Najmłodsze dzieci powinny dostawać tylko te produkty, które są w 100 procentach bezpieczne i nie zaszkodzą ich zdrowiu. Dotyczy to również wody. Zanim więc podamy wodę z kranu niemowlakowi, musimy być pewni, że przeszła ona odpowiednie testy i mamy gwarancję, że spełnia wymagania zarówno ilościowe, jak i jakościowe. Gdy nie mamy takiej pewności, bezpieczniejszym rozwiązaniem jest podanie dziecku wody butelkowanej, przeznaczonej specjalnie dla niemowląt i małych dzieci.

Reklama

Spis treści:

Czy woda z kranu dla niemowlaka jest bezpieczna?

„To zależy od tego, w jaki sposób woda jest uzdatniana i skąd się ją pozyskuje”​ – mówi prof. Halina Weker, kierująca Zakładem Żywienia w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie, ekspertka programu „Po stronie natury”.

„​W Polsce 60 proc. wód wodociągowych czerpie się ze studni głębinowych. Wody te są coraz wyższej jakości, dopuszcza się je np. do picia w szkołach. Ujęcia wody wodociągowej zdatnej do picia znajdują się już w większości tego typu placówek” – tłumaczy ekspertka i podkreśla, że najmłodsze dzieci w wieku niemowlęcym i poniemowlęcym mogą pić wodę kranową, tylko jeśli mamy pewność, że została sprawdzona i ma dobrą jakość.

Na rynku dostępne są również butelkowane wody dla niemowlaków, które przeznaczone są specjalnie dla najmłodszych dzieci i zostały zaopiniowane przez jednostki pediatryczne. Wybór takiej wody zawsze jest bezpiecznym rozwiązaniem, dlatego jeśli nie mamy gwarancji co do jakości wody z kranu, lepiej sięgnijmy po tę butelkowaną.

Zobacz także

Zobacz także: Butelka z filtrem: jak działa i jak ją wybrać?

Woda z kranu dobrej jakości – co to znaczy?

Prof. Weker wyjaśnia, że woda dobrej jakości musi mieć odpowiedni skład chemiczny i czystość mikrobiologiczną. Dla najmłodszych dzieci jest to woda niskozmineralizowana, niskosodowa i niskosiarczanowa. Najlepiej jeśli jest pozyskiwana ze źródeł głębinowych, które są oddzielone od działań zewnętrznych człowieka. Wszystkie wody zalecane do picia przez dzieci muszą spełniać restrykcyjne wymagania dotyczące składu jakościowego i ilościowego.

Musimy pamiętać również o tym, że dla dzieci, które nie skończyły roku, woda powinna być przegotowywana. Tak mówią wszystkie przepisy dotyczące przygotowania mleka modyfikowanego: przegotuj wodę, ostudź do właściwej temperatury i dopiero wsyp odpowiednią ilość proszku. Dopiero dziecko, które skończyło 12. miesiąc życia, może pić wodę butelkowaną bez uprzedniego jej przegotowania.

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama