helwich

Specjalistka neonatologii i chorób płuc, Konsultant Krajowy w dziedzinie neonatologii, ponadto konsultantka w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie oraz członkini Rady Naukowej IPCZD. Jej głównymi kierunkami zainteresowań są wczesne uszkodzenia mózgu, ich ewolucja kliniczna i wpływ na rozwój
Reklama
Reklama
Reklama