
Najmłodsze dzieci powinny dostawać tylko te produkty, które są w 100 procentach bezpieczne i nie zaszkodzą ich zdrowiu. Dotyczy to również wody. Zanim więc podamy wodę z kranu niemowlakowi, musimy być pewni, że przeszła ona odpowiednie testy i mamy gwarancję, że spełnia wymagania zarówno ilościowe, jak i jakościowe. Gdy nie mamy takiej pewności, bezpieczniejszym rozwiązaniem jest podanie dziecku wody butelkowanej, przeznaczonej specjalnie dla niemowląt i małych dzieci.
Spis treści:
Czy woda z kranu dla niemowlaka jest bezpieczna?
„To zależy od tego, w jaki sposób woda jest uzdatniana i skąd się ją pozyskuje” – mówi prof. Halina Weker, kierująca Zakładem Żywienia w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie, ekspertka programu „Po stronie natury”.
„W Polsce 60 proc. wód wodociągowych czerpie się ze studni głębinowych. Wody te są coraz wyższej jakości, dopuszcza się je np. do picia w szkołach. Ujęcia wody wodociągowej zdatnej do picia znajdują się już w większości tego typu placówek” – tłumaczy ekspertka i podkreśla, że najmłodsze dzieci w wieku niemowlęcym i poniemowlęcym mogą pić wodę kranową, tylko jeśli mamy pewność, że została sprawdzona i ma dobrą jakość.
Na rynku dostępne są również butelkowane wody dla niemowlaków, które przeznaczone są specjalnie dla najmłodszych dzieci i zostały zaopiniowane przez jednostki pediatryczne. Wybór takiej wody zawsze jest bezpiecznym rozwiązaniem, dlatego jeśli nie mamy gwarancji co do jakości wody z kranu, lepiej sięgnijmy po tę butelkowaną.
Zobacz także: Butelka z filtrem: jak działa i jak ją wybrać?
Woda z kranu dobrej jakości – co to znaczy?
Prof. Weker wyjaśnia, że woda dobrej jakości musi mieć odpowiedni skład chemiczny i czystość mikrobiologiczną. Dla najmłodszych dzieci jest to woda niskozmineralizowana, niskosodowa i niskosiarczanowa. Najlepiej jeśli jest pozyskiwana ze źródeł głębinowych, które są oddzielone od działań zewnętrznych człowieka. Wszystkie wody zalecane do picia przez dzieci muszą spełniać restrykcyjne wymagania dotyczące składu jakościowego i ilościowego.
Musimy pamiętać również o tym, że dla dzieci, które nie skończyły roku, woda powinna być przegotowywana. Tak mówią wszystkie przepisy dotyczące przygotowania mleka modyfikowanego: przegotuj wodę, ostudź do właściwej temperatury i dopiero wsyp odpowiednią ilość proszku. Dopiero dziecko, które skończyło 12. miesiąc życia, może pić wodę butelkowaną bez uprzedniego jej przegotowania.
Zobacz także:



Rodzice często pytają, czy noworodek może pić wodę. Odpowiedź brzmi: nie. Noworodek nie potrzebuje wody do picia, wystarczy mu samo mleko mamy. Zapotrzebowanie na picie u niemowląt kształtuje się następująco: dziecko ważące 10 kilogramów potrzebuje dziennie 1,2 litra płynów, mniejsze niemowlę nieco mniej, większe natomiast o około 20-50 ml więcej na każdy dodatkowy kilogram masy ciała. Część tej ilości jest oczywiście dostarczana wraz z jedzeniem. Wyjaśniamy, ile wody może pić niemowlę, czy woda przegotowana nadaje się dla niemowlaka i w czym podawać wodę niemowlakowi. Spis treści: Czy noworodek może pić wodę? Co pije noworodek? Od kiedy woda dla niemowlaka? Czy woda przegotowana nadaje się dla niemowlaka? Co jeszcze może pić niemowlę? W czym podawać wodę niemowlakowi? Czy noworodek może pić wodę? Niezależnie od tego, czy karmisz noworodka wyłącznie piersią, czy też mlekiem modyfikowanym – noworodków nie trzeba dopajać. W ogóle nie należy podawać dodatkowego picia niemowlakowi przez pierwsze pół roku życia. Zgodnie z aktualnymi zaleceniami niemowlę do ukończenia 6. miesiąca powinno spożywać wyłącznie pokarm mamy – o ile to możliwe. Twoje mleko składa się głównie z wody i w pełni zaspokaja pragnienie dziecka. Co pije noworodek? Noworodek powinien pić mleko z piersi mamy, a ono zmienia swój skład w trakcie jednego karmienia! Dlatego właśnie dobrze zaspokaja zarówno głód, jak i pragnienie noworodka i niemowlaka. Na początku posiłku pokarm jest wodnisty, by dziecko mogło się napić, dopiero potem staje się bardziej kaloryczny i stanowi pożywne jedzenie (w drugiej fazie karmienia zawiera więcej tłuszczów, białek i cukrów). Od kiedy woda dla niemowlaka? Woda powinna pojawić się w diecie niemowlaka dopiero w drugim półroczu życia – do tego czasu dziecko...